Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Výletní místo
Na Karlově kopci nad Rožnovem pod Radhoštěm, v bezprostřední blízkosti skanzenu Valašského muzea v přírodě byla 1. května 2012 pro veřejnost otevřena nová rozhledna, která u nás svojí originalitou nemá konkurenci. Co tomu předcházelo?
Od doby, kdy nejmenovaná skupina nadšenců objevila v zažloutlých listech vídeňského časopisu Der Architekt z r. 1899 (V. roč., str. 59) nákres rozhledny od tehdy 28 - letého slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče, uplynulo do její realizace v Bečvě hodně vody. Byl to jeho první návrh rozhledny a vznikl v r. 1896 pro Turistický spolek ve Valašském Meziříčí. Měla stát na vrchu Brňov. Přes všechny snahy členů spolku se na její výstavbu nepodařilo sebrat tolik peněz. Až v r. 1976 objevil náčrt velkomeziříčský architekt Antonín Závada, st. a rozhodl se dotáhnout realizaci Jurkovičovy rozhledny do konce. Podařilo se mu se spolupracovníky projektové kanceláře ARSTAV ateliér & stavitelství vyřešit všechny problémy se statikou, materiálem i dodavateli stavby (Commodum s.r.o. z Valašské Bystřice a Klempířství Prokeš z Vizovic) a dodržet Jurkovičova ducha.
Sedmipodlažní rozhledna je kombinací lidového srubu s pavláčkou a lomenicí s věží nesoucí vyhlídkový pavilon. Rozhledna je ukotvena do vysoké masivní betonové podezdívky obležené kamenivem. Na dolní pavláčkový Ochoz nesený silnými vzpěrami zakotvenými do podezdívky se vystupuje po vnějších schodech. Základový rám i schodiště jsou z dubového dřeva, na nosnou konstrukci bylo použito smrkové dřevo ze stoletých stromů. Celá stavba je dekorativně zdobena ruční řezbou. Směrem vzhůru přechází věž do polygonu, který je
překryt vyhlídkovým Ochozem spočívajícím na konzolách. Uprostřed něho je otevřený pavilon tvořený sloupkovou arkádou. Nad tímto podlažím se zvedá pyramida pokrytá šindelem, která je oživená vikýři a vše je zakončené překrásnou hrotnicí. Tato je unikátní nejen počtem cibulí, ale i tím, co se skrývá v jejím doutníkovém tubusu. Před vyzdvižením byly do ní uloženy pro budoucí generace tyto artefakty: dobové mince, aktuální číslo rožnovského zpravodaje Spektrum Rožnova, seznam a fotografie stávajících městských zastupitelů a pro potěšení objevitelů třeba za 100 let láhev zdobená láhev valašské slivovice.
Nová Jurkovičova rozhledna bude cílem všech návštěvníků Rožnova pod Radhoštěm a samozřejmě i jeho občanů, a to i těch, kteří její výstavbě příliš nepřáli. Dostanete se k ní přes mostek ze záchytného parkoviště u Valašského muzea v přírodě po obnovovaném promenádním chodníčku zaniklých lázní vinoucím se kolem Valašské dědiny asi za 15 minut.
Několik nezbytných čísel na závěr: pata rozhledny je v nadmořské výšce 480 m. Celková výška rozhledny je 31,075 m, nejvyšší Ochoz se nachází ve výši 18,87 m. Měděná tepaná hrotnice je vysoká 3 m. Výstavba trvala 15 měsíců, bylo na ni použito 150 m³ dřeva a stála 10,4 mil. Kč, při čemž větší část (8,5 mil. Kč) pokryla dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj a zbytek plynul ze soukromé nadace Děti-kultura-sport. S průběhem výstavby se můžete seznámit na webových stránkách fy Commodum.
Možnosti výhledů zatím neuvádím. Věřím, že se budou zlepšovat, až tzv. ochránci přírody pochopí, že Jurkovičovo dílo má větší cenu než pár náletových stromů, které je nutno ještě vytěžit.
Ještě na vysvětlenou, proč se jedná o třetí realizaci rozhledny, navržené Jurkovičem.
První, skromnější, se zvedá nad střechu Jiráskovy chaty na Dobrošově na náchodsku, druhá, ještě menší je rozhledna či spíše Vyhlídka nazývaná Cyrilka se nachází na hřebenovce nad Pustevnami směrem na Radhošť.
A dovětek závěrem – podle posledních zpráv se domáhají nepřející a závistivci zákazu používat pro rozhlednu název Jurkovičova, neboť prý nebyla dodržena barevnost konstrukce a byla plánována na jiný kopec. To už ani nepotřebuje komentář.
Text i foto: Ing. Rostislav Novák