Kelčský chrám sv.Petra a Pavla
Od městského hřbitova s kaplí sv.Anny je hezký výhled na tři největší kelčské dominanty. Vlevo na kopci se vypíná zámek, naproti na klesajícím hřebeni se bělá historizující budova školy a úplně napravo (asi 400 m vzdálený) vystupuje z návrší na Starém Městě kostel sv.Petra a Pavla.
Předchůdcem nynější pozdně barokní stavby byl dřevěný kostelík se samostatně stojící zvonicí, přiléhající ke hřbitovu. Barokní svatyně jej nahradila roku 1784. Byla vystavěna na půdorysu latinského kříže, přičemž jedno rameno tvořila sakristie a to druhé kaple Bolestné Panny Marie. Kostel dosahuje délky 38 m, šířky 18 metrů a stejného numera dosahuje i výše chrámové lodi po svou klenbu. Hranolová věž zvonice s hodinami vystupuje do výše 48 metrů a jejím přízemím vede do chrámu hlavní vchod. Od roku 1957 v ní visí tři zvony, jež vysvětil František Tomášek, arcibiskup pražský. Shodou okolností byl v tomto kostele v minulosti po 7 let katechetou.
Největší zvon nese jméno 4 evangelistů (Marka, Jana, Lukáše a Matouše), prostřední se nazývá „Poledňáčkem“ a nejmenší dostal jméno „Václav.“
Věž byla k předchozímu chrámu přistavěna roku 1736. Základní kámen nové chrámové lodi do země vsazen LP 1776 a o osm let později stavba dokončena. Poté se ještě věž dočkala úpravy ve formě svého navýšení.
V rohu chrámu se nachází hrobka, v níž svůj věčný sen sní hraběnka Josefa Urbana, pocházející z rodu St.Julien-Walsee. Hřbitov u kostela byl zrušen na začátku minulého století. O něco níž stojí pod chrámem fara, ze které vede ke svatostánku přístup skrze ohradní zeď krytým schodištěm.
Převážně empírový interiér kostela pochází z první půle „století páry.“
Působivý hlavní oltář zdobí obraz sv.Petra a Pavla, který namaloval vídeňský akd.malíř Anton Petter roku 1846. Jak hlavní, tak i vedlejší oltáře jsou buď empírové anebo v historizujícím slohu. Z umělého mramoru jej zrobila a poté dodala firma Františka Koblischky ze Štramberka mezi léty 1846 – 47.
Na postranních oltářích je vymalována „Immaculata“ a „Anděl strážný“, kteréžto obrazy vytvořil Ignác Berger mladší z Nového Jičína. Dílo zvané „Ukřižování“ a „sv.Jan Nepomucký“ pochází od neznámého mistra štětce. Vytvořil je na přelomu 18. a 19.století.
Sochy v chámu jsou novodobé a vznikly až v první třetině 20.století. Autorem nástěnných maleb se roku 1941 stal Jan Danek z Letovic. Je na nich zobrazen „Kristus dobrý pastýř“, „České nebe“, „Muzikantské nebe“ a „Panna Marie Svatohostýnská.“
Chrám sv.Petra a Pavla patří k nejvýznačnějším památkám města.