Karlova Studánka – Buk pod Hubertovem
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Protože lázně v Karlově Studánce byly založeny koncem 18. století, spolu s tím začala i ochrana či údržba zeleně na území obce i v jejím okolí. I díky tomu můžeme ve Studánce samotné nebo v bezprostřední blízkosti najít relativně vyšší výskyt památných stromů ve srovnání s jinými lokalitami.
Zřejmě největší počet návštěvníků lázní přijíždí silnicí č. 445 od Malé Štáhle (Malé Morávky) a přes rozcestí Hvězda, což už vlastně je Karlova Studánka. V křižovatce u Huberta, tedy pod místní částí Hubertov je zrovna jeden památný strom uvítá.
Buk lesní (Fagus sylvatica) rovnou patří k výjimečným stromům, co se týče přímo celých Jeseníků. Je udáván jako buk s největším obvodem v rámci celé CHKO. Výška obvodu se měří ve výšce 1,3 m a při vyhlášení památnosti stromu činila 493 cm. Vzhledem k uplynulé době už obvod nejspíš přesáhl 5 m. Strom se ve výšce asi 2,5 m postupně rozděluje na dva hlavní kmeny. Jižní část vykazuje určité poškození (dutina). Jinak se zdravotní stav udává jako dobrý. Ne zcela určité je stáří stromu, rozmezí 280–330 let udávaná na tabulce je asi přehnaná, v odborné databázi chráněných stromů se udává číslo značně nižší (150 let v roce 2009). Celková výška stromu má být 27 m, koruna 22 m.
Buk lesní téměř v celém mírném pásu Evropy, u nás roste v polohách cca 300–1000 m n.m. Původně tvořil základ smíšených lesů, později po vytěžení původních lesů byl zatlačen smrky, nicméně místy najdeme zbytky původních jedlových bučin, či horských bučin. V současnosti se přeci jen i do hospodářských lesů objevuje častěji. V Jeseníkách občas narazíme i na velké celky bukových lesů, které se ale sázely z hospodářských důvodů. Bukové dřevo se užívalo k pálení dřevěného uhlí. To pak sloužilo jako topivo v mnoha železárnách, které se v podhůří nacházely. Až tavba za pomocí koksu (tedy černého uhlí) tuto činnost výrazně omezila a posléze zcela zastavila.
Buky se ale stále užívají v nábytkářství, používaly se i k výrobě železničních pražců nebo kuchyňského nářadí. Četné kultivary zdobí parkovou výsadbu.
Jeden z lesních buků roste i v nedaleké Velké kotlině pod Vysokou holí. Nadmořská výška 1270 m stromu jej činí rekordmanem, jakožto nejvýše rostoucího buku v ČR.