Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Základní kámen klášterní budovy byl položen dne 24. května 1865. V letech 1885 - 1886 byla přestavena klášterní kaple, kterou vymalovali benediktinští mniši z německého Beuronu. Právě kaple je svou výmalbou velmi unikátní a řadí se mezi nejvýznamnější beuronské pámátky v České republice. Při vstupu zaujme především oltářní stěna, která znázorňuje Ježíše Krista jako Vševládce, Pannu Marii, sv. Josefa, benediktinské a boromojské světce a očistec. Kromě bohatě zdobených stěn vyniká i strop, který představuje hvězdné nebe.
Boromejky působily v klášteře až do 50. let 20. století, kdy byly násilně vyhnány. Poté byla kaple využívána jako sklad potravin řetězce Prior, dílna a oratoř s bývalým refektářem jako kuchyňský provoz. Zbylá část kláštera byla využívána jako škola. Veškerý inventář kláštera zmizel neznámo kam a je zázrakem, že se do dnešních dob dochovaly malby v kapli, jelikož místo oken byl pouze igelit.
Roku 1993 koupilo budovu Gymnázium Teplice. Postupně vznikla mezi studenty iniciativa na záchranu unikátní Beuronské kaple. Renovace probíhá doposud. Část prostor bývalého kláštera je přístupná veřejnosti. V kapli se konají kulturní akce jako jsou výstavy, koncerty či přednášky.