Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Při naších dlouholetých toulkách po Šluknovském výběžku jsme mnohokrát narazili na informační tabule této naučné stezky.
Köglerova naučná stezka je prý nejstarší naučnou stezkou v Čechách. Na počátku 40. let 20. století tuto vycházkovou trasu vyznačil Rudolf Kögler ze Zahrad u Krásné Lípy. Již v roce 1937 vybudoval na své zahradě unikátní geologickou plastickou mapu a společně s alpinem ji otevřel veřejnosti. Ta je dnes součástí stezky a také technickou památkou ČR. První jím vytyčenou trasou byla stezka v délce 12 km vedoucí od Vápenky u Doubice přes Kyjov a Kyjovské údolí do obce Vlčí Hora. Když Rudolf Kögler roku 1949zemřel, stezka upadla v zapomnění. Teprve v r. 2003 začala příprava obnovy trasy, a to v rozšířené podobě. Nově obnovena byla v roce 2006 a její současná délka je 23 km. Trasu stezky lze rozdělit na několik etap a absolvovat ji tak i s dětmi např. během dvou nebo více dnů. Podobně jsme to praktikovali i my.
Naučná stezka začíná a končí v Krásné Lípě. Za východiště můžeme považovat Dům Českého Švýcarska na krásnolipském náměstí, kde o stezce získáte dostatek informací. Trasa pak vede přes městský park a lesopark, kde jsou první zastavení stezky.
Tuto část naučné stezky jsme si prošli při výšlapu z Krásné Lípy do Kyjova a zpět. Z krásné Lípy jsme se stezky drželi až k rozcestí Nad Krásnou Lípou. Pak jsme odbočili vpravo na Kamennou Horku a po žluté TZ dokráčeli do Kyjova. Z Kyjova jsme pak po zelené TZ prošli Dlouhým dolem do Krásného buku. Zde jsme se napojili opět na Köglerovu naučnou stezku a desetikilometrový okruh jsme zakončili v Domě Českého Švýcarska.
Od rozcestí Nad Krásnou Lípou se pak stezka stáčí na jih k přírodní rezervaci Vápenka. Odtud až do Vlčí Hory s malými odchylkami kopíruje původní trasu ze 40. let. Až do Kyjova.
Tento úsek Köglerovy naučné stezky je dosud jediný, který jsme si neprošli.
Přes Kyjov, pískovcové skály, podél Křinice pak stezka pokračuje dále na sever pod Kamenný vrch a do Vlčí Hory. Z obce vystoupáte k rozhledně na Vlčí hoře. Poté sestoupíte jihovýchodním směrem do Zahrad.
Tato část naučné stezky byla první etapou, kterou jsme si asi před deseti lety prošlapali. Byl to právě úsek mezi Kyjovem a Vlčí horou s cílem v Záhradách na nádraží ČD. Prošli jsme se Kyjovským skalním městem, podél Křinice a přes Dlouhý důl jsme došli do Vlčí hory. Vystoupali jsme k rozhledně. Pak už stačilo jen dojít do Zahrad. Prohlídnout si Köglerovu geologickou mapu, nastoupit na vlak a jet domu.
Ze Zahrad se pak stezka přes Sněžnou a hrádek Krásný Buk vrací do Krásné Lípy.
I tento úsek jsme si prošli od nádraží v Zahradách do Krásné lípy.
Tuto naučnou stezku doporučuji všem. Nejen, že se projdete krásnou přírodou Lužických hor, ale na jednotlivých zastaveních se dozvíte zajímavosti o přírodě, geologii, lidech i historii zdejšího kraje. Na trase stezky je umístěno asi 40 informačních panelů. Na trase se postupně opravují kapličky, křížky, schody, cesty i studánky. Nově postaveny byly exponáty, altánky a odpočívadla.
A na závěr mi dovolte poděkování všem, kteří při rekonstrukci stezky spolupracovali. Patří mezi ně MÚ v Krásné Lípě, dědici Rudolfa Köglera, KČT Krásná Lípa, Lesy ČR LS Rumburk, správa CHKO Labské pískovce a správa CHKO Lužické hory, správa NP České Švýcarsko, Konstruktiva Konsit, překladatel Tomáš Salov, vlastníci dotčených pozemků, kteří dali souhlas s užíváním svých pozemků a další instituce i lidé.