Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Klášter založen hraběnkou Marii Annou z Lichtenštejna za uzdravení jejího syna v roce 1727, dokončen roku 1759. Kostel pochází z let 1750-55. Interiér kostela byl vyzdoben cenými freskami, zvláště od místního mistra Františka Antonína Sebastiniho. Výzdoba kostela patří mezi to nejlepší zbaroka, co lze ve městě nalézt.
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Prostějově se nachází na rušné křižovatce nedaleko centra města. Stavba kostela je spojena s komplexem kláštera milosrdných bratří, budovaného od třicátých let 18. století na místě zvaném Žalkovský dvůr. Svatostánek byl postaven díky štědrým darům rodu Lichtenštějnů. Za autora stavebního projektu bývá označován italský architekt Antonius Erhard Martinelli. Stavbu vedl dnes neznámý stavitel ve službách lichtenštejnů.
Základní kámen byl položen v roce 1751 a o dva roky později již byla dokončena klenba. Slavnostní vysvěcení svatostánku se konalo 5. října 1755. Doplňování vnitřní výzdoby a vybavení pokračovalo i v dalších letech, úprava kostela trvala až do roku 1764. Kostel pak získal jednotný slohový charakter, kde se architektura harmonicky doplňuje se sochařskou, malířskou a řemeslnou výzdobou.
Stavba kostela má dispozičně obdélníkový půdorys, zužující se v presbytáři. Jedná se o jednolodní, pozdně barokní stavbu, spojenou se západní částí kláštera. Badatele studující architekturu chrámu zpravidla zaujme neobvyklé umístění dvou kostelních věží, které těžko hledá v moravské barokní architektuře obdobu.
Interiér chrámu je ukázkou přechodu vrcholného a pozdního baroka a působivě propojuje sochařské, řezbářské, štukatérské a malířské práce. Mezi umělci podílejícími se na výzdobě kostela vynikl zejména malíř František Antonín Sebastini, sochař Jan Schubert (Schubart) či řezbář František Hirnle. U Sebastiniho fresek se ikonograficky jedná o náboženskou tématiku s výjevy ze života patrona kostela sv. Jana Nepomuckého. Kromě freskové výzdoby je Sebastini také autorem obrazů sv. Jana Evangelisty, Svaté rodiny a sv. A. Paduánského.
V přilehlém klášteře bylo po založení zařízeno 18 lůžek pro nemocné a tak vznikla první nemocnice ve městě. Součástí byla i lékárna, která dokonce funguje dodnes !!! Od roku 1906 budovy kláštera sloužily jako sirotčinec, později zde byly ordinace lékařů a domov důchodců.
http://www.slavnevily.cz/stavby/stavby-prostejov/kostel-sv-jana-nepomuckeho
Komplex budov kostela sv. Jana Nepomuckého a kláštera Milosrdných bratří byl vybudován Lichtenštejny v letech 1738-55. Peníze na výstavbu věnovala hraběnka Marie Anna z Lichtenštejna jako dar v případě uzdravení jejího syna Jana Nepomuka Karla z Lichtenštejna. Klášterní rajský dvůr s křížovou chodbou pochází z let 1751-55. Kostel se obrací směrem do ulice úzkým průčelím, završeným malým trojúhelníkovým štítem, nad kterým je nízká hranolová věž, doplněná o boční volutová křídla. Vzácný pozdně barokní interiér zdobí fresky, především od F. A. Sebastiniho a také sochy od Františka Ondřeje Hirnla. Na výzdobě se pracovalo až do r. 1770. Je zde devět oltářů, kazatelna, oratoře v kněžišti atd. Na Svatoplukově ulici před průčelím kostela je umístěn vysoký kamenný kříž a dále před klášterní budovou Socha sv. Jana Nepomuckého. Úkolem řádu milosrdných bratří byla péče o chudé pacienty bez rozdílu konfese. Od r. 1906 budovy kláštera sloužily jako sirotčinec a později sem byly umístěny lékařské ordinace a domov důchodců. Dnes je areál opět majetkem Československé provincie Hospitalského řádu svatého Jana z Boha – Milosrdných bratří. Celý klášterní komplex i s kostelem je vzácnou ukázkou pozdního baroka.