Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi
Jedeme do jednoho z nejhezčích českých měst - Českého Krumlova. Český Krumlov se nachází v jižních Čechách asi 30 km jižně od Českých Budějovic. Dostat se sem můžete autem, autobusem, vlakem nabo na kole. Možná je i Doprava po Vltavě.
Jedeme do Grafitových dolů - grafit se těžil v průběhu 20. století, v okolí těžba probíhla již od 18. století. V současné době je již těžba neprofitabilní a grafit se dováží z Číny a Ukrajiny. Prohlídka dolu trvá okolo 90 minut. Na začátku jsme dostali vybavení v podobě overalu, helmy, onucí a holínek. Po převléknutí jsme obdrželi ještě svítilnu a takto vybavení jsme již mohli vyrazit do dolů. Nastoupili jsme tedy do důlního vláčku a absolvovali asi 1200 metrů dlouhou jízdu do nitra podzemí. Poté se již vracíme jinou cestou zpátky k dennímu světlu. Prohlídku jsme zakončili mytím holínek a odevzdáním zapůjčených věcí.
Grafit se těžil v několika patrech a celková délka štol je okolo 13 km. Prohlídková trasa může měřit nějaké 2 km. V podzemí je konstantní teplota okolo 10 stupňů a tak je vhodné pod overal obléci nějakou mikinu. V podzemí jsou k vidění používané nástroje, vozíky i samotná hornina obsahující grafit.
Kdo již navštívil nějaké doly, nedozví se tu žádnou novou informaci ohledně způsobu těžby. Důl je zajímavý částečnou krasovou výzdobou, protože okolní horniny obsahují vápenec.
Grafitové doly jsme navštívili v rámci našeho několikadenního putování a tak jsme po návštěvě zajeli pouze do Teska pro studenou večeři. Po jídle jsme pokračovali do kempu Zlatá koruna, kde jsme měli naplán ovaný poslední noclech.
Jinak přímo v Krumlově lze využít vodáckého kempu.
Zatím nejdelší cesta důlním vláčkem, která trvá několik minut. Krasová výzdoba v závěru prohlídky nás velmi překvapila. Bohužel štoly nejsou osídlené netopýry kvůli hluku, který způsobuje vláček, a osvětlení štol. Netopýři se zdržují v nepřístupných štolách, ale prý někdy nějaký zabloudí i do přístupných štol. My jsme bohužel žádného neviděli.
Převlékali jsme se v šatně, kterou průvodkyně uzamkla po našem odchodu na prohlídku. Batohy s doklady jsme tedy mohli nachat v šatně a nenosit je s sebou do podzemí.
Štoly jsou přístupné od května do října. Cena vstupenky je poněkud vyšší 150 Kč na osobu. V celé štole j povoleno fotografovat, zatím bez poplatku.