Jeseník – Gogolova busta
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Na příkladu Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1809–52)si můžeme doložit, jak problematické jsou vazby mezi Ukrajinským národem a matičkou Rusí, jak dnes vidíme na konfliktu ve východní části země. Ač se nám to nezdá, přestože všeobecně vnímáme Gogola jako ruského spisovatele, vlastně by jsme ho měli jmenovat (i po otci) jako Hohola, protože je původem Ukrajinec. Nicméně přece jen rusky psaná literatura byla vždy světovější, proto ho vnímáme jako součást ruské kultury.
Díky šlechtickému původu netrpěl přílišnou nouzí a protože i literární činnost byla vcelku úspěšná (tedy něco vynesla), mohl si dovolit pobývat často v cizině, zejména v lázeňských místech (býval často churav). Není divu, že často pobýval i v lázních na našem území. Zdálo by se, že vlastně utužoval proklamovanou slovanskou vzájemnost, nicméně při bližším zkoumání zjistíme, že navštívil německé lázně Karlsbad, Marienbad (Karlovy Vary, Mariánské Lázně). Značný věhlas v druhé čtvrtině 19. století rychle získávaly i lázně v Gräfenbergu u městečka Freiwaldau, jak tedy dnes říkáme Jeseníku. Nicméně, přeci jen tu občas na nějakého slovana narazil (třeba P. J. Šafaříka).
V Jeseníkách pobýval Gogol 2x, v letech 1845, 46. Věřil, že metody vodního doktora Priessnitze jeho chatrnému zdraví pomůžou, to se však asi nestalo, protože svůj druhý léčebný pobyt ukončil po 14 dnech pobytu (možná mu vadily i poněkud drsné léčebné metody, kterými Priessnitz trýznil své pacienty – řezání dřeva, zametání, ba i úklid v ubytovacích prostorách).
Ačkoliv Gogol ani na Gräfenberku nebydlel, měl najatý dům dole ve městě.
Pobyt spisovatele dnes připomíná bronzová busta na malé křižovatce ulic Lipovské (což je jedna z hlavních ulic v Jeseníku) s uličkou, nesoucí literátovo jméno, tedy Gogolovou. To je vlastně odbočka, kterou často projdou turisté, kteří spěchají od autobusového nádraží ke vlakovému.
Autorem je akademický sochař Rudolf Chorý (1929–2007), kterého můžeme označit jako sochaře olomouckého (narozen Nemilany, zemřel v Olomouci). Z jeho tvorbou se můžeme potkat mimo hanácké metropole i na četných místech severní Moravy (občas i jižní), v Jeseníku kromě busty z roku 1978 by se dala najít v lázních socha Evy z r. 1981.