Jeskyně Na Špičáku – dobré bydlo zimních spáčů
Jeskynní systém v severním podhůří Hrubého Jeseníku býval odedávna příležitostným útočištěm poutníků a již v 19. století byl jako jeden z prvních v České republice zpřístupněn veřejnosti. Dnes je toto podzemí, pyšnící se unikátními historickými malbami a nápisy na stěnách, vyhledávaným cílem návštěvníků. A to nejen dvounohých, ale i okřídlených.
Jeskyně Na Špičáku jsou významným zimovištěm letounů. První záznamy o tajuplných okřídlených spáčích pocházejí z roku 1959 od jednoho z otců zakladatelů československé chiropterologie, prof. Gaislera. Ten zde tehdy zaznamenal 5 druhů. Pravidelný zimní monitoring netopýrů tu probíhá od roku 1996. V některých letech jsou poznatky o letounech doplňovány odchyty do sítí či sledováním aktivity s pomocí ultrazvukových detektorů v době podzimních sletů (tzv. swarmingu). Z jeskyní samotných a jejich bezprostředního okolí tak dnes známe již patnáct druhů. Svůj zimní spánek tu každoročně tráví minimálně 5 druhů. Nejpočetněji je zastoupen vrápenec malý, netopýr brvitý, n. vodní, n. velký a n. ušatý. Dalších 5 druhů – n. Brandtův, n. vousatý, n. řasnatý, n. dlouhouchý a n. černý – se zde vyskytuje jen ojediněle. Jeskyně Na Špičáku jsou zařazeny jako evropsky významná lokalita do soustavy chráněných území Natura 2000.
S místními okřídlenými obyvateli se lze blíže seznámit díky výkladu průvodců či s využitím hravých pracovních listů pro celou rodinu Netopýři v podzemí. Od r. 2001 se zde pravidelně koncem léta koná Mezinárodní noc pro netopýry.