Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
Starý měšťanský dům stojící na rohu Palackého ulice a Tovární ulice býval označován za obydlí mistra popravčího, ale ve skutečnosti se jedná jen o lidovou fámu – žádný kat v tomhle domě nikdy nebydlel.
Budova má nad hlavním vchodem umístěnu kartuši s letopočtem 1782, kdy byla dokončena. Šest let předtím si pozemek pod domem, nacházející se tehdy ještě na frývaldovském předměstí, zakoupil biskupský lesník Johann Bludhorn a nechal si zde vystavět honosné obydlí s číslem popisným 10. Stavení bylo velmi hezkou ukázkou barokní architektury, navíc kříslé pro „zjemnění“ rokokovou fasádou, které bylo kryto vysokou valbovou střechou. Průčelí bylo obráceno směrem k městskému jádru.
Ve druhé polovině minulého století byl dům vcelku slušně opraven a stal se kulturním centrem mládeže. Roku 2015 pak proběhla nová, téměř učebnicová rekonstrukce, která objektu vrátila původní vzhled i krásu.
V současnosti je sídlem městského informačního střediska, sousedícího s volně přístupnou výstavkou Společné dědictví niského knížectví.
Součástí expozice jsou i dvě podzemní místnosti, přístupné po schodech. V prvním sklepě si z informačních panelů můžeme (krom jiného) přečíst pověst o frývaldovském katovi a v tom druhém dokonce shlédnout i fiktivní postavu mistra popravčího.
Dle ústní lidové báchorky se prý tento poslední frývaldovský kat v březnu roku 1646 přičinil o záchranu města před Švédy. Oral tehdy daleko za městem na svém poli, a když se přiblížilo poledne, uviděl v blízkém lese kratičký zablesk švédské zbroje. Neváhal a rozběhl se směrem k městu, aby své spoluobyvatele před nebezpečím varoval. Jenže to Švédové nemohli dopustit a jeden z vojáků jej střelil z muškety do zad. Kat sice zemřel, ale měšťané výstřel uslyšeli a díky němu se stačili rychle připravit na obranu a město uhájili.