Loading...
Turistické cíle • Památný strom
Pozice jinanu u vstupu do hradu ve Slezské Ostravě je vlastně značně symbolická. Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) patří k druhům, kterým se někdy říká živoucí fosilie. Ač se to vzhledově příliš nezdá, patří ke skupině jehličnanů, kteří na zeměkouli rostli někdy před 270–300 miliony let, tedy v období karbonu až permu. No a Ostrava je s obdobím karbonu spojena více než dostatečně ve formě těžby černého uhlí, které bylo zejména karbonského stáří. Dá se tak předpokládat, že spousta uhlí vznikla zuhelnatěním nějakých pradávných příbuzných daného jinanu.
Podobné stromy se v Evropě vyskytovaly ještě zhruba před 3 miliony let, vymizely ale s příchodem první doby ledové. Znovuobjeveny byly v odlehlých oblastech Číny a postupně byly do Evropy dovezeny jako okrasné stromy. Setkáváme se tak s nimi hlavně v parcích a zahradách.
Jinan je dvoudomý opadavý strom. Je jediným zástupcem druhu z čeledě jinanovitých. Jedná se o poměrně statné stromy výšky 30–40 m. Kůra je šedá, ve stáří vrásčitá a zbrázděná. Typickým znakem jsou tuhé listy v podobě dvou laloků se silnou žilnatinou. Samčí květy se podobají jehnědovitým šišticím, samičí plody jsou zelené kuličky 2–3 cm na stopkách. Ve většině případů se setkáváme jen se samčími stromy, samičí plody se projevují větším zápachem, tudíž se pěstují jen ve školkách a zahradnictvích. Strom se dá pěstovat i řízkováním v období července až srpna.
Jinan se využívá ve farmakologii, užití má při mozkových příhodách, pomáhá při rozšíření cév (dolní končetiny), zmírňuje Azheimrovu chorobu či senilitu, podporuje i zmírnění impotence apod.
Jinan je stromem kultovním, mj. je symbolem Tokia, čtenáři znají i uctívače ginkga ze Stínadel, tedy skupinu Vontů Jaroslava Foglara.
Parametry stromu u Slezskoostravského hradu se udávají ve výšce 19–20 m, obvod kmene 230 cm, šířka koruny stromu cca 10 m. Za chráněný byl vyhlášen v roce 1981, strom je řazen v kategorii veterán ačkoliv v dostupných údajích jsem zatím objevil jen stáří 70 let (2008), což je zřejmě dosti podhonocený údaj. Určitě se stáří bude pohybovat někde kolem stovky. Jinany jsou jinak stromy dlouhověké, byl doložen jedinec stáří 4700 let.