Kadaň a farní kostel Povýšení sv. Kříže
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Pro mnohé se jedná o místo poznamenané těžbou hnědého uhlí, kde nelze nic zajímavého spatřit. Ale skutečnost je naštěstí zcela jiná. Město Kadaň, které leží na úpatí Doupovských a Krušných hor se rozvíjí a myslím, že každý bude velice mile překvapen při jeho návštěvě. Pomyslnou osou tohoto území je životodárná řeka Ohře, na jejímž levém břehu město leží. Zdejší osídlení sahá hluboko do minulosti. Již na přelomu 11. a 12. století zde byla založena trhová osada, která se za panování Přemysla Otakara II. (někdy před rokem 1261) stala Královským městem. Během následujících staletí zažívala Kadaň jak rozkvět, tak drancování vojsky či požáry. Naštěstí se toho zajímavého do dnešních dnů zachovalo dost a tak návštěvu města, jehož historické jádro bylo v roce 1978 prohlášeno městskou památkovou rezervací, mohu po vlastní zkušenosti doporučit.
Mezi nejvýznamnější zdejší památky patří farní kostel Povýšení sv. Kříže, o němž je první písemná zmínka z roku 1291, kdy byl zasvěcen Panně Marii. Kostel je patrně starší, ale kdy byl přesně postaven, se zatím nepodařilo zjistit. Nejčastěji se mluví o roce 1186.
Požár v roce 1362 kostel sice nepoškodil, ale to samé štěstí neměl již roku 1421, kdy bylo město nejprve dobyto husity a posléze se podíleli na poničení stavby vojáci během 2. křížové výpravy. Kostel sice vyhořel, ale ještě ve druhé polovině tohoto století byl opraven a přestavěn v pozdně gotickém slohu.
Kostel vyhořel také během třicetileté války a to hned dvakrát, v letech 1631 a 1635. Následné opravy trvaly do roku 1638. Ke změně zasvěcení na Povýšení sv. Kříže došlo v 17. století, patrně v době, kdy byli v kostele protestanti. Uvádí se období mezi roky 1638 až 1643.
Další úpravy si vyžádalo baroko. V letech 1745-55 se přestavby v duchu tohoto stylu ujal stavitel Jan Václav Kosch, který své záměry probíral také se slavným architektem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Do roku 1807 byl u kostela hřbitov obehnaný zdí. Roku 1811 navštívil kostel opět požár. Při následné opravě ale již nedošlo k výrazné změně vzhledu. Barokní styl zůstal zachován do dnešní doby. Poslední opravy kostela proběhly v 90. letech dvacátého století.
Kostel Povýšení sv. Kříže byl postaven jako jednolodní stavba s polygonálně uzavřeným presbytářem. Vnitřní prostor dotvářejí boční kaple a nad nimi probíhající Ochoz. Hlavní, krásně zdobený sloupový oltář s vysokým nástavcem a čtyřmi plastikami evangelistů má v „rodném listě“ napsaný rok 1687. Avšak do Kadaně „přišel“ až roku 1812 ze zrušeného kostela sv. Michala v Litoměřicích.
Kostel je dominantou Kadaně i zdejšího náměstí Míru, v jehož jihozápadní části je umístěn. V části kostela zůstalo zachováno původní gotické zdivo. Jedná se o chrámovou předsíň s vchodovým portálem a krouženou klenbou. Při pohledu z náměstí zaujme dvouvěžové průčelí, které je širší, než navazující loď. Děkanský kostel Povýšení svatého Kříže je hlavní katolický chrám města Kadaně i celého zdejšího děkanátu. Bohoslužby se zde konají ve všední dni v 17:15 hodin, v sobotu v 8:00 a v neděli v 8:30 hodin.
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/