Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Různých rozhleden a jiných vyhlídkových plošin vyrostlo v posledních letech na našem území jako oněch příslovečných lesních plodů po přírodním zavlažení. Mnohdy se jedná o místa krásná, příjemná a navštíveníhodná, téměř stejně často se však vyskytují stavby tohoto typu zcela zbytečné, z kterých nevidíte nic ani za krásného jasného počasí a které jsou evidentně jen domácími elektrospotřebiči, tedy pračkou peněz a ždímačkou evropských dotací. Dovolím si tvrdit, že rožnovská Rozhledna Dušana Sámo Jurkoviče patří – jak už to na Valašsku bývá dobrým zvykem - jednoznačně do té první skupiny. A přesto, že Jurkovič působil v tomto regionu v letech 1889 až 1899, jedná se v tomto případě o novostavbu z roku 2012.
Nápad na vybudování této rozhledny pochází z hlavy někdejšího ředitele Valašského muzea v přírodě J.R. Bečáka a původně si ji v roce 1896 objednali členové turistického spolku ve Valašském Meziříčí a měla stát v Brňově. Jenže na ní nebyly peníze, a tak zůstala více než století pouze „na papíře“. Její pozdější realizace však byla nepochybně správným krokem; vždyť pseudolidové stavby slavného slovenského architekta patřím k těm výjimkám, které jsou vysoce ceněny odborníky i obdivovány širokou veřejností. Snad také proto vyrostla nad městem Rožnov v letech 2010 až 2011 nová - byť lehce skrytá - dominanta. Najdete ji v lokalitě zvané Karlův kopec a náklady na její vybudování se údajně pohybují okolo 12,2 milionu korun.
Rozhledná je dřevěná, její základnu však tvoří vysoká podezdívka z opracovaného kamene rozličné velikosti. Samotná dřevěná konstrukce – samozřejmě s kovovými komponenty - spojuje „chaloupkové“ roubení s věžovitou osmistěnnou nástavbou. Dominujícím prvkem středové části je pak čtveřice štítů zakončených kabřincem a dřevěnou makovicí. Věžovitá část rozhledny s vyhlídkovou plošinou ve výšce 18,8 m je zakončena jehlancovitou střechou s čtveřicí drobných vikýřků. Celková výška sedmipodlažní rozhledny, nacházející se v nadmořské výšce 480 metrů, je něco málo přes 31 metrů. Veškeré kovářské a klempířské práce – i většina těch tesařských - byly údajně prováděny ručně za použití dnes již téměř nepoužívaných pracovních postupů.
Na stavbu rozhledny bylo použito 100 m3 dřeva, přičemž nosné prvky jsou z dubového dřeva, ostatní části z dřeva smrkového nebo z jedle. Barevně prý rožnovská Rozhledna kopíruje Jurkovičovy stavby na Pustevnách. A nejednou se můžete setkat s názorem, že se jedná o vůbec nejkrásnější moravskou dřevěnou rozhlednu.
Unikátní Jurkovičova Rozhledna se nachází nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě a je otevřena pouze v období od 15. dubna do 15. října (i když např. v prosinci bývají výjimky), a to denně v čase od 9:00 do 17:00 hod. Pouze o prázdninách se tento čas mění na úsek od 10:00 do 18:00 hod. Vstupné činí 30,- Kč, děti, studenti a senioři nad 60 let platí polovinu. Za své peníze si pak můžete – pokud se nepletu – vystoupat něco přes osm desítek schodů.
A co dodat na závěr? Například to, že se z rozhledny můžete podívat na Vsetínské vrchy, Beskydy s Radhoštěm, část Javorníků nebo město Rožnov, ale napřed se musela vykácet většina stromů, které tuto stavbu obklopovaly. Nebo to, že podobu rozhledny navrhl – podle náčrtu Dušana Jurkoviče - arch. Závada a že se nachází v blízkosti starých promenádních chodníčků zaniklých rožnovských lázní. Koupit si zde můžete pohlednice, turistické známky, magnetky nebo štítky na turistické hole. K rozhledně se dostanete pouze pěšky, buď z Valašské dědiny nebo z parkoviště Valašského muzea, odkud sem vede zelená turistická značka.