TURISTIKU PODPORUJÍ
61 574 turistů a cestovatelů
112 410 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 645,- odměny za články
 
Tipy a novinky Chaty a chalupy České BudějoviceChaty a chalupy  Mapa Ostravy a okolí
Ostrava leží v podhůří Beskyd na řece Ostravici. S přibližně 310 tis. obyvateli je třetí největší město v ČR. Ostrava je známá svou průmyslovou historií - hlavně těžnou uhlí, která byla ukončena v roce 1994. Těžbu dnes připomíná například Landek park - hornické muzeum a důl Michal.
TIP:
 Trasy Ostrava a okolí (65)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Zanikající technická historie Ostravy - pozůstatky dávného dolu a koksovny "Trojice" - lehký úvod.

Turistické cíle Důl, štola, šachta

Fotografie (32)  • Foto: TomášNejedlý

   Sám jsem netušil, co je ještě v Ostravě možné z historie, která toto město vynesla do „nebeských výšin“, objevit. Lidmi mimo Severní Moravu poněkud hanlivě označovaná jako „černá“. Nebýt ovšem Ostravy (pochopitelně nejenom tohoto města – i dalších označovaných jako „špinavé“), tak ostatní „čistotní“ nežijí v takovém blahobytu. Dnes již to díky našim skvělým, inteligentním a superchytrým mociánům není ani trochu pravda a pokud jimi nebo jejich známými či rodinnými příslušníky nejsme, tak se alespoň přijatelný životní styl bude nepochybně postupem času posouvat k tomu horšímu a horšímu.

   Tímto pesimistickým výhledem si nyní ale kazit náladu nechci – o to spíš bychom neměli zapomínat na časy, kdy svět vzkvétal a lidi se měli plus mínus dobře. O několika zajímavostech, které již s touto dobou zanikají, ale naštěstí jsou alespoň jejich zbytky přece jen viditelné, bych se chtěl tady zmínit. Místa o to dobrodružnější a pro technicky založené i poučné. Bohužel v mnoha případech již nemusí každý vědět k čemu dané budovy nebo spíš jejich zbytky sloužili.

   V mnoha článcích o jeskyních nebo podzemí jsem uváděl určitá varování. Pokud ovšem někdo čte mé články, tak je to jako ono pověstné „nošení dříví do lesa“. Patrně se bude jednat o někoho s duší dobrodruha a nástrahy jej patrně neodradí. Vstup do těchto míst není rozhodně možné považovat za úplně košér, ale je těžko odhadnutelné kam ono košér a „nekošér“ zasahuje a kde přesně je jejich hranice. Například na cestičkách na haldu Ema (která by se svým způsobem také mohla považovat za „důlní dílo“ dle „Horního zákona“) je u nejvýznamnějších míst uvedeno, že se lidé mají držet oněch značených cestiček. Ale nikde jsem nenašel kam až hranice těchto omezení zasahují. Ani jsem nenašel onu hranici haldy samotné. Je jí křivka, která je omezená pomyslnou rovinou danou „průměrem“ okolní krajiny? Je ten nejnižší bod daný nejnižším bodem údolí Burňa? To již je otázkou především pro právníky, ale pro běžného smrtelníka se takhle vytváří jakási „mlha“ u niž si nikdo není jistý co je a co již možné není.

   Nechci těmito články navádět lidi „na scestí“, aby chodili tam, kam se nemá. Jen chci ukázat místa na které by nebylo úplně dobré zapomenout. Jsou totiž nyní již jen tichými svědky dávných zlatých časů celého Ostravska. Možná před rokem, možná ani ne, jsem ani já o nich prakticky nic nevěděl. Jen jsem tušil, že taková místa existují, ale nic hlubšího. Impulzem k tomu byly patrně jednou mé toulavé boty, které se vydaly do míst o kterých jsem ani v nejmenším netušil, že ještě mohu v Ostravě vidět a o to spíš se k nim dostat úplně na dosah.

   K místům o jejichž další existenci mohou rozhodnout třeba již následující roky. Některé stojící budovy jsou kulturními památkami, tak snad u nich tak rychlé zbourání nehrozí. Na druhou stranu jsou zde místa o nichž si vůbec nejsem jistý jestli někdo chce, aby zde ještě vůbec byly. Bohužel žádná skripta neukáží to, co přímý pohled na dané zařízení – zde již tedy spíš vcelku nestabilní zbytky těchto úchvatných lidských vynálezů. Vynálezů, které zdaleka nejsou tak staré, jak by si většina lidí (včetně mě) myslela. Ostravsko a blízké okolí je jednoznačně těsně spojeno (alespoň v minulosti bylo) s černým uhlím, železem a dalšími produkty z nich vytvářených nebo se vyvíjejících při jejich zpracování. Dalším významným produktem spojeným s oblastí v tomto článku popisovanou je totiž také koks.

   Když píši tento článek, tak je mi líto, že jsem před několika měsíci vyhodil tlustá skripta o koksárenství, případně vysokých pecích. Internet se již této problematice příliš nevěnuje a pokud ano, tak jen „z rychlíku“. S několika málo výlety do míst „utajených“, neznámých, ale prakticky již lidmi zcela zapomenutými se mi otevírá spousta otázek na které jen těžko hledám odpověď. Na mnoho otázek bych se mohl zeptat dědy, ale to již bohužel několik desítek let není možné. Stejně tak taťky na některé technologické detaily, drobnosti a „šikovnosti“ ve Vítkovických železárnách.

   Bohužel není snadné se dostat k důlním, geologickým či jiným mapám popisujících například umístění budov nebo nejlépe celých detailních technologických celků. Těžko se odhaduje k čemu ony rozbořené zbytky sloužily a jak vše vypadalo v dobách jejich největší slávy. Dobrodružství je do těchto míst zavítat a neméně velké dobrodružství je i ona veskrze detektivní činnost doma při zkoumání co k čemu a jak sloužilo. Tedy článek není psán havířem nebo ocelářem, který tato místa důvěrně znal a připadají mu nyní jako zcela všední. Článek je psán pohledem tehdy mladého člověka chodícího na „strojárnu“ a prakticky jen díky taťky a jeho známým jsem se dostal blíž k samotným technologickým „lahůdkám“. Už tehdy mě uchvátila monstróznost některých strojů i podmínek při kterých se zde normálně pracovalo. A to bylo řekněme v „silně klidovém režimu“, když mě tam pustili. Jeden pohled ovšem nahradil spoustu učebnic. Konkrétně se jednalo o „kontilití“, tedy kontinuální odlévání oceli. Bohužel nyní bych potřeboval alespoň takové menší seznámení i s procesem výroby koksu a to jsem už bohužel nezažil. Když již zde prakticky vše zaniklo, tak mohu jen hádat, chodit do knihoven (kupodivu ani zde není příliš mnoho zdrojů informací, které by pomohly alespoň částečně si problematiku „rozjasnit“) nebo se vydat na „detektivní“ dráhu dobrodruha.

   Že nějaké zbytky po koksovně a dalších technologiích v Ostravě lze ještě najít i ve formě „dobrodružné“ by mě před dobou poměrně nedávnou ani nenapadlo. Jako ve většině případů tomu nejvíce nahrála ona pověstná NÁHODA. Jednou mě nenapadlo nic kloudného, kam bych vyrazil do hor, aby cesta byla dostatečně zajímavá a tak nezbylo než se smířit alespoň s obyčejnou procházkou po Ostravě, které jsem ani nedával mnoho nadějí na objev něčeho nevšedního. Náhoda chtěla, že to bylo právě v den, kdy se má otevírat podzemí a skály. Tedy na „Velký pátek“ [45].

   Od tohoto okamžiku pro mě přibývá jedna velice nevšední oblast, jejíž „poklady“ začnu teprve opatrně poznávat. Ve velkém kontrastu s názorem, že vše nebezpečné, ale o to zajímavější, je již v Ostravě a okolí „zajištěno“.

NENÍ!

   Na onen „Velký pátek“ jsem poznal jen nepatrnou část toho, co mělo být lépe mým očím zcela skryto. Na pár místech (skoro bych řekl doslovně) je malá cedulka o tom, že návštěva haldy Ema je možná pouze po určených cestičkách. Muselo by se asi jednat o velkého nešiku za extrémně náročných povětrnostních podmínek a veškerá smůla by musela při tomto nešťastníkovi stát, aby skončil hůř než se „špinavým zadkem“, nějakými modřinami a škrábanci. Pochopitelně vycházející plyny nejsou nejzdravější ani nejdýchatelnější, ale na povrch vystupují jen několika málo známými místy. Těsně nad „výduchy“ jsou i poměrně horké – dlaň nad nimi neudržíte. Optimální čas na jejich fotografování nebo natáčení je zima nebo výraznější chlad. V oblasti haldy od paty až na vrchol si myslím, že velká rizika, kterým by se nedalo lehce vyhnout, ani neexistují – pokud se nejedná o kuřáka.

   Také vzhledem k zákazovým tabulkám není příliš jasné do jaké oblasti by se nemělo vstupovat. Údolí Burňa je podle mě již mimo oblast haldy Ema, tedy asi by se již k zákazu na rozcestí žluté turistické trasy pod haldou a stejné trasy ústící na asfaltovou cestu nad bývalým dolem „Michálka“ (to jsou jediné dvě zákazové tabulky o kterých vím) patřit nemělo. Další (poslední) zákaz, který jsem zcela náhodou našel je u závory vedle garáží pod ulicemi „Na Burni“ a navazující ulicí „Prokopskou“. Tak „krásně“ je tento zákaz umístěn, že není ani trochu jasné zda zákaz platí pro vstup od garáží nebo z opačného směru od „burňanských“ vrtů Jaklovecké dědičné štoly.

   Právě pokud bychom od oněch garáží pokračovali dále ve směru k bývalému dolu a koksovně Trojice, tak můžeme minout i poměrně nebezpečná místa, kde hrozí při nepozornosti i nepříjemné zřícení se do podzemí. Pokud půjdeme po vyšlapaných a auty stále vyježděných stopách, tak ale přílišné nebezpečí nehrozí.

   Zákeřné místo se nachází na jihozápadním „paloučku“ před (v pohledu cesty od garáží, po které pomyslně míříme, za) „Strojovnou číslo 2“ bývalé koksovny Trojice. Osobně si myslím, že právě zde se nacházejí nejzajímavější, ale také nejnebezpečnější místa oblasti – právě ony ještě stojící mohutné zbytky staveb koksovny. Před čelem „Strojovny č. 2“ se nachází dodnes nezajištěné ústí nebo spíš „propad“ do podzemí. Při nepozorné chůzi středem „paloučku“ může člověk raz dva zahučet dolů a pořádně se pomlátit. Místo je o to zrádnější, že „čeká“ právě v okamžiku, kdy se milovník historie kochá pohledem na bortící se budovu. Stejně tak při pohledu na spadlou podlahu jednoho patra si řekne, že je zázrakem, že stavba ještě vůbec stojí. Do „sklepního patra“ se lze dostat obtížněji oním „jícnem propasti“ a nebo z boku poněkud pohodlněji. Vzhledem k tomu, jak zde vše vypadá je ale takový vstup velice nejistý a určitě se nedoporučuje. Ani pohyb zde není moc „košér“, nicméně vzhledem k tomu, že na zajištěných zbytcích jam (povalech s odplyňovacími ventily a „komíny“) je popis na hezkých tabulkách nebo mramorových „pomníčcích“, tak se zde pohyb občasných „milovníku technické historie“ asi s přivřením všech očí toleruje (ASI, SNAD).

   Tímto bych ukončil takovou menší ochutnávku zajímavostí ostravské oblasti „Trojice“, která mě (a určitě nejenom mě) úplně uchvátila. Mohu jen naznačit, že to co přijde bude ještě mnohem zajímavější a tajemnější s větším nebo menším „šimráním nebezpečna na zádech“…

   Každý, kdo sem zavítá, bude určitým úhlem pohledu „blázen“, který ale tuší do čeho asi jde. Někdo, komu nejistota a touha po poznání tajemného koluje v krvi. Na druhou stranu ovšem také někdo, kdo si je plně vědom rizik, které již nechci znovu a znovu opakovat, protože by se jednalo o „mlácení staré slámy“. Že moc dobře ví, že vstupuje na „nejistou zem“. Na místo, kde se mu jen při představě toho, co by zde mohlo být, mnohem silněji rozbuší srdce. Do míst, kde by se měl vydat třeba jen po tmě s čelovkou a „nepoznán“ v utajení. Takové seznámení se s oblastí ovšem silně nedoporučuji – pokud zde člověk neuvidí velmi dobře pod nohy a vydá se špatným směrem tak hrozí velice nepříjemné pády ze značných výšek a z míst, kterým již nelze moc věřit. Proto i mé seznámení (i mnoha dalších uvedených v odkazech níže) za světla. Určitě se jedná o místa velice zajímavá, na druhou stranu člověku asi bude stačit, když toto uvidí jen jednou (dokud to tu ještě stojí), ale mnohokrát se zde již asi vracet znovu nebude. Ovšem určitě se mu oblast silně zapíše do paměti jako mizící pamětník dávné drsné historie Ostravy, kde o úrazy i případy, kdy vše skončilo velmi špatně, nebyla nouze. Článek bych tedy věnoval i těmto lidem, kteří se již z podzemí (nebo i těžkých „provozů“) nevrátili. :-(

   A případným průzkumníkům „malého podzemí“ přeji Zdař Bůh a náklonnost svaté Barborky. Těm aktivnějším nebudu ani vymlouvat, že by po „výletu“ nemohli utržit nějaké menší památky ve formě modřin, škrábanců a podobně… Inu směle vstříc dobrodružství v dalších dílech...

 

DOPORUČENÁ A POUŽITÁ LITERATURA A ZDROJE:

[1] https://www.zdarbuh.cz/reviry/okd/dul-trojice-v-ostrave/

[2] https://www.koksovny.cz/cz/historie

[3] https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/ostravu-ceka-dalsi-sanace-tentokrat-koksovny-a-byvaleho-dolu-trojice-83774

[4] http://podzemi.solvayovylomy.cz/techpam/okk/okk.htm

[5] https://www.historickaostrava.cz/dul-trojice/

[6] https://pamatkovykatalog.cz/uhelny-dul-hlubinny-trojice-13059766

[7] https://www.geocaching.com/geocache/GC86PVZ_dul-a-koksovna-svate-trojice

[8] https://www.hrady.cz/technicka-pamatka-dul-trojice

 

VIDEA:

[9] https://www.youtube.com/watch?v=RcW7f6QeoWU

[10] https://www.youtube.com/watch?v=UNVN0lifreE

[11] https://www.youtube.com/watch?v=ENV0TOYm4x8

[12] https://www.youtube.com/watch?v=5zlpszALnaE

[13] https://www.youtube.com/watch?v=WZgLzBsPt6g

[14] https://www.youtube.com/watch?v=d1Gis5V9TQQ

[15] https://www.youtube.com/watch?v=hqe1jdvaLSo

[16] https://www.youtube.com/watch?v=0hbsx5w55PA … zatopená štola pod koksovnou (kdo ví jestli to není například onen „zatrubněný“ potok Burňa). Vůbec netuším význam tohoto místa a o co se jedná...

[17] https://www.youtube.com/watch?v=Lw_kMfpDHsY … zbytky hasících věží.

[18] https://www.youtube.com/watch?v=yezIC2rASqI … zbytky koksovny.

[19] https://www.youtube.com/watch?v=Wa6gwc2rARg

[20] https://www.youtube.com/watch?v=1O2wOrHdosY

 

[21] https://www.youtube.com/watch?v=Ex7iAa2AeCY

[22] https://www.youtube.com/watch?v=tuEThy67gAc

[23] https://www.youtube.com/watch?v=j0MPC11L9UM

 

[24] http://www.ostravaci.cz/2017/04/dul-svata-trojice/

[25] http://www.ekomonitor.cz/sites/default/files/filepath/prezentace/24_siskova_1.pdf

[26] https://www.patriotmagazin.cz/po-stopach-zapomenutych-mist-trojicke-udoli

[27] http://wwwrs.hornicky-klub.info/view.php?nazevclanku=upravny-uhli-ostravsko-karvinskeho-reviru-14&cisloclanku=2011030005

[28] https://www.ostravainfo.cz/cz/info/aktuality/1197-einmannbunker-pod-bezrucem.html … Einmannbunker nad Františkovem, další je také nedaleko zbytků koksovny „Trojice“.

[29] https://www.delnickekolonie.cz/kamenec

[30] https://www.archives.cz/web/soka/karvina/projekt/resources/karvina/hruby/kronika/text1.htm

[31] https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%AFl_Ema_a_Lucie

[32] https://www.facebook.com/watch/?v=884300562409367

[33] https://www.satjam.cz/doc/cms_library/hrabeci_rodina_wilczku-444.pdf

[34] https://www.pestrevrstvy.cz/stezky/einmannbunker-na-frantiskove/

[35] http://monitoring-hald.com/index.php?section=Ema&soubor=index

[36] https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/68569/DPTX_2013_2_11310_0_296322_0_152794.pdf?sequence=1&isAllowed=y … vědecká práce o znečištění ovzduší v Ostravě.

[37] https://keltickovakovarna.cz/pamatky-ve-slezske-ostrave-zaluji-2/

[38] http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=308942 … Pěkné schéma koksovny.

[39] https://www.ostrava-online.cz/zpravy/diamo-pripravuje-komplektni-sanaci-uzemi-po-koksovne-a-dolu-trojice

[40] http://www.ostravskepamatky.cz/styly/4?lang=cs_CZ

[41] https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/naucna-stezka-slezska-ostrava/3664

[42] https://www.gashistory.cz/data/Ostrava.htm

[43] https://www.eeagrants.cz/assets/cs/media/Norsko-MFCR_Prezentace_2013-11-05_4.pdf

[44] https://www.e15.cz/galerie/byznys/prumysl-a-energetika/154759/stopy-zaslych-casu-z-polska-mizi-stare-koksovny-podivejte-se-na-zbyvajici-torza?foto=7 ...Sice z Polska, ale krásné fotky zbytků technologických staveb koksovny.

 

[45] https://www.turistika.cz/mista/jak-se-mi-na-velky-patek-otevrelo-podzemi/detail

 

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.834, 18.304)
Poslední aktualizace: 11.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Ostrava

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,7km od místa

Příspěvky z okolí Zanikající technická historie Ostravy - pozůstatky dávného dolu a koksovny "Trojice" - lehký úvod.

SlezskoOstravský hrad
SlezskoOstravský hrad
Hrad
Slezskoostravský hrad byl postaven na místě slovanského hradiště v první polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Ostravice a Lučiny. Hrad měl chránit zemskou stezku z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakov…
0.1km
více »
Slezskoostravský hrad v Ostravě
Slezskoostravský hrad v Ostravě
Hrad
Slezskoostravský hrad se nachází v Ostravě, v blízkosti řeky Ostravice a centra města...    Slezskoostravský hrad První písemná zmínka o hradu se datuje k 2 srpnu 1297, kdy se tohodle dne sešli šlechtici, aby projednali spory. Slezskoostravský hrad byl třípodlažní stavba s ochranným hradebním systémem. V 16. století byla vybudována vstupní brána s věží, která se dochovala do…
0.1km
více »
Strašidelná noc na Slezskoostravském hradě
Strašidelná noc na Slezskoostravském hradě
Tipy na výlet
Zeptala jsem se vnuček jaké dobrodružství  by si přály na zakončení prázdnin, za a) výlet na hory a nebo za b) výlet do Ostravy za strašidly..., jednoznačně to vyhrála strašidla s konstatováním, že hory nám neutečou a můžeme na ně jet kdykoli.  Tak jsme se v pátek odpoledne 29.8.2014 vypravily z Orlové autobusem do Ostr…
0.1km
více »
Jinan ve Slezské Ostravě
Jinan ve Slezské Ostravě
Památný strom
Pozice jinanu u vstupu do hradu ve Slezské Ostravě je vlastně značně symbolická. Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) patří k druhům, kterým se někdy říká živoucí fosilie. Ač se to vzhledově příliš nezdá, patří ke skupině jehličnanů, kteří na zeměkouli rostli někdy před 270–300 miliony let, tedy v období karbonu až permu. No a Ostrava je s obdobím karbonu spojena více než dostateč…
0.1km
více »
Slezskoostravský hrad - rozcestník
Slezskoostravský hrad - rozcestník
Rozcestí
Rozcestí turistických značek a tabule naučné stezky před branou do hradu. ŽTZ vyznačuje okružní trasu A. Podroužka vedoucí přes Černou louku, kolem Keltičkovy kovárny pod haldu Ema (na vrchol však vedení OKD nedávno zakázalo přístup - Ostrava tak přišla o svou "sopku") zpět ke SlezskoOstravskému hradu. Od rozcestí pod haldou můžete jít po zelené do ZOO Ostrava.
0.1km
více »
Ostrava – Hradní lávka
Ostrava – Hradní lávka
Most
V době uvedení lávky do provozu Evropská unie ještě nebyla vnímána jako byrokratický moloch, ale jak příležitost, jak urychlit návrat naší země zpět mezi vyspělé (nebo vyspělejší) ekonomiky. Nicméně vysvětlení původního názvu Lávka Unie prý vůbec nesouvisí s bývalým EHS, ale mělo být poukazovat na sepětí Moravské a Slezské Ostravy. No poněkud záhadná konstrukce (myslím názvoslo…
0.3km
více »
Nečekaná "jeskyně" skoro v centru Ostravy.
Nečekaná "jeskyně" skoro v centru Ostravy.
Jeskyně
   O místu jsem se dočetl v nějaké vědecké práci velice dávno, ale pak jsem na ni skoro úplně zapomenul. Uběhlo spousta času než jsem si opět, při zcela jiném „průzkumu“, začal zjišťovat informace o věcech, které …
0.3km
více »
Ostrava a místa ,které neznáte
Ostrava a místa ,které neznáte
Tipy na výlet
Vydáme-li se do Ostravy na kole,autem,železniční autobusovou nebo leteckou Dopravou spatříme velké průmyslové a hutnické město.Mnozí vša…
0.3km
více »
Soutok Ostravice s Lučinou
Soutok Ostravice s Lučinou
Řeka
Soutok řeky Ostravice pramenící v Beskydech a říčky Lučiny pramenící v podhůří Beskyd, napájející Žermanickou přehradu a vtákající do Ostravice nedaleko SlezskoOstravského hradu a areálu výstaviště Černá louka.Ne…
0.3km
více »
Rovninské balvany
Rovninské balvany
Přírodní památka
Rovninské balvany jsou přírodní památka, kterou najdeme v městské části Moravská Ostrava na pravém břehu Ostravice. Balvany leží v parku nedaleko centra Moravské Ostravy v oblasti výstaviště Černá louka. Východn…
0.4km
více »
Miniuni Ostrava - svět miniatur
Miniuni Ostrava - svět miniatur
Muzeum
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat! V současné době se ve venkovním areálu…
0.5km
více »
Ostrava - svet miniatur MINIUNI
Ostrava - svet miniatur MINIUNI
Ostatní
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat!Miniuni - svet…
0.5km
více »
MINIUNI - svět miniatur Ostrava
MINIUNI - svět miniatur Ostrava
Tipy na výlet
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat!MINIUNI - svět miniatur Ostrava, je zajím…
0.5km
více »
American Clasic Cars 2014
American Clasic Cars 2014
Technická památka
III.ročník výstavy AMERICAN CLASSIC CARS 1929 – 1980 na výstavišti Černá Louka Ostrava ( Když už jsme v Ostravě, tak tuhle výstavu si nemůžeme nechat ujít) Na výstavě amerických veteránů …
0.5km
více »
Za sedmi divy světa
Za sedmi divy světa
Tipy na výlet
Do Ostravy na Výstaviště Černá louka navšívit městečko MINIUNI. Za sedmi divy světa   Asi vám z názvu bude připadat divné za jakými divy světa jsme to jeli…
0.5km
více »
Miniuni Ostrava
Miniuni Ostrava
Muzeum
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat!Miniuni je venkovní areál, kde můžete shl…
0.5km
více »
MINIUNI -OSTRAVA
MINIUNI -OSTRAVA
Ostatní
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat!AREÁL MINIUNI - OSTRAVA Je to místo které potěší děti i dospělé . Nachází se tu více než 30 modelů. Je to výstava památek z celého světa .Můžeme tu zhlédnout např. TITANICK,BIG BEN,PYRAMIDU,EIFELOVA VĚŽ …
0.5km
více »
Pohádkový sklep strašidel v Ostravě
Pohádkový sklep strašidel v Ostravě
Tipy na výlet
Jedeme do Ostravy za strašidly autobusem z Orlové. Pohádkový sklep strašidel je jedním z mála míst v Ostravě, kde rodiny s dětmi mohou trávit volné odpoledne "pohádkově". Expozice sklepa strašidel je vybudována na…
0.6km
více »
MINIUNI Ostrava a Mořské akvárium
MINIUNI Ostrava a Mořské akvárium
Tipy na výlet
Je sobota,venku nestálé počasí, jedeme tedy spíš do města za kulturou, než do přírody. Vybrali jsme si Ostravu…
0.6km
více »
Ostrava - Expozícia historických motocyklov
Ostrava - Expozícia historických motocyklov
Muzeum
Priaznivci historických motocyklov majú jedinečnú možnosť pozrieť si  motocykle v Ostrave na výstavišti Černá louka v centre mesta, neďaleko Masarykovho námestia. Táto stála expozícia historických motocyklov je ot…
0.6km
více »
Pohádkový orloj
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pohádkový orloj
Technická památka
Pohádkový orloj v Ostravě je součást nové přístavby Divadla loutek Ostrava. Na rozdíl od tradičních orlojů neobsahuje astronomický ciferník, ale jen symbol hvězdné oblohy a troje dveře, které ukrývají še…
0.7km
více »
Černá louka (Výstaviště)
Černá louka (Výstaviště)
Rozcestí
Rozcestí Černá louka-výstaviště, najdeme nedaleko výstavního pavilonu na Černé louce a v blízkosti tramvajové zastávky. Toto rozcestí je výchozím bodem žluté turisické značky, po které se vydáme do oblasti Slezs…
0.7km
více »
Ostrava – Madona na Ostravici
Ostrava – Madona na Ostravici
Zajímavost
Zadní stranu komplexu budov, které přiléhají k zadnímu traktu obchodního domu Ostravica-Textilia zdobí od června 2016 (18.–19.) kontroverzní dílo amerického tvůrce Nilse Westegarda. Jde o jistou formu streetartu v duchu Dry Brush, kde se používá černý případně šedý odstín. Celé dílo vzniklo v časovém rozpětí 30 hodin. Madona je považována za největší dílo své…
0.8km
více »
Krása a dobrodružství prvního maratonu pohledem "chvostoběžce" - díl třetí, ZÁVOD.
Krása a dobrodružství prvního maratonu pohledem "chvostoběžce" - díl třetí, ZÁVOD.
Zajímavost
   Pokračování předešlých dvou dílů [1], [2]. https://www.turistika.cz/mista/krasa-a-dobrodruzstvi-prvniho-maratonu-pohledem-chvostobezce-uvod/detail  https://www.turistika.cz/mista/krasa-a-dobrodruzstvi-prvniho-m…
0.8km
více »
Ostrava – Ostravské muzeum ve Staré radnici
Ostrava – Ostravské muzeum ve Staré radnici
Radnice
Návštěvou ostravského muzea je možno spojit oba podtituly z „typového“ zařazení příspěvku na Turistika.cz. Jedná se totiž o muzeum i památku současně. Muzejní sbírky si zde prohlížíte v budově - p…
0.8km
více »
Nová radnice v Ostravě
Nová radnice v Ostravě
Dům, budova
Ostrava má dvě radnice. Starou a novou. Stará radnice se nachází na Masarykovém náměstí. V současné době je zde umístěno Ostravské muzeum. V Nové radnici na Prokešově náměstí je umístěn Magistrát města Ostravy, sídlí zde primátor. Zajímavá je na Nové radnici věž, která skýtá hezkou vyhlídku na město a okolí. V boční pravé části Nové radnice je umístěna Státní vědecká…
1.1km
více »
Ostrava
Ostrava
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
1.2km
více »
Halda Terezie - Ema tj. Ostravská sopka
Halda Terezie - Ema tj. Ostravská sopka
Kopec
Halda Terezie - Ema je nápadný kužel, který se zvedá nad Ostravou. Za pěkného počasí je z vrcholku haldy pěkný výhled. Od jihu směrem k severu výhledu na Ostravu nic nebrání. Na východní straně je část výhledu …
1.5km
více »
ZOO Ostrava
ZOO Ostrava
ZOO
Areál zoologické zahrady Ostrava se rozkládá mezi městkými částmi Ostravy a to Slezkou Ostravou a Michálkovicemi. V roce 1956 byla zahájena stavba zoologické zahrady a jako první byly…
2.1km
více »