Rožnov pod Radhoštěm - Zahrada Všech svatých
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
O víkendu od 6. do 8. června tohoto roku (2014) s velkou slávou proběhly oslavy 250 let od vysvěcení kostela Všech Svatých v Rožnově. Při té příležitosti byla dána k užívání Zahrada Všech svatých k užívání návštěvníků kostela, ale i k procházce či posezení ostatních obyvatel i návštěvníků města.
Ve skutečnosti se ovšem jedná o bývalý městský hřbitov, který se kolem kostela rozkládal, ale protože již zřejmě kapacitně nedostačoval, byl v r. 1889 zrušen a postupně přeměněn na farní zahradu. Z původního hřbitova se tak zachovala ohradní zeď se 14. zastaveními Křížové cesty a relativně nevzhledná budova barokní kostnice. Ovšem zahrada potřeboval nutnou revitalizaci, což se nakonec k příležitosti zmíněného výročí povedlo.
Podle počtu účastníků slavnosti jsou rožnovští patřičně hrdí na svůj kostel. Ostatně je vcelku na co, udává se, že kostel má až na výjimky v podstatě původní podobu exteriéru z roku 1764. ( ovšem interiér už zas tak ne, klasicistní úpravy v 19. století apod., zánovní varhany z r. 2001)
O kostelu se ostatně dostatečně věnuje František Lysáček, takže vše podstatné najdeme tam, případně na stránkách farnosti. K tomu snad jen pár fotek interiéru navíc. Jen malá kuriozita, stránky se nezmiňují, že v interiéru se dá objevit sádrová kopie sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje z Radhoště, čili kdo by neměl sílu vyšlapat na beskydský velikán, tady to má pohodlnější.
Samotná opravená zahrada se honosí Kamennou ohradní zdí. Kamenný základ mají i kaple křížové cesty s dřevěnými štíty a šindelovými stříškami. I zcela neproškolený návštěvník určitě zaregistruje inspiraci ve Valašské lidové architektuře. Jednotlivá zastavení nesou tabulky se jmény donátorů (rodiny, jednotlivci, spolky či farnosti). Obrazy v kapličkách jsou kopie původních z doby před 250 lety od neznámého autora..
Vlastně již mimo Křížovou cestu v oddělené severní části zahrady najdeme obdobně řešenou kapličku sv. Huberta a velkým barokním křížem. Kaple byla zrekonstruována do současné podoby podle návrhu ing. St. Chovance a vysvěcená 13.12.2013 Janem Graubnerem. Autorem obrazu je Mgr. Marie Chlebovská ze Zubří.
Za zmínku nakonec stojí i barokní kostnice, která po vyklizení a opravě má sloužit jako výstavní prostor (nebo jako zázemí jiných akcí). Při příležitostí oslav byla ke shlédnutí ( ještě nějakou dobu bude) malá výstava fotografií Jindřicha Štreita. Za povšimnutí stojí starý ciferník, který můžeme vidět na štítové straně krovu kostnice. Není to část těch původních rožnovských hodin, Franto?