Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Jurkovičova rozhledna stojí na okraji Rožnova pod Radhoštěm na Karlově kopci. Tyčí se nad Valašskou dědinou, Valašského muzea v přírodě. Dostaneme se k ní po zelené turistické značce. Cesta trvá cca 30 minut.
Jurkovičova rozhledna byla postavena dle předlohy Dušana Jurkoviče, autora Libušína a Maměnky na Pustevnách. Stavba probíhala od října 2010 do listopadu 2011. Je postavena na betonových základech s kamenou podezdívkou a pak ze dřeva.
http://www.roznov.cz/jurkovicova-rozhledna/ds-1271/archiv=0&p1=1039
Rozhlednu na Karlově kopci nad Rožnovem pod Radhoštěm jsme navštívili během jednodenního výletu na Valašsko. Auto jsme nechali nedaleko Valašského muzea v přírodě a po zelené značce jsme se vydali k 1,5 km vzdálené Jurkovičově Rozhledně. V žádném případě nás nemohlo překvapit, byla postavena podle návrhu Dušana Jurkoviče, autora domů Libušína a Maměnky na Pustevnách a řady dalších staveb na Moravě a na Slovensku.
Když jsme si četli historii, nejvíce nás zaujalo, že Dušan Jurkovič rozhlednu načrtl již v roce 1896. Tehdy architekt navrhl vyhlídkovou stavbu v areálu bývalých a zaniklých lázní. Zajímavostí je, že Jurkovič původně zamýšlel rozhlednu postavit v Brňově, nikoli u Rožnova.
Dále jsme se dočetli, že podle původního návrhu návrhu zpracoval o více než 110 let později architekt Závada plán stavby rozhledny, která byla otevřena v dubnu roku 2012. Iniciátorem stavby Jurkovičovy rozhledny bylo město Rožnov pod Radhoštěm, které se snažilo o obnovu starých promenádních chodníčků zaniklých lázní. Ty se vinuly okolo dnešního areálu Valašské dědiny, jedné z expozic Valašského muzea v přírodě.
Po půlhodinovém vytrvalém stoupání se před námi rozhledna za 10 miliónů objevila a okamžitě se nám velice zalíbila. Všimli jsme si, že věž má betonové základy s kamennou podezdívkou, ale samotná stavba je pak již ze dřeva, jak bylo zvykem u tohoto slavného architekta. Zaujalo nás také to, že veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných pracovních postupů.
Když jsme k rozhledně došli, tak jsme v pokladně koupili vstupenky, pohled a známku a také jsme získali dvě razítka. Potom jsme již vystoupali po dřevěných schodech na 32 metrů vysokou stavbu, ze které jsme ale měli z vyhlídkové plošiny ve výšce 18 metrů výhled omezený pouze na město Rožnov.
Vysoko nad námi se tyčila špička věže. Tato měděná třímetrová věžička skrývá schránku, kde jsou ukryté předměty ze současnosti a protože jsme byli na Valšsku, nepřekvapilo nás, že mezi těmito předměty nechybí slivovice.
Když jsme sešli dolů, syn odlovil kešku a pak jsme se vrátili z této krásné věže stejnou cestou zpět k autu a šli na oběd.
K rozhledně se dostanete, když se na křižovatce dáte směrem k Valašskému muzeu v přírodě u kterého můžete zaparkovat a dále pokračovat pěšky přes dřevěný mostek nad parkovištěm, nahoru do kopce po zelené turistické značce, cca 30 minut stálého stoupání až k rozhledně.