Loading...
Masarykovo náměstí v Jeseníku prošlo v letech 2009-10 kompletní rekonstrukcí. Původní velká kašna na jižní straně náměstí byla nahrazena menší kašnou s žulovými sloupy, na severní straně přibyla zcela nová velká kašna s časovanými vodotrysky, které střídavě během provozu mění svůj výstřik. Kašna jo ozdobena malými bronzovými zvířátky. Autorem kašny je ak. Sochař Jiří Plieštík. Vodní dílo je pojmenováno po Vincentu Priessnitzovi, jako zakladateli zdejších lázní a vodoléčby na Jesenicku. Někomu možná budou chybět vzrostlé Smrky, které rostly u radnice, kolem náměstí je však vysázená nová alej s vzrostlejšími stromy, rovněž přibyly nové lavičky, dlažba je z žulových desek, které připomínají zdejší kamenickou tradici. Rekonstrukcí určitě „perla Jeseníků“ získala důstojný prostor v centru města s proslulými lázněmi na Gräfenberku.
Ale podívejme se i po zbytku náměstí, jež dostalo zcela nepřekvapivě jméno po prvním československém prezidentovi po roce 1989. Před tím těch jmen přeci jen vystřídalo i více. Důvodem byl i fakt, že Jeseník, původně Frývaldov bylo vlastně německé město. Pravidelný tvar náměstí dokazuje, že město bylo založena tak říkající na zeleném drnu, tedy na volném místě bez zástavby. Při založení se asi název náměstí nijak neřešil, později bylo náměstí označeno jako Ringplatz, což naštěstí nebylo příliš zavádějící.
Hlavní dominantou je samozřejmě radnice. Na rozměry celé plochy naštěstí rozměrově přijatelná. Původně renesanční stavba z roku 1610, roku 1710 doplněná o věž, kdy získala svou skoro definitivní podobu (pomineme-li průběžné opravy a rekonstrukce).
Velká část domů v jednotlivých frontách bohužel vzala za své při přestavbách a asanacích v 60. a 70. létech minulého století, nejvíc asi západní strana, které dnes dominuje panelákový obchod. Přijatelnější je tak severní strana s hotelem Slovan. Dva pěkné domy jsou k vidění na východní straně, nárožní svou střechou naznačuje snad i barokní původ, vedlejší dům (164) se štítem hyzdí snad jen zbytečně velké arkýře půdní vestavby.
Půdní přístavbu dostal i vedlejší dům 159, následují opět paneláky na nároží východní a jižní strany (157, 152, 151).