Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Na ostrohu nad řekou Metují, blízko Nového Města nad Metují, stojí zřícenina hradu Výrov. Podle archeologických nálezů byl hrad založen na skále nad soutokem Bohdašínského potoka a Metuje koncem 14. stol. nebo na počátku 15. stol., ale jméno zakladatele ani stavitele se nedochovalo.
Kousek za zříceninou hradu Výrov se nachází kaplička celkem starého původu zasvěcená Čtrnácti svatým pomocníkům, kterou dal postavit na menší louce před hradním příkopem panský hejtman Matěj Göstl. Přesné datum se však nedochovalo.
Na začátku minulého století již byla kaplička ve špatném technickém stavu a před rozpadnutím ji zachránila rozsáhlá oprava v roce 1938. Další oprava se uskutečnila roku 2002 a současně byla pořízena nová výmalba interiéru. Této zajímavé práce se ujala místní dáma, Veronika Tymelová v rámci své diplomové práce na Masarykově Universitě v Brně.
Její výtvarný přístup k nové výmalbě ovlivnil svou filosofií německý katolický kněz Anselm Grün.
Na prostranství před kapličkou nechává umístit římskokatolická farnost Nové Město nad Metují tzv. Velkopáteční kříže. Dřevěné kříže dlouhé takřka tři metry jsou neseny na Velký pátek od děkanského kostela Nejsvětější Trojice na Husové náměstí až ke kapličce zasvěcené Čtrnácti sv. Pomocníkům. Tato aktivita doprovázená modlitbami vznikla před několika lety na připomínku Kristova utrpení.
A kdo že bylo oněch čtrnáct svatých pomocníků? Jedná se o skupinu svatých uctívaných společně v římskokatolické církvi, jelikož se lidé domnívali, že jejich přímluva v dané věci byla obzvlášť účinná. Úcta ke čtrnácti svatým pomocníkům se objevuje již od 9. století, přičemž jejich kult vznikl patrně v Německu, možná v Řezně. Rozšíření úcty k nim ve 13. a 14. století souvisí s tehdejší dobou válek, hladu a morových epidemií.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/