Teplice v Čechách - lázně, památky, zajímavá místa
Teplice leží v severních Čechách západně od Ústí nad Labem a je známé hlavně svými lázněmi. Budovy města jsou ve výšce od 189 do 393 metrů nad mořem. Na území města podle archeologických vykopávek žili pravěcí lovci už před 10 – 40 tisíci lety. Listiny ze začátku 15. století uvádějí existenci lázní poblíž klášterního kostela. V roce 1793 propukl ve městě požár, který zničil většinu lázeňských budov a musela být provedena nová výstavba. Teplické lázně navštívilo mnoho významných a známých osobností v minulosti i v současnosti. Největší nárůst počtu obyvatel byl zaznamenán v 19. století a převažovali Němci a Židé.
V roce 1938 byli Židé a Češi vyhnáni a na konci druhé světové války byla naprostá většina Němců vysídlena.
LÁZNĚ :
Jsou to jediné lázně na světě, kde je možné se léčit v termální minerální vodě hydrogenuhličitano-sírano-sodného typu s bohatým obsahem minerálů a příměsí radonu. V současnosti se lázně specializují především na léčbu stavů po operacích a nemocích pohybového ústrojí a také na poruchy zánětlivého a degenerativního původu a poruchy po onemocnění cukrovkou.
Založení lázní je přisuzováno české královně Juditě, která v 11. století nechala postavit benediktinský klášter se špitálem. Ten využíval k léčbě i termální prameny.
Lázeňské domy :
Lázeňský dům Beethoven, Lázeňský sad 613/2
http://www.lazneteplice.cz/lazenske-domy/lazensky-dum-beethoven/
Je to komplex budov mezi ulicí Rooseveltovou, Lázeňským náměstím a Lázeňskou uličkou : první historická budova je Pravřídlo (empírová budova stojí na místě původních Městských lázní). K Pravřídlu jsou připojeny Knížecí, Dámské a Pasířské lázně a také Zahradní dům, kde je v současnosti hlavní vstup a recepce celého komplexu Beethoven. K němu je kolmo přistaven Panský dům. V prosinci 2019 byly otevřeny v domě Beethoven termální bazény a sauny pod názvem Thermalium. V Čechách jsou to v současnosti největší bazény s čistě termální minerální vodou. V Lázeňské uličce, kterou se můžeme projít podél lázeňských budov, uvidíme řadu historických měšťanských domů s domovními znameními, např. Zlaté slunce, Zelený kříž atd. Domy dnes zvou k ubytování lázeňské hosty.
Císařské lázně, Laubeho náměstí 227/2
http://www.lazneteplice.cz/lazenske-domy/cisarske-lazne/
Půjdeme-li Rooseveltovou ulicí od zámku a od komplexu Beethovenových lázeňských budov na sever, dojdeme k budově Císařských lázní.
Na místě budovy Císařských lázní stával kdysi mlýn a hostinec. V roce 1845 tu byla postavena původní budova a k ní byl přistavěn kavárenský salon. Poté proběhla přestavba v novorenesančním stylu a současnou novobarokní podobu má budova díky přestavbě z let 1912-1914.
Lázně poskytují služby pod jednou střechou : ubytování, stravování, léčení. K dispozici je termální bazén, sauna, v přízemí restaurační prostory, v prvním patře Café Bar s občerstvením a posezením během dne i večer. Patra jsou propojena výtahy. Celý komplex je nekuřácký.
Kamenné lázně, U Hadích lázní 1470
http://www.lazneteplice.cz/lazenske-domy/kamenne-lazne/
Severovýchodně od Císařských lázní najdeme budovy Kamenných lázní. Prameny tu byly obestavěny kamennou zídkou už v roce 1759 a podle toho získaly budovy název. Původní budovy byly postaveny v klasicistním stylu. Přibyla k nim budova Chrámových (Štěpánových) lázní. Současná novobarokní podoba je díky přestavbě v letech 1910-1911.
Také Kamenné lázně nabízejí všechny služby pod jednou střechou : ubytování, v přízemí restaurační prostory, Café Restaurant Sissi, ve vstupním prostoru Lobby Bar, dále tu najdeme termální bazén a solnou jeskyni. Všechna patra jsou dostupná výtahem. Všechny prostory jsou nekuřácké.
Nové lázně, U Nových lázní 1101/2
http://www.lazneteplice.cz/lazenske-domy/nove-lazne/
Tyto lázně najdeme ještě severovýchodněji než Kamenné lázně. Předchozí lázeňské budovy je možné využít pro léčbu dospělých, tyto lázně se specializují na léčení dětí od 6 měsíců do 18 let.
V Nových lázních můžou malí a mladí pacienti využít :
Rehabilitaci s robotem – první v ČR;
Koberec jako monitor – novinku ergoterapie;
Posilu dětského léčení – Kosmický obleček.
Na místě současné budovy stávala od roku 1702 první zděná budova – Sirné lázně. V roce 1839 byla na přání majitelů lázní Clary-Aldringenů nahrazena novou budovou, která má honosnější vzhled. Jejich erb můžeme obdivovat ve štítu budovy. Prameny léčí následky dětské obrny a dalších pohybových onemocnění a také onemocnění nervové soustavy. Léčba je dost úspěšná díky účinkům termální vody a kvalifikované rehabilitace.
Další budovy :
Sadové lázně, Rooseveltova 272/5
http://www.teplice.cz/sadove-lazne/os-1158/p1=22463
Empírový dvoupatrový dům byl postaven v roce 1823 v Rooseveltově ulici, dříve se jmenovala Panská. Sloužil jako jeden z nejdůležitějších lázeňských hotelů. Nejdříve byl majitelem domu kníže Collored-Mansfeld a pak kníže Edmund Clary-Aldringen. V současné době je možné se v domě ubytovat v rámci Císařských lázní (dům stojí vedle budovy Císařských lázní).
Hadí lázně, U hadích lázní 1118/7
http://www.teplice.cz/hadi-lazne/os-1161/p1=22463
Tuto klasicistní přízemní budovu najdeme mezi Kamennými a Novými lázněmi. Budova byla postavena v letech 1838-1839, ale v současné době se bohužel už nevyužívá.
Vojenský lázeňský ústav
PAMÁTKY :
Barokní děkanský kostel svatého Jana Křtitele s vyhlídkovou věží :
Zámecké náměstí 135/19
je trojlodní bazilika s křížovou klenbou. Hlavní oltář pochází z doby kolem roku 1730.
Kolostujovy věžičky :
jsou někdy nazývány Radslavovy podle Radslava Vchynského, který tento renesanční kratochvilný pavilon nechal postavit v roce 1600. Najdeme je hned vedle kostela sv. Jana Křtitele. V současnosti tu je restaurace Švejk "U Petra" (info z roku 2020).
Pozůstatky románské baziliky na nádvoří zámku :
V letech 1954 – 57 při archeologickém výzkumu byly v tehdejší malé zámecké zahradě objeveny pozůstatky románské baziliky, která byla součástí kláštera. Ten nechala vystavět ve 12. století královna Judita. Ve východní části baziliky se dochovala krypta, která je dnes přístupná veřejnosti. Východní budova kláštera se dochovala ve východním křídle zámku. Kolem kláštera postupně vyrostlo město Teplice.
Ptačí schody :
je to dvouramenné schodiště spojující nádvoří zámku s malým náměstíčkem, které zdobí kašna zvaná Ptačí napajedlo. V prostoru malého vnitřního nádvoří bývala malá zahrada. Ve spodní části zámecké zahrady bývaly záhony bylin a zeleniny pro zámeckou kuchyni. Dnes prosklená stavba bývala ptačí voliérou pro opeřence chované na zámku.
Ptačí napajedlo :
je malá trojboká kašna umístěná na náměstíčku mezi Ptačími schody a Rooseveltovou ulicí. Uprostřed kašny je plastika tří holubic. Dláždění náměstíčka bylo upraveno v roce 2002.
Pramen Pravřídla naproti kostelu sv. Jana Křtitele :
Kronikář Václav Hájek z Libočan si prý s pravdou příliš hlavu nelámal a tak zapsal, že pramen poprvé objevil zaběhnutý čuník pasáčka vepřů někdy v 8. století. Pasáček tuto událost vyprávěl zemanovi jménem Kolostůj, který na tomto místě založil město. Tuto pověst ale vyvracejí archeologové, kteří tvrdí, že léčivé účinky minerální vody využívali už Keltové v prvním století před naším letopočtem.
Pravoslavný chrám Povýšení sv. Kříže :
Zámecké náměstí 517/14
Původně tu byl vybudován majiteli zámku katolický kostel. Později byla přistavěna čtvercová kaple sv. Antonína. Poté byl zámek i kostel upravován a byla zvýšena věž. Kostel ve své době patřil mezi první projevy romantického slohu v Čechách. V současnosti se tu konají pravidelné pravoslavné bohoslužby.V boční kapli můžeme obdivovat renesanční oltář, který je použitý jako náhrobek.
ZÁMEK :
Zámecké náměstí
Klášter
Ženský benediktýnský klášter nechala vystavět královna Judita Durynská v letech 1156-1164. V roce 1278 byl zničen vojskem, které se vracelo z bitvy na Moravském poli. Klášter byl opraven. V roce 1426 v době husitských válek z něj byly benediktýnky nuceny odejít. Poslední známá zpráva o klášteru je z roku 1435.
Hrad
Další zprávou je přestavba kláštera na hrad z roku 1467 královnou Johanou z Rožmitálu. Hrad několikrát změnil majitele. Posledním majitelem se stal Volf z Vřesovic.
Zámek
Volf z Vřesovic začal s přestavbou hradu na zámek. Poté se vystřídalo opět několik dalších majitelů. Od roku 1585 zámek vlastnil Radslav Kinský z Vchynic a nechal ho přestavět. V roce 1634 zámek zičilo saské a švédské vojsko. V letech 1778-1826 bylo upraveno průčelí v klasicistním a novogotickém slohu.V tu dobu byl majitelem Jan Nepomuk Clary-Aldringen, který zval do Teplic významné diplomaty, členy právnických rodin a umělce, např. Johann Wofgang Goethe, Ludwig van Beethoven a další. V roce 1788 bylo otevřeno hostům zámecké divadlo pro 268 diváků s empírovým vestibulem. V zámku byly shromážděny umělecké sbírky a zámek byl několikrát upravován. Od roku 1947 můžeme navštívit v zámku teplické vlastivědné muzeum.
Zámecká zahrada :
Rod Clary-Aldringenů nechal park upravovat od 16. století ve stylu francouzské zahrady a na začátku 19. století byl změněn na styl anglické zahrady. Po roce 1945 o něj začalo pečovat město Teplice. V letech 1930-1990 bylo možno využít v jižní části zahrady koupaliště, které je v současné době ve špatném stavu.
V současnosti se tu můžeme procházet po přírodních i vyasfaltovaných cestách mezi staletými stromy, některé cesty jsou vyznačeny jako turistické trasy a jedna jako cyklotrasa 3083. Přibližně uprostřed zahrady je Horní rybník, ve kterém jsou ryby, plavou tu labutě a kachny. Severněji od Horního rybníka směrem k zámku je Dolní rybník. Ve východní části zahrady je koutek se zvířaty, věšinou s opicemi makak, dříve tu byli k vidění i mývalové a pávi. V parku můžeme pozorovat veverky.
V zahradě můžeme obdivovat několik staveb, soch a sloupů :
Socha Erató blízko zámku :
Původně byla tato alegorická socha postavena roku 1874 na budově starého divadla, které vyhořelo v roce 1919. Po roce 1955 byla osazena na nádvoří.
Zahradní dům v zámecké zahradě :
U Zámku 525/1
Barokní budova byla postavena v roce 1732 na přání
hraběte Františka Karla Clary-Aldringena teplickým zednickým mistrem Kristianem Laglerem. Boční křídla byla k sálu přistavěna v 19. století. Nad vchodem je znak rodu Clary-Aldringenů, strop sálu zdobí fresky, na nárožích na koruně zdiva 4 symbolické postavy nadživotní velikosti. V současnosti je to sídlo Severočeské filharmonie, můžeme tu navštívit koncerty a jiné společenské události (v 1. patře městskou galerii); lze tu objednat svatební obřad.
Gloriet (Altán) naproti Zahradnímu domu :
Altán ležící naproti Zahradnímu domu v Teplicích pochází z roku 1930.
Socha sv. Jana Nepomuckého nedaleko od Glorietu (Altánu) :
pochází z roku 1710
Busta Ludwiga van Beethovena také nedaleko od Glorietu
Labutí domek :
najdeme na břehu Horního rybníka. Byl postaven ze dřeva, uprostřed pod střechou míval krytý kanál pro ukotvení loděk. Na sloupech a stěnách byla řezbářská výzdoba s labutěmi.
Apollónův chrámek jižně od Horního rybníka :
Empírový pavilon patří mezi výraznější stavby v zahradě spolu s Labutím domkem. Byl postaven na přelomu 18. a 19. století při úpravě zahrady z francouzského stylu na zahradu stylu anglického parku tak, aby měl podobu antického chrámu s jónskými hlavicemi. Podobný typ staveb si můžeme prohlédnout i v dalších parcích, např. lednicko-valtickém nebo u zámku Veltrusy aj. Býval oblíbeným cílem vycházek lázeňských hostů.
Sloup Panny Marie v západní části Zámecké zahrady :
Trojboký barokní sloup s výrazným reliéfním zdobením je na současném místě od roku 1986.
Sloup se sochou svaté Barbory ve východní části Zámecké zahrady :
Sloup stojí na hranolovém soklu, na soklu uvidíme sochu z roku 1725. V roce 1891 byl točitý sloup nahrazen sloupem hladkým.
Regionální muzeum :
Zámecké náměstí 517/14
1894
Nejvíce exponátů pocházelo od všestranného sběratele A. H. Fassla.
Muzeum ve Školní ulici :
- provádělo vlastivědnou dokumentaci
- pomáhalo udržovat úroveň keramické a sklářské produkce
- zchraňovalo archeologické památky
1947
Stěhování sbírek do prostor zámku.
1958
Správu přebírá MěNV Teplice.
1989 až do současnosti
Muzeum pečuje o 4 budovy :
1. v budově zámku : většina sbírek, většina stálých expozic, krátkodobé výstavy
2. Teplice–Sobědruhy : archeologické a konzervátorské oddělení, depozitář archeologické a mineralogické sbírky
3. Krupka : stálé expozice Zvířena severozápadních Čech, Krupka a cín, Modely huba Geologie a mineralogie.
4. Fojtovice
Sbírkové fondy Regionálního muzea v Teplicích jsou nejpočetnější v Ústeckém kraji.
Krušnohorské divadlo
U Císařských lázní 761/4
První zmínky jsou z poloviny 18. století, kdy bylo divadlo umístěno v teplickém zámku. Bylo vybudováno na přání Františka Václava Clary-Aldringena. Ze začátku sloužilo jen zámeckému panstvu, teprve později ho začali navštěvovat lázeňští hosté a veřejnost. Představení mohlo shlédnout 285 diváků. Protože v první polovině 19. století se město Teplice rozrůstalo a rozvíjelo, přestala kapacita divadla stačit. V roce 1872 byla zahájena stavba nového divadla v novorenesančním stylu. Bohužel tu v roce 1919 vypukl požár a budova shořela.
Přes poválečné potíže bylo vybudováno divadlo, malý sál, lázeňský sál, kino a restaurační komplex ve stylu mezi secesí a modernou. Je jedinou divadelní a restaurační budovou v tomto slohu. V první polovině 20. století bylo povoleno uskutečnit čtyřicet představení ročně v českém jazyce, jinak byl dovolen jen jazyk německý. Nejčastější akce se tu odehrávaly v 60. letech 20. století, kdy se střídala teplická opereta, ústecká opera a mostecká činohra.
V 80. letech bylo rozhodnuto o stavbě Domu kultury s prosklenou promenádou v blízkosti divadla. Je tu nové kino, koncertní, estrádní a společenský sál. Architektonicky tato budova nebyla přizpůsobena budově původní, je to spíš jakási pomyslná hranice mezi lázeňskými budovami a novou zástavbou.
V letech před koronavirovou pandemií (2020) se pravidelně konalo poslední víkend v květnu Slavnostní zahájení lázeňské sezony. Jak to bude letos a další roky, asi nikdo zatím netuší.
Bývalý klášter kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského
Kaple sv. Karla Boromejského
Mírové náměstí s fontánami : "Mírové náměstí", "Mokré tričko", za Lázeňskou ulicí směrem k Císařským lázním fontána "Rozárium", "Beethoven", "Kolostujova kašna" a před Císařskými lázněmi fontána "Pampeliška"
mnoho dalších fontán, historických i současných
Kaple Nalezení sv. Kříže (Seumeho kaple)
Kostel sv. Alžběty Uherské
Evangelický kostel
Kostel nejsvětějšího srdce Ježíšova (Červený kostel)
Rozhledna Letná
Vyhlídková věž Obchodní akademie Teplice
Zřícenina hrádku Škvárovník
Památník židovské synagogy, židovský hřbitov
DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA :
Botanická zahrada
Hvězdárna
Planetárium
Řetenický lesopark
https://visitteplice.com/musis-videt/mista.html
http://www.teplice.cz/turisticky-atraktivni-mista/os-1128/rd=0&p1=22463