Kájov – barokní sousoší (trojsoší) sv. Josefa, sv. Tadeáše a sv. Antonína Paduánského
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Jihočeská obec Kájov se nachází nedaleko „unescového“ Českého Krumlova a žije zde přibližně patnáct stovek obyvatel. Vesnice je známá hlavně díky mariánskému poutnímu areálu okolo kostela Nanebevzetí Panny Marie, který byl v roce 1995 prohlášen za NKP, ale ten však zdaleka není jedinou zdejší významnou památkou. V těsné blízkosti poutního areálu se – na nevelkém rozcestí silnic do Přelštic, Kájova a Novosedel - a západně od obce například nachází krásné barokní sousoší, tvořené trojicí světců: Josefem, Tadeášem a Antonínem Paduánským (k němu prý chodily s modlitbou ženy, které nemohly otěhotnět). Toto sousoší pochází z roku 1733 a již od roku 1958 je zařazeno mezi Kulturní památky České republiky.
Vápencové sousoší má rozměry přibližně 180 x 220 cm a nechal ho postavit tehdejší kájovský farář Kristián Guschl, pozdější opat kláštera Zlatá koruna (v té době se ovšem klášter ještě jmenoval Svatá Koruna). O této události si můžeme přečíst na podstavci sousoší latinský nápis, který nám sděluje, že: „Zasvěceno třem svatým jako připomínka kolem jdoucím k větší úctě a cti sv. Josefa, muže P. Marie, sv. Tadeáše, příbuzného Pána Ježíše, a Antonína Paduánského, zázraku celého světa. Zbožně ex voto postavil P. Křišťan Guschl, syn sv. trnové Koruny, farář u Panny Marie Kájovské“.
Sochy tří světců jsou sice vytesány z vápence, ale podstavec je žulový. Má tři části; středovou s nápisem a postranní voluty. Nad středovou částí s latinským nápisem stojí vyvýšeně socha sv. Josefa s Jezulátkem, po jeho pravici sv. Tadeáš a po levici sv. Antonín Paduánský s Jezulátkem. Postavy svatých byly ve své době vytvořeny v nadživotní velikosti (dnes už ale má 180 cm kde kdo) a lze předpokládat, že vznikly v dílně barokního sochaře Josefa Dietricha. Pravděpodobně je však vytvořily minimálně dva umělci.
Až do roku 2004 sousoší chátralo a jevilo známky značného poškození povětrnostními vlivy i člověkem. Trojsoší totiž obrůstaly mechy i lišejníky, nápis byl nečitelný a kusy římsy i volut byly uraženy. Svatozáře chyběly zcela nebo se zachovaly jen jejich fragmenty. Některým světcům chyběly části končetin a v těle sv. Tadeáše se nacházelo množství broků a diabolek. Proto sestry z řádu sv. Vincence z Pauly, žijící na kájovské faře, přišly s myšlenkou sousoší zrestaurovat a nabídly se, že celou akci budou také financovat. Rekonstrukci spolu s nimi následně zabezpečovala obec Kájov a město Český Krumlov. V krumlovském ateliéru pak také celá rekonstrukce soch probíhala a již v dubnu roku 2005 se sochy vrátily na své původní místo. O měsíc později pak byly znovu vysvěceny. Při demontáži soch objevili restaurátoři malou olověnou schránku, která obsahovala - částečně poškozené – historické „drobnosti“, jako je listina s textem, oboustranný kovový medailonek s reliéfem Panny Marie Kájovské, dřevěné korálky a kovový křížek. Restaurátorské práce – po slevě – stály necelých 200.000,- Kč.