Kolín – chrliče na chrámu sv. Bartoloměje
Chrliče na gotických chrámech a katedrálách patří k záležitostem vysoce atraktivním a – nejen mezi fotografy – velice oblíbeným. A nikomu ani nevadí, že většinou už neobdivuje původní skvosty gotických mistrů, ale historizující kopie či úplné „novotvary“, pocházející nejčastěji z přelomu 19. a 20. století. Nejinak je tomu i v případě kolínského chrámu sv. Bartoloměje.
Kamenné chrliče zde zdobí vysoký parléřovský chór i obě věže umístěné po stranách západního průčelí. Zpodobňují lidské postavy, domácí zvířata i různé – ve středověku tolik oblíbené – fantaskní potvůrky, např. chiméry.
Původní chrliče – alespoň ty v chóru – pocházely z dílny fenomenálního Petra Parléře a III. čtvrtiny 14. století (dalo by se také hovořit o díle stavební huti Petra Parléře i jeho následovníků a časovém období mezi lety 1360 až 1400). Drtivá většina z nich ale byla vyměněna při obnově (nebo – chcete-li – regotizaci) chrámu. Tyto práce vedl známý purista Josef Mocker v letech 1878 až 1910.
I pseudogotické chrliče rozhodně stojí za pozornost, ale kdo by chtěl vidět zaručeně původní středověký chrlič, může si zajít do kolínského muzea. Tamní chiméry se možná skutečně dotýkaly ruce mistra z Gmündu, protože pochází z tzv. IV. etapy výstavby chrámu. A to byla ta parléřovská …