Prostějovský kostel Povýšení sv.Kříže
Jeho monumentální silueta se tyčí nad střechou Muzea Prostějovska stojícího na hlavním náměstí, ale on sám vyrůstá až z dlažby vedlejšího Filipcova rynku a celá ta masa děkanského chrámu je ohraničena ulicemi Kostelní, Úprkovou a Lutinovovou. Tahle sakrální stavba patří mezi nejdůležitější a nejstarší památky Prostějova, ale její původní podoba se v průběhu věků měnila.
Historie kostela se začala psát roku 1391, kdy jej spolu s klášterem řeholních kanovníků nechal založit Petr z Kravař. V husitských válkách byly obě stavby popleněny. Kostel se opravy dočkal až téměř po sto letech a byl upraven pro potřeby utrakvistů, kteří tehdy ve městě tvořili náboženskou většinu. Roku 1622 ale byl Karlem z Lichtenštejna navrácen katolické církvi.
Před koncem sedmnáctého století bylo centrum Prostějova postiženo ohromným ničivým požárem a z chrámu zůstaly stát jen holé stěny. Při opravách byl kostel nově zaklenut barokní valenou klenbou a upravena byla i původní gotická okna. Nad oblouky bočních kaplí byl vystavěn ochoz spojující i kůr s hudebníky. Hlavní vstup byl upraven z toho původně bočního, vedoucího na Filipcovo náměstí. I přes všechny tyto nové zásahy zůstala podoba chrámu převážně gotická. Celková oprava pak byla dokončena roku 1703. Z architektonického hlediska se jedná o jednolodní stavbu, přičemž je chrámová loď na západě a východě ohraničena stěnami s vysokými štíty. Po obou stranách presbytáře se nacházejí oratoře a pod ním v podzemí krypta. Stěny lodi nesou sedlovou střechu s valbou. Kostel má dvě sakristie a součástí jeho areálu je i kaple Nejsvětější Trojice a věž trčící z fary.
Z bohaté výzdoby interiéru je nutno se zmínit především o hlavním oltáři, který zhotovil roku 1759 kroměřížský sochař Jan Ležatka a samozřejmě i o vedlejších oltářích a křížové cestě, jejímž autorem se stal František Bílek. Fresky nacházející se v presbytáři jsou zase dílem Jano Kohlera.
Varhany vyrobila a roku 1894 dodala firma Max Zachystal a František Čapek z Křemže nad Dunajem. Patří k největším v celém prostějovském děkanátě a v roce 2017 byly zdařile zrestaurovány.
Věž kostela přestavěná v roce 1725 má výšku bezmála 65 metrů. Nad přízemím se nachází sedm pater a nahoře jsou umístěny dva zvony. Velký je zasvěcen sv.Kříži, menší zase sv.Anně a sv.Maří Magdaleně.