Jeseník – Hedvičin sál
Díky lázním na návrší Gräfenberk se do Frývaldova, čili dnešního Jeseníku sjížděla poměrně pestrá a početná společnost. Ta si samozřejmě dopřávala v čase mimo léčbu a náročné procedury i trošku nějaké zábavy.
Kulturní a zábavná zařízení tak byla k dispozici nejen v areálu lázní, ta i dole ve městě. K pozoruhodným budovám patří bezesporu i tzv. Hedvičin sál, byť z jeho původního určení dávno sešlo.
Historizující budova (nejspíš neorenesance) vznikla za přispění města a firmy Regenhart und Rayman v roce 1890. Stavbu vyvedla místní firma Rudolfa Zelenky (což naznačuje, že i v 19. století nebyl Jeseník zcela německým městem).
Nápis nad vchodem HEDWIGSAAL prozrazoval zasvěcení budovy patronce Slezska. Budovu zdobila zčásti dochovaná štuková výzdoba. V kartuších byly jména skladatelů: Bizeta, Glucka, Schuberta, Wagnera, Webera a Haydna. U vchodu byly další kartuše i s reliéfy největších hudebních skladatelů, čili Mozarta a Beethovena. V Nikách se skvěly Múzy Therpsychoré a Polyhymnie. Velký sál pojal prý 800–1000 návštěvníků. Konaly se zde koncerty, divadelní představení, taneční bály a zábavy, výstavy apod.
Budova bohužel značně utrpěla nevhodnými přestavbami v období reálného socialismu. Jména skladatelů, portréty i sochy byly odstraněny. Vnitřek přestavěn různými přepážkami, dokonce i vloženým patrem a zcela devastující dostavbou/přestavbou zadní části budovy.
Rovněž i přítomnost nedaleké řeky Bělé a vzlínání spodní vody budově příliš nepřispělo. V současné době zde sídlí prodejna elektro. Dle sdělení spolumajitele byla nedávno provedená izolace základů. Kulturní dům tu asi už nebude, ale chtěli by vrátit čelní fasádě její původní barevnost.