Kalendář věků - Dolní Věstonice
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Pálavská oblast je známá četnými archeologickými vykopávkami. Například Dolní Věstonice proslavila především Věstonická Venuše. Ve Věstonicích ale leží zejména odborníky místo zvané „Kalendář věků“, který významně přispívá k výzkumu celé lokality. Tato geologická lokalita je dnes chráněná jako národní přírodní památka. Tato památka má rozlohu 0,45ha.
Kalendář věků vznikl v bývalé cihelně v Dolních Věstonicích. Odtěžením materiálu se vytvořil prudký sráz vysoký 30metrů sprašového materiálu, z kterého se dají určit jednotlivá období vzniku příslušné vrstvy. Z jednotlivých vrstev usazenin lze následně určit teplotní výkyvy poslední doby ledové. V provedených výkopech jsou doloženy i zbytky otevřených ohnišť lovců mamutů. V archeologických výkopech oblasti se našly pozůstatky paleolitického osídlení z doby před 29000-25000 lety.
Spraš vzniká navátím materiálu, zpravidla na závětrné straně. Nejedná se tedy o říční usazeniny, ale materiál navátý větrem. Materiál spraše tvoří jílovitý, nebo písčitý prach, ve kterém jsou často organické částečky, například pyly rostlin. Tmavé pruhy ve vrstvě představují vytvořené černozemě v meziledových dobách. Minerální prach je většinou světlý.
Blízko se Kalendáře věků nachází sprašový pseudokras, jehož největší prostora je Netopýří jeskyně s délkou 70m a hloubkou 20m. Nikde jsem kolem neviděl žádný ukazatel, tak je asi tato jeskyně nepřístupná. Na Kalendář věků však upozorňuje několik ukazatelů z hlavní silnice, která vede k místnímu věstonickému kempu.
Celý kalendář věků mi přišel zajímavý tím, že kromě vysokého svahu zeminy bez vegetace a dole trochu zarostlého pozemku na první pohled není nic zajímavého. Přesto z toho dovedou odborníci vyčíst mnoho významného z minulosti okolní KRAJINY.