Jeseník - Hedvičin sál
Tenhle kdysi „nový“ kulturní městský svatostánek byl slavnostně otevřen roku 1890. Najdeme jej poblíž nýtovaného ocelového mostu přes Bělou v ulici Palackého, kde měl v minulosti za sousedy také dva starobylé hostince – U Korunního prince a Slezský dvůr.
Stavba sálu byla finančně hrazena firmou Regenhart spolu s penízky od města Frývaldova a o jeho řádné zhotovení se postaral místní stavitel Rudolf Zelenka. Sál měl po dokončení kapacitu 800-1000 lidí a nad hlavním vchodem ho zdobil nápis HEDVIGSAAL – to na počest patronky Slezska sv.Hedviky. Průčelí budovy se pyšnilo velmi hezkým členěním a římsu pod střechou ozdobily zajímavé štukové práce sestávající se šesti kartuší a jmény hudebních skladatelů. Zdá se, že u frývaldovských Němců a Čechů v tehdejších „hitparádách“ jednoznačně bodovali hlavně Haydn, Wagner, Weber, Schubert, Bizet a Gluck. A samozřejmě také Mozart s Beethovenem, jejichž kartuše s reliéfy slavných hlav jsou umístěny přímo ve vchodovém průčelí nad okny. Na bočních stěnách průčelí se zase zabydleli dvě Múzy. A to Múza tance Therpsychoré ( s atributem lyry a trsátka) a ve druhé nice je k vidění Múza vážného zpěvu Polyhymnia, zobrazovaná s nezbytným svitkem notového partu v ruce.
Hedvičin sál býval významným hudebním centrem města, kvetl v něm bohatý život místních spolků a rovněž se v něm hrávalo divadlo.
Dnes v něm bohužel tančí a skáčou už jen proudy elektronů a protonů mezi záporně a kladně nabitými tělesy uvnitř různých novodobých produktů, neboť interiéry Hedvičina sálu v současnosti slouží jako prodejna Elektro materiálu, svítidel a nářadí.