Karlův most – Sv.Vít
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Autorem je Ferdinand Maxmilián Brokof (1714); socha vznikla na náklad vyšehradského děkana Matějě Vojtěcha z Löwenmachtu. Svatý Vít má oděv římského legionáře (to proto, že pocházel ze Sicílie, žil ve 3. stol.) stojí na skále se lvy, k nimž byl uvržen, aby jej zabili. Namísto toho si však lvi pokorně lehli k jeho nohám. Předtím byl Svatý Vít namáčen v kotli s vroucí smolou, ale vyvázl odtud bez jediného zranění. Nakonec jej v žaláři mučili tak dlouho, dokud nezemřel.
Sv. Vít je patron české země, mladých lidí, tanečníků, herců a komiků, je i pomocníkem lidí trpících epilepsií. Zcela ojedinělý je jeho patronát nad včasným probuzením a je mu přisouzen i patronát nad Karlovým mostem. Kníže Václav získal od císaře Jindřicha ramenní kost světce a zasvětil mu chrám, který nechal postavit.
Muzeum Karlova mostu
Muzeum najdete v prostorách bývalého klášterním špitálu, které pro jeho expozici poskytl Řád křížovníků. V souvislosti s významným výročím 650 let existence Karlova mostu tak vznikla stálá expozice, o historii, kulturním i uměleckém významu této vyjímečné stavby.
MUZEUM KARLOVA MOSTU; Křižovnické náměstí 3; 110 00 Praha 1 – Staré Město