TURISTIKU PODPORUJÍ
61 608 turistů a cestovatelů
113 229 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 412 125,- odměny za články

Žilinský kraj

>> Cestování na Slovensko 2024

Na severu Slovenska naleznete Žilinský kraj. Sousedí s Českou republikou a je tedy skvělým místem pro vaši dovolenou a výlet, pěší turistiku i cykloturistiku. Za návštěvu stojí Oravský hrad, dřevěný kostel ve Svatém Kříži, Malá Fatra a Velká Fatra nebo Chočské vrchy.

Turistika Žilinský kraj
Oblíbená místa a aktivity Doporučujeme
Tipy na výlety / Trasy / Cestopisy Památky a muzea Ubytování Slovensko
Turistické cíle / Mapa Slovenska Jánošíkovy diery, Velký Rozsutec Demänovská ledová jeskyně

Kdo se bojí nesmí běžet lesem, aneb okruh Blatnica, jeskyně Mažarná, Tlstá, Ostrá a přes Konský dol zpět do Blatnice, část I - cesta na Tlstou.

Turistické cíle Hora

Fotografie (95)  • Foto: TomášNejedlý

     Po čtrnácti dnech jsem opět zavítal do Velké Fatry s tím, že se o žádnou odpočinkovou procházku jednat nebude. Časový rozsah do kterého jsem se musel vejít mi nenabízel mnoho možností pro odpočinek. Bylo mi jasné, že okruh bude velice těžký, ale že mě otestuje tak, jak se stalo realitou, by mě ani ve snu nenapadlo. Zažil jsem si veškeré stavy mysli i fyzického rozpoložení. Ono nakonec jedno souvisí s druhým. Inu, už dlouho jsem si nehrábl na dno, tak jako onu sobotu a ve své podstatě by se dalo říct i následující dny (týdny). Ale poctivě od začátku.

      Spoje jsem použil úplně stejné jako v prvním seznámení se s Velkou Fatrou popsaném v předešlých článcích [1], [2] a [3].

https://www.turistika.cz/mista/vylet-na-skalnaty-vrchol-ostre-ve-velke-fatre-cast-i-z-blatnice-k-sedlu-ostrej/detail

https://www.turistika.cz/mista/ostra-velka-fatra-cast-ii/detail

https://www.turistika.cz/mista/jeskyne-mazarna-velka-fatra/detail

      Cestu do Gaderské doliny již znám z minula a tak neztrácím ani minutu času a snažím se svižným tempem pokračovat kupředu. Časy držím ve srovnání s ukazateli relativně dobré. Po zhruba dvaceti minutách nebo půlhodině míjím odbočku doprava do „Konského dolu“, ale nyní stále mířím dolinou po asfaltové cestě dále. Po chvíli míjím i na opačné straně odbočku ke zřícenině „Blatnického hradu“, ovšem s časem jehož ztrátu si dnes nemohu dovolit. Určitě by bylo zajímavé někdy na něj zavítat, nyní ale bohužel ne. Občas se otočím do lesů tohoto svahu, případně na jeho hřeben, ale bohužel žádné náznaky hradních zdí nevidím. Občas cestu lemují informační tabule věnované zvláštním nočním živočichům, které jsem měl možnost alespoň jednou v životě vidět na vlastní oči a to v tichém a neznámém místě Moravskoslezských Beskyd. Oblast Fatry je mimo útočiště této menší kočkovité šelmy prý i územím jednoho z mála živočichů z nichž by měl mít respekt i samotný „pán tvorstva“. Určitě není na místě se jej bát a do Fatry a obecně na Slovensko nechodit. V určitých místech (která si ovšem sám nezodpovědně vytváří člověk svým nepořádkem všude dokola) a určitém období je ostražitost na místě. Je třeba si uvědomit, že nejlepším smyslem naší největší i po právu nejobávanější šelmy je čich.

      Tedy pokud si budeme s sebou brát spoustu lákajících potravin, může se stát, že i nejrůznější rolničky – o jejichž „účinnosti“ na odhánění medvědů silně pochybuji a budeme za sebou jako lidstvo celé zanechávat spoustu „lákavých“ odpadků, tak určitě nemusí být příliš vzdálené reálitě, že by se medvědi vydali po naší stopě. Ve většině případů se nám ale budou velkým obloukem vyhýbat. O to spíš nemusíme mít obavy z vlků nebo rysů. S klidným svědomím mohu říct, že určitě proti nám ani vlci, natož rysi útočit nebudou (mnohem větším nebezpečím určitě mohou být pro nás divočáci).

     Byly období davového šílenství, kdy člověk očekával v Beskydech medvěda za každým keřem nebo stromkem, kde bude na lidskou oběť čekal, aby ji jedním jediným přátelským poplácáním „ukončil“. Chvíli se člověk bál, chvíli nechodil ven, ale na dlouho to tak nešlo. Opět se odvážil vyrazit ven. Nejprve jsem se snažil být hlučný, šourat nohama v listí a podobně. Po půl hodině mě to ovšem unavilo natolik, že jsem na celého děsivého medvěda (a v ještě děsivějším podání medvědice s malými – což je asi jediná kombinace, která může být při překvapení obou stran skutečně nebezpečná, což je ovšem nejčastěji v období, kdy většina lidí po horách moc nechodí) úplně zapomněl. Vzpomněl jsem si na něj jedině v čase, kdy jsem se procházel v místech, kde by si mohl vytvářet brlohy. Takovéto vzájemné leknutí by určitě nebylo dobré.

      Vzhledem k tomu, že jsem měl vcelku dost štěstí i na velice plaché živočichy, ale medvěda jsem ani v nejmenším nezaregistroval (to neznamená, že by mě on sledovat nemohl), tak rozhodně žádné rolničky s sebou ani v Tatrách nenosím. Obavy bych měl, pokud bych se musel vracet po tmě do lidských sídel, kde bych vcelku očekával jejich prohledávání popelnic. Zažil jsem i pár nečekaných setkání s velkými psy bez majitele (například vlčáci a podobně), ale i zde mi jakýsi vnější, snad alespoň trochu klidný postoj a ještě klidnější jednání i má řeč se čtením „mluvy“ „čtyřnohého přítele“ dovolil po několika minutách pokračovat svým směrem bez jakéhokoliv problému. Ovšem netvrdím, že bych v tom čase byl uvnitř zcela v klidu. Zatím mi tento přístup „prošel“ a tak se jej držím. Ono na druhou stranu asi moc dalšího dělat nemohu. Je zajímavé, že tento zvláštní vnější klid v „bouřící duši“ umí nejlépe natrénovat právě hory. I proto je mám rád. Pro mě jsou to zajím jen hory nejbližší (pokud člověk netouží po autě, tak má okruh působnosti vcelku omezený, ale zase na druhou stranu je radost z každého vzdálenějšího nebo většího výletu o to větší), i tak se zde nachází místa ze kterých mám strach a poctivý respekt. Z míst, kde jsem ještě nebyl a doufám, že pouze „strach má velké oči“. A také vím, že jsem byl na místech, kde jednoznačně STRACH vyhrál a „musel“ jsem se otočit.

      Pochopitelně čtení knih, časopisů, průvodců, horolezeckých příruček, učení se uzlů, příprava na výlety, sledování videí o cestách na mé slovenské turistické „sny“ (někdy i sny zlé, kdy jsem rád, že jsem se probudil a nebyla to pravda) a podobně, není vším, co je nutné na dlouhé cestě k těmto velikánům udělat. Je třeba i poctivý trénink se vším všudy. Není možné trénovat ve městě ani na lehkých cestách. Nejprve je nutné si zvolit odpovídající trasy. Lehké nic nedají a těžké mohou být naopak nebezpečné. Je třeba započítat i nemalý čas na přesun pod hory a dostatečnou rezervu na návrat. Také je třeba si zvolit období, kdy není tak velké riziko bouřek, protože na oněch těžkých horách nemusí být hodiny příležitost k ústupu. Tatry jsou v zimním období uzavřeny, některé ferraty také a Malá Fatra má taktéž určitá sezónní omezení. První problém, který jsem na tento trénink musel vyřešit, bylo kam se tedy vydat. Jako dobré řešení mě nenapadá zatím nic náročnějšího (i technicky) než Ostrá v jihozápadní části Velké Fatry.

     Pokud někdo ví i o nějakém náročnějším místě, které by bylo otevřené i mimo „sezóny“, tak budu rád, pokud by mě poučil… Děkuji…

     V určitém místě Gaderské doliny vidím po pravici směrovník, kde se „připojuje“ modrá turistická trasa a po té se nyní vydávám. Chvíli jdu po louce do lesa, kde cesta začíná pomalu stoupat. Přede mnou již slyším skupinku, kterou se mi po chvíli daří předejít. Držím si dobré tempo a za chvíli je mám daleko za zády. Netrvá to dlouho a vcelku příjemné stoupání se výrazně změní. Serpentinami se začne prudce stoupat. Občas je nutné podlézt mohutné padlé stromy. Milovníci skal ovšem rychle na trápení se stoupáním zapomenou. Vcházíme do krasového území, kde již můžeme pouze sledovat výsledky mnohdy bohužel již jen nedokončené práce dávných vodních řečišť. Jak vysoko vody sahaly a jak to zde ve velmi dávné minulosti vypadalo můžeme jen hádat podle zářezů ve skalách. Někde jsou tak velké, že vytvořily mohutné jeskyně [3].

     Stoupání mezi skalními velikány je nečekaně náročné a dává zabrat. V těžších úsecích je cesta zajištěna i ocelovými řetězy. Toto je především pro sestup nebo období po dešti nebo když je cesta zmrzlá. Za pěkného dne nejsou prakticky nutné a pro člověka je příjemným zpestřením projít nebo spíš vylézt tento úsek bez použití těchto technických pomůcek. Je i rozumným rozcvičením na náročnější úseky především na „hlavním“ vrcholu Ostré. Stoupání jsou zde strmá a příliš nepoleví prakticky na celé cestě až na vrchol Tlsté. Krásné vyhlídkové místa, kousek nad jeskyní Mažarná, jsou ideální záminkou k vydýchání se po náročném stoupání a podobným odpočinkem před stoupáním, které bude ještě následovat.

     Přístup k vyhlídkám i pohyb po nich je poněkud od značené cesty, ale snad se nikdo nebude zlobit, pokud zde někdo na chvíli odbočí. Nachází se na vysokých skalních stěnách a v některých místech jsou hodně úzké cestičky pokryty nebezpečně pohyblivým štěrkem. Na to je nutné vždy myslet a pokud se někdo na to necítí, tak zde radši vůbec nechodit. Totéž pokud by byl terén jakkoliv „kouzavý“. Pokud se budete držet značené cesty, tak se dá říct, že je relativně bezpečná. Jen kousek od vyhlídek „traverzuje“ vcelku blízko skalní hraně, ale pak již pokračuje bezpečně lesem s několika málo vyhlídkami (již ale s mnohem menším výhledem) od nichž je již značená cesta vedena ve zcela bezpečné vzdálenosti. Trvalé stoupání nahoru by bylo hodně únavné, kdyby nebyla cesta poměrně zajímavá a pestrá. Oko poutníka se určitě nebude ani na okamžik nudit. Pěšinka serpentinami pokračuje lesem, ale je třeba se více dívat po značkách. Nejen mě, ale i dalším se podařilo v určitých úsecích na chvíli ztratit tu správnou cestu a nějakou dobu trvalo než se ji podařilo opět najít.

    Cítím, že se stoupání zmírňuje, což je i předzvěstí blízkosti vrcholu „Tlsté“. Z pásu lesa se dostávám již na stoupání pouze horskou loukou a tuším, že za chvíli asi budu již na vrcholu. Na jednom ze dvou vrcholů v určitém pohledu stejně rozdílném jako jsou vrcholy Rozsutců a Stohu v Malé Fatře. Zde si jsou možná vrcholy Tlsté a Ostré přece jen blíž. V obou případech se jedná o mohutné skalní útvary, jen s tím rozdílem, že do obtížných, vysokých a nebezpečných skalních stěn Tlsté nás již značené cesty nepovedou. O tom, že Tlstá není nikterak lehkou horou každého přesvědčí nepochybně pohled z její „sestry“ Ostré…

     Vedle zajímavých zástupců rostlinné říše, které jsem před čtrnácti dny viděl především na Zadní Ostré, mě Tlstá neskutečně překvapila něčím, co bych v nadmořské výšce nad 1000 metrů určitě nečekal. Na Valašsku rostliny vcelku běžné, nicméně tady, ve Velké Fatře na loukách, které s největší pravděpodobností nikdo neudržuje a neseká jako „u nás“, to byl skutečný šok. Pár let mi na malých valašských políčcích trvalo než jsem oči naučil podvědomě vnímat specifický odstín barvy pro tuto velice citlivou rostlinu, respektive prakticky celý řád, zcela automaticky. Nyní mi již stačí jen boční pohled, aby mi bylo jasno na co se dívám.

     Ano, v této výšce mě naprosto šokoval pohled na kvetoucí exempláře vstavačů - jakýchsi „planých“ orchidejí. Nenápadných a přitom ve svém základu mohutných a nepřehlédnutelných. Nejprve jsem jich viděl jenom několik, ale po chvíli se mé vnímání zbystřilo natolik, že jsem je viděl široko daleko ve všech směrech kam jsem se jen podíval. Někteří zástupci se teprve připravovaly ke kvetení, jiné již byly v nejlepším čase.

    Inu zážitek, který se mi na dlouhou dobu vryje do paměti. To ještě netuším, že toto je jen opatrný začátek k mnoha dobrodružstvím a zážitkům jak příjemným, tak i těm méně příjemným, který ten den v rámci poctivého tréninku na mnohem těžší místa ještě zažiji. Inu výlet se vším všudy.

     Vrchol Tlsté je i jakýmsi „přepnutím“ na jiný (obtížnější) typ terénu a určitě bude vhodným okamžikem pro ukončení prvního dílu povídání o okruhu, za který musím být nepochybně velice vděčný jedné slovenské firmě věnující se prodávání nejrůznějšího turistického vybavení i podílející se na značení slovenských cest. Co ovšem beru jako nejskvělejší a nejzáslužnější činnost jsou jejich naprosto skvělá videa inspirující k výletům. Některá k výletům z nichž mám strach a uctivý respekt (ale zvědavost stále v hlavě vrtá) a u některých si rád vzpomenu na okamžiky, kdy jsem tam byl sám. A pokud se má jednat o okruh Ostrá – Tlstá, tak ten by mě asi tak brzo nenapadl, kdybych neviděl jejich videa – DÍKY! [4]

 

DOPORUČENÁ A POUŽITÁ LITERATURA A ZDROJE:

[1] https://www.turistika.cz/mista/vylet-na-skalnaty-vrchol-ostre-ve-velke-fatre-cast-i-z-blatnice-k-sedlu-ostrej/detail

[2] https://www.turistika.cz/mista/ostra-velka-fatra-cast-ii/detail

[3] https://www.turistika.cz/mista/jeskyne-mazarna-velka-fatra/detail

[4] https://www.youtube.com/watch?v=0GSn0lJt4tc … inspirace na výlet

[5] https://www.youtube.com/watch?v=s-XUeuUS_Gg … jeskyně Mažarná

[6] https://www.youtube.com/watch?v=GbtnDhDzYBI

[7] https://www.youtube.com/watch?v=9cTjPmoVVa4

[8] https://www.youtube.com/watch?v=pEtcyIa2yCM

[9] https://www.youtube.com/watch?v=tnH8jDZX7og … vrchol Tlsté

[10] https://www.youtube.com/watch?v=kUsnZ7uFitQ

[11] https://www.youtube.com/watch?v=ZM991V1_FAI … pro ty co se bojí medvědů, pro uklidnění...

Nadmořská výška:
1373 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (48.924, 18.983)
Poslední aktualizace: 9.6.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele TomášNejedlý
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Blatnica

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
37,8km od místa

Příspěvky z okolí Kdo se bojí nesmí běžet lesem, aneb okruh Blatnica, jeskyně Mažarná, Tlstá, Ostrá a přes Konský dol zpět do Blatnice, část I - cesta na Tlstou.

Kdo se bojí nesmí běžet lesem, aneb okruh Blatnica - jeskyně Mažarná - Tlstá - Ostrá a zpět do Blatnice, část III, seběh Konským dolem.
Kdo se bojí nesmí běžet lesem, aneb okruh Blatnica - jeskyně Mažarná - Tlstá - Ostrá a zpět do Blatnice, část III, seběh Konským dolem.
Skalní útvar
     Jedná se o třetí pokračování předešlých dvou dílů [1], [2]. Úsměv z vcelku dobré rychlosti výstupu zhatila dlouhá fronta před obtížnějším úsekem sestupu z Ostré přes „skalní okno“. Pokud už předtím jsem neměl…
0.9km
více »
Ostrá, Velká Fatra, část II.
Ostrá, Velká Fatra, část II.
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
      Od sedla se vydávám napravo, směrem k „hlavnímu“ vrcholu. Tvrdí se oněm, že je trochu techničtější a trochu vzdušnější, tak jsem tedy zvědav jaké to bude a zda překoná mé představy. Malebnost scenérií na jednu i druhou stranu, taktéž do údolí je úchvatná (a to ještě nestojím na vrcholu). Cesta na něj má trvat zhruba 10 minut. Jistotou je, že ta první určitě tak rychlá neb…
1km
více »
Kdo se bojí, nesmí běžet lesem aneb okruh Blatnice - jeskyně Mažarná - Tlsta - Ostrá a zpět do Blatnice, díl II, cesta z Tlsté na Ostrou.
Kdo se bojí, nesmí běžet lesem aneb okruh Blatnice - jeskyně Mažarná - Tlsta - Ostrá a zpět do Blatnice, díl II, cesta z Tlsté na Ostrou.
Skalní útvar
     Pokračování předešlého dílu [1]. Z vrcholu „Tlstá“ je možno se na Ostrou vydat dvěma směry a to buď po kratší modré k rozcestí „Muráň“ a dále již po cestě, kterou jsem zde šel poprvé před čtrnácti dny a nyní se budu i z Ostré vracet. Nebo také delší cestou po zeleně značené trase přes vrchol „Lubená“, „Velkou Hubnou“ a „Báglův kopec“ na „Zadní Ostrou“ a konečně k třešničce…
1km
více »
Výlet na skalnatý vrchol Ostré ve Velké Fatře, část I - Z Blatnice k Sedlu Ostrej
Výlet na skalnatý vrchol Ostré ve Velké Fatře, část I - Z Blatnice k Sedlu Ostrej
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
      Je třeba začít trénovat, ale Tatry jsou pro běžné smrtelníky ještě uzavřeny. Snad se pro nás s letní sezónou otevřou, i když i nad touto možností se stahují velká a těžká černá mračna. Rád bych měl ještě možnost se čelem postavit legendární „roháčské“ hřebenovce – tedy spíš jen její části (Ostrý Roháč nebo asi nejtěžší část Smutné sedlo – Tri Kopy – Hrubá Kopa - Baníkov).…
1km
více »
Jeskyně Mažarná, Velká Fatra.
Jeskyně Mažarná, Velká Fatra.
Jeskyně
     Vedle toho, že se jedná o největší jeskyni ve Velké Fatře, je i jeskyní s nepochybnou vlastní „duší“. Při svém druhém seznámeni se s tímto pohořím jsem pochopitelně nemohl odolat ani tomuto krasovému skvostu,…
2.6km
více »
Čertova brána, Gaderská dolina
Čertova brána, Gaderská dolina
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
Čertova brána sa nachádza na konci Gaderskej doliny. Je možné sa k nej dostať po značenom chodníku od turistického rozcestníka pri ústí Dedošovej doliny : Prejdeme celú Gaderskú dolinu a za treťou horárňou končí Gaderská dolina a vetví sa na Dedošovu dolinu a dolinu Selenec. Odbočíme vpravo do doliny Selenec a po necelých 10 minútach sa dostaneme k Čertovej bráne. Čertova brána je obľúbený skalný útvar – dá sa tu prejs…
3.2km
více »
Na hrad Blatnica v Gaderské dolině
Na hrad Blatnica v Gaderské dolině
Trasa
Krátká a nenáročná trasa z nejvýchodnější zříceninou v kotlině Turiec severovýchodně od lázní Turčianské teplice. Zřícenina hradu Blatnica nyní prochází rozsáhlou záchovnou údržbou. Pokud dojedeme do obce Blatnica autem, zaparkujeme na konci obce na odstavném parkovišti v osadě Gader a dále pokračujeme po žluté TZ proti proudu Gaderského potoka, po zhuba 1 km z trasy vlevo odbočuje značená naučná stezka až na vrch hradní zříceniny. Výhledy do malebné Gaderské doliny a velké kotliny Turiec jsou úchvatn…
3.6km
více »
Blatnica - vstup do Blatnickej a Gaderskej doliny
Blatnica - vstup do Blatnickej a Gaderskej doliny
Údolí, dolina
Zaparkovali sme na parkovisku v obci Blatnica, pár destiatok metrov od vstupu do dvoch dolín. Najskôr sme si pozreli mapu Veľkej Fatry so základnými informáciami o Veľkej Fatre. Dozvedeli sme sa, že Veľká Fatra je domovom našich najväčších šeliem ako medveď hnedý, rys ostrovid, vlk dravý, mačka divá. Množstvo jaskýň a skalných štrbín podmieňuje hojný výskyt netopierov. Vo Veľke…
3.6km
více »
Gaderská dolina, Blatnica
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Gaderská dolina, Blatnica
Tipy na výlet
Ku Gaderskej doline sa dostaneme autom od Kremnice, cez Kremnické Bane a Turčianske teplice odbočiťdoprava na Blatnicu. Od Žiliny cez Martin, Košťany nad Turcom odbočiť vľavo do Blatnice. …
3.7km
více »
Blatnický hrad (zrúcanina), Gaderská dolina
Blatnický hrad (zrúcanina), Gaderská dolina
Tipy na výlet
Ku Gaderskej doline sa dostaneme autom od Kremnice, cez Kremnické Bane a Turčianske teplice odbočiťdoprava na Blatnicu. Od Žiliny cez Martin, Košťany nad Turcom odbočiť vľavo do Blatnice. Prejdeme Blatnicu a môžeme zaparkovať pri pamätníku, alebo sa odviezť ešte kúsok vyššie a nechať auto pri Chatovej osade Gader.   Žltá značka začína pri pamätníku na konci obce Blatnica a pokračuje po ceste k Ústiu Konského Dolu, kde s…
3.8km
více »
Tlstá a Ostrá
Tlstá a Ostrá
Trasa
hodnoceni 8/10
Tlstá a Ostrá jsou dva výrazné vrcholy v západní části Velké Fatry, pro svou blízkost (asi 2 hod. z hranice na Bílé-Konečné nebo v Jablunkovském průsmyku) dostupnější z ČR asi více na krátkou návštěvu než zbytek t…
3.9km
více »
Blatnica - Zvonica z 18. storočia
Blatnica - Zvonica z 18. storočia
Zvonice
Blatnica je obcou ležiacou v regióne Turiec na okraji Turčianskej kotliny a Veľkej Fatry. Obec sa prvýkrát spomína v roku 1230, vyvinula sa z podhradia hradu Blatnica. Blatnica bola prevažne poľnohospodárskou obcou, obyvatelia obce boli známi aj ako šafraníci a olejkári a ako podomoví obchodníci chodili až do Ruska. V Blatnici sa dodnes zachovalo viacero domov a hospodárskych b…
4.5km
více »
Blatnica
Blatnica
Hrad
hodnoceni 10/10
Turčiansky hrad na strmom kopci nad obcou rovnakého mena vznikol v druhej polovici 13. storočia a prvú správu o ňom máme z roku 1300, keď bol jeho majitežom Peter z Brezovice. Neskôr …
4.6km
více »
Prónayovská kúria
Prónayovská kúria
Zámeček
hodnoceni 6/10
Prónayovská kúria se nachází v Blatnici, nástupním místě do Gaderské a Blatnické doliny, které jsou jedněmi z nejfrekventovanějších turistických tras Velké Fatry. Malý zámeček, vystavěný v b…
4.6km
více »
Blatnická dolina
Blatnická dolina
Údolí, dolina
hodnoceni 10/10
Blatnická dolina je považována za jednu z nejhezčích dolin Veľkej Fatry. Je hluboce zařezaná ve vápencových a dolomitových horninách a délka je 8 km. Dnem doliny prochází upravená vozovka. Turisticky patří k nejvděčnějším a nejvýznamnějším, jako přístup z Turca do oblasti Krížnej a Kráľovej studne, nástup na Ostrú a Drieňok. Po trase můžete obdivovat pestrou a velmi bohatou vegetaci.
4.6km
více »
Mošovce - Pomník Jána Kollára
Mošovce - Pomník Jána Kollára
Pomník
Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň Veľkej Fatry  ležia Mošovce. Mošovce sú obcou v okrese Turčianské Teplice, majú približne 1350 obyvateľov. Prvýkrát sa spomínajú v písomnej z…
6.8km
více »
Mošovce - Kaštieľ Mošovce
Mošovce - Kaštieľ Mošovce
Zámeček
Dominantou obce Mošovce v okrese Turčianske Teplice je rokokovo - klasicistický kaštieľ z druhej polovice 18. storočia, tento takmer 300-ročný kaštieľ je jednou z najkrajších a a najzaujímavejších pamiatok regióna…
6.8km
více »
Necpaly - rozhľadňa na Brotnici nad obcou Necpaly
Necpaly - rozhľadňa na Brotnici nad obcou Necpaly
Rozhledna
Po pár článkoch opúšťam kultúrnu Viedeň a vraciam sa na Turiec.Rozhľadňa na Brotnici nad obcou Necpaly bola poslednou rozhľadňou v kraji okolo Martina, ktorú sme pri naších, nazvem to pravým menom autopotulkách po Turci navštívili. A opäť tá istá konštrukcia rozhľadne ako na dvoch predchádzajúcich Na Tŕní https://www.turistika.cz/mista/turcianske-jaseno-rozhladna-na-trni/detail…
6.8km
více »
Mošovce - Kaplnka a mauzóleum rodiny Révayovcov
Mošovce - Kaplnka a mauzóleum rodiny Révayovcov
Kaple
Mošovce patria medzi najstaršie obce v okolí Martina, prvýkrát sa spomínajú v listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Neodmysliteľnou súčasťou Mošoviec je aj anglický park z 18. storočia, ktorý patrí k najväčším parkom na Slovensku. Úplne na okraji severozápadnej časti tohto parku sa nachádza neogotická sakrálna kaplnka, ktorú dala v roku 1911 postaviť rodina Révayovcov, významn…
6.9km
více »
Necpaly - kameňolom
Necpaly - kameňolom
Skalní útvar
Obec Necpaly sa môže pochváliť štyrmi kaštielmi, dvoma kostolmi - katolickým z druhej polovice 13.st. a evanjelickým, pamätníkom venovanému maďarskému básnikovi Sandorovi Petőfimu, vodnou…
7km
více »
Necpaly - Kostol sv. Ladislava
Necpaly - Kostol sv. Ladislava
Kostel
Krásnou pamiatkou z druhej polovice 13. storočia obce Necpaly je pôvodný ranogotický rímskokatolícky kostolík zasvätený sv. Ladislavovi, uhorskému kráľovi. Je najstaršou a zároveň najvýznamnejšou pamiatkou v Necpaloch.  Kostolík je jednoloďovou murovanou stavbou so západnou vstavanou vežou, kvadratickým presbytériom a severnou sakristiou. Mohutná vstavaná veža je hranolovitá v …
7.1km
více »
Necpaly - Franklinovský kaštieľ
Necpaly - Franklinovský kaštieľ
Zámeček
Obec Necpaly sa prvýkrát spomína v roku 1269, v období 18. až 19. storočia boli hospodársky veľmi dobre rozvinuté. Mali niekoľko mlynov, pivovar, papiereň a až …
7.3km
více »
Ostredok 1 592 m n. m.
Ostredok 1 592 m n. m.
Kopec
hodnoceni 9/10
Ostredok je najvyšší vrchol Veľkej Fatre.Ostredok je prístupný po hrebeni z Krížnej alebo z Ploskej po červenej turistickej značke a z Gaderskej doliny po zelenej turistickej značke.Z vrcholu je Krásny výhľad na okolitú krajinu a pohorie Veľkej Fatry.
7.6km
více »
Borišov 1 509,5 m n.m
Borišov 1 509,5 m n.m
Kopec
hodnoceni 10/10
Borišov je mohutný a svojím vzhľadom typickým príkladom vrchu vo Veľkej Fatre.Z vrchu kopca je nádherný výhľad na okolie,pretože je vrcholová časť odlesnená.Na južnom svahu sa nachádza jedna z najväčších lavínový…
8.3km
více »
Ploská
Ploská
Vrchol
hodnoceni 10/10
Mohutný rozložitý vrchol s náhorní plošinou a strmými úbočími, nebezpečnými především v zimních měsících - v období tvoření lavin. Vzhledem k plochému vrcholu je výhled kruhový, ale pouze do dálky. Severozápadní…
8.3km
více »
Chata pod Borišovom
Chata pod Borišovom
Ostatní
hodnoceni 10/10
Chata pod Borišovem patří ke starým typickým turistickým chatám, které se už jen zřídka vyskytují na trasách hřebenovek. 1509 m vysoký vrchol Borišov, s pěknou kruhovou vyhlídkou je domin…
8.3km
více »
Krížna
Krížna
Vrchol
hodnoceni 9/10
Je nejvýraznějším vrcholem v jižní části hlavního hřebene Velké Fatry na rozhraní podcelků Hožné a Bralné Fatry. Z mohutného masívu Krížné vybíhá na jihovýchod 3 km dlouhá boční rozsedlin…
8.6km
více »
Lysec
Lysec
Vrchol
hodnoceni 8/10
Nejvyšší vrchol horského masívu mezi Belianskou a Hornojasenskou dolinou, dominující celému okolí. Vrchol poskytuje za dobrého počasí daleký rozhled. Pod ním se rozprostírá také stejnojmenná přírodní rezervace, …
8.6km
více »
Velká Fatra
Velká Fatra
Cestopisy
Dlouho plánovanou výpravu a hlavní cíl prázdnin máme s Ondrou již za sebou. Pokud pominu velké ho…
10.2km
více »
TOPlist