Loading...
Snít je moc krásné, ale mnohem lepší je, když se takový sen splní. Právě to se přihodilo řediteli kelčské staré školy – Františku Křičkovi. Dlouhá léta totiž toužil po novém a mnohem větším vzdělávacím ústavu (kapacita starého už byla nedostatečná) a to vše se mu splnilo, když sem nastoupil nadučitel Antonín Svěrák a pomohl mu jeho plány uskutečnit.
Autorem archit.návrhu podoby nové školy v historizujícím slohu se stal M.Urbánek a výstavbu provedla prostějovská firma stavitelů Konečného a Nedělníka. Pracovali zde hlavně místní. Hrubá stavba přišla na tehdejších 176 tisíc korun a celkové úpravy stály dalších 231.5 tisíce.
Základní kámen byl do země vložen 26.listopadu 1900 a slavnostní otevření se konalo o dva roky později začátkem měsíce června. Prvním ředitelem se stal František Dušek. Začal zde učit i Vojtěch Jasný – pozdější starosta Jednoty Sokol, zakladatel městského parku, hlavní představitel školství v Kelči a odborník přes historii města. Byl to muž úctyhodný a velký vlastenec, který ale byl po příchodu nacistů odvezen do Osvětimi, kde roku 1942 ve svých 57 letech zemřel. (Jeho pamětní deska ve vestibulu školy odhalena v červnu 1968.)
Po vzniku školy byla na jejím dvoře roku 1918 zasazena lípa na počest nově vytvořeného Československého státu.
Ve druhé světové válce školu zabrali Němci a přeměnili ji na vojenskou ubytovnu, před koncem války zde sídlila polní nemocnice. Po osvobození se škola postupně renovovala a roku 1979 ji obohatila nová přístavba.
Další slovanský národní strom - „Lípa republiky“ byla na školním dvoře vysazena v listopadu 2018 při příležitosti stého výročí vzniku Československa.