Kadaňské hradby
Kadaň měla ve středověku rozsáhlé opevnění, ze kterého dnes zůstala jen část. Opevnění začalo vznikat po roce 1259, v té době již byla Kadaň městem královským. Bylo neobvykle silné, mělo dva až tři pásy hradeb kolem centra města a ještě jedny kolem celého města i s předměstím. V 19. století, při růstu města byly z velké části zbourány. Dnes se dochované hradby udržují a upravují a vzniká zde příjemné procházkové místo.
Procházku po hradbách můžete začít od Městské knihovny. Otevře se vám krásný pohled na řeku Ohři a plochý kopec Úhošť na protilehlém břehu. Pod vámi bude začátek Fíkova nábřeží. Při procházce budete míjet sochařská díla kadaňských umělců.
Dojdete k železné bráně, to ale ještě není konec, přejdete přes úzkou uličku a procházka po hradbách pokračuje. V další části je mimo jiné i restaurace a výhled na barokní kostel sv. Rodiny a sv. Alžběty.
Cesta vás dovede k další bráně. Za ní se cesta rozděluje, Doprava vede směrem na panelové sídliště, vlevo je Katova ulička, držitelka rekordu o nejužší českou ulici, kterou můžete projít na Mírové náměstí. Střední cesta – opět s železnou brankou - vede do posledního úseku hradeb.
Na tomto místě jsou také dva zajímavé stromy: gingko biloba a pavlovnie plstnatá.
Hradby končí u restaurace Bašta, což je místo, které by stálo za to navštívit, protože je umístěna přímo v prostoru bývalé bašty, jsou tu neomítnuté kamenné stěny, což se mě osobně velmi líbí. Bohužel restaurace je v prosinci 2012 – v době naší procházky – zavřená. (Aktualizace v roce 2023 - restaurace je zrušená a je tu malé muzeum).
Naše procházka končila u budovy archivu, tedy u jeho zadní strany, kde jsme ještě nakoukli brankou na nádvoří se sochou sv. Františka. U jeho paty jsou prý pohřbeni dva čtyřnozí přátelé archivu: kocour a pejsek.
Hradby v Kadani jsou otevřené v letním období (duben – září) od šesti ráno do osmi večer, v zimním období (říjen – březen) od osmi ráno do čtyř hodin odpoledne.