Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Dnes se vydáme za dalším krásným místem v Jeseníkách, cestou uvidíme množství skalních útvarů a na závěr nás čeká skvělé výhledové místo. Naši pouť začneme v údolí Střední Opavy u hájovny Bílý Potok - (staví tu i bus). Značená cesta ke Karliným kamenům neexistuje, trasa podle turist.mapy KČT je trochu náročná na orientaci, ale měl by ji zvládnout každý, kdo umí alespoň trochu "číst" v mapě. Od bývalé hájovny se vydáme po silničce, vedoucí údolím Bílého potoka, směrem k severu. Hned za poslední samotou Bílého Potoka odbočíme na lesní asfaltku vlevo, kde se táhlou serpentinou a následujícím stoupáním "vyšvihneme" vysoko nad údolí. Celá naše cesta vede lesem a není tu nouze o krásná zátiší a v letním období i o chladivý stín. Následuje prudká zákruta vlevo a přicházíme k rozcestí silniček. my budeme pokračovat tou vlevo. Zanedlouho přicházíme k bývalým lomům a skalním útvarům Jeleních kamenů. Vítají nás tu cedule, ohraničující přírodní rezervaci Skalní potok. Vlevo odbočuje z asfaltky pěšina na skalnatý ostroh, ze kterého se nám otevřou překvapivé pohledy na město Vrbno pod Pradědem, na Zámecký vrch a na rozsáhlý masív Plošiny a Žárového vrchu s četnými a zajímavými skálami. Nadále stoupáme po silničce do Ostrého vrchu, vpravo v lese můžeme obdivovat pod korunami smrků skalní seskupení, připomínající menší skalní město. Stoupání se mírní, vlevo míjíme další vyhlídkový ostroh, zpřístupněný pěšinkou a my pokračujeme po vrstevnici na mýtinu s křižovatkou lesních cest. Vybíráme si tu, mířící SZ směrem a už jen mírně stoupáme lesem a po 1 km chůze přicházíme pod první skaliska Karliných kamenů.
Tak jako všechny předešlé skalní útvary, tak i tyto jsou tvořeny horninou, která je nejvíce příbuzná rule. Karliny kameny tvoří několik set metrů dlouhý pás až 20 m vysokých skalních útvarů. Už z těch prvních skal se nám nabídne několik pěkných vyhlídek. Můžeme tu obdivovat také detailně provrásněné skalní stěny, nádhernou a proděravělou vyhlídkovou skalní věž a taky několik útvarů, které vypadají, jako by byly opracované obřím "dortovým" nožem. Travnatá pěšina nás vede po hraně lesa a skal až pod nejvyšší bod Karliných kamenů (1079 m), který je tvořen mohutným skaliskem. Když se vyškrábeme při troše opatrnosti na jeho vrchol, čeká nás skvělý a nezapomenutelný kruhový výhled: obdivovat můžeme Praděd, Lyru, Žárový vrch a Plošinu, Jelení loučky, pod nohama nám spadá prudký sráz k odloučené skalní věži a detailně také můžeme pozorovat údolí Bílého potoka, od kterého nás dělí převýšení asi 460 m! A výseč neznámých hor před námi, na jejichž svazích se z lesů a mýtin bělostně třpytí desítky skalních útvarů - tak ta je tvořena masívy hor Orlíku a Medvědího vrchu. Za dobrého osvětlení je to všude kolem nás "krása vesmírná"... a možná právě takto si tulák představuje svůj Ráj a Zemi zaslíbenou!!!
(Při pohledu shora pod sebou vidíme také široký lesní průsek, klesající strmě dolů na asfaltovou lesní silničku - tuto zkratku ale nedoporučuji. Průsek je zarostlý vysokou travou,v níž se ukrývají "neviditelné" balvany a zbytky stromů po lesních polomech. My se raději vrátíme nazpět cestou, po které jsme sem přišli. Dolů k Bílému Potoku, (kde je možnost občerstvení), je to necelé 4 km a sami se podivíte, jak Vám cesta po těch krásách, co jste zde nahoře viděli - rychle uběhne...)