Kolín – dům se slunečními hodinami
Turistické cíle • Měšťanský dům
Historie tohoto menšího – a přesto velmi nápadného - řadového domu se začíná psát v roce 1480. Tehdy jej nechal postavit městský písař Jakub z Vrbice a ve své původní podobě vydržel pouze do roku 1527. Tehdy byl dům stavebně rozdělen na dva … a nás tak bude dál zajímat pouze jeho někdejší západní část (a nejen proto, že nový majitel nového domu – tedy švec Václav Hlavička – zde byl o 32 let později zavražděn svou manželkou).
Po roce 1687 byl patrový dům barokně přestavěn měšťanem Danielem Olivou, ale ani tato podoba neměla dlouhého trvání. Po velkém požáru z roku 1796 musel být celý objekt opět přestavěn. Dům tehdy získal svůj současný vzhled. Jen historizující sluneční hodiny se mezi okny prvního patra objevily teprve při opravách v letech 1975 až 1982, stejně jako zvýraznění nárožní bosáží. Tyto úpravy mají ovšem své historické opodstatnění, protože návrh bratří Jana a Ladislava Kamarýtových vznikl na základě nálezů fragmentů výzdoby z počátku 17. století.
Údajně zde zůstaly zachovány i původní vstupní barokní dveře, které pouze byly doplněny rokokovým kováním, klikou a zámkem. V roce 2009 pak byla obnovena výrazná fasáda tohoto obytného domu v majetku církve.
Pomenší dům má valbovou střechu a tři nepravidelné okenní osy. Celá fasáda je velmi jednoduše pojatá, když okna jsou rámována plochými šambránami. Vnitřní dispozice je atypická, s chodbou ve východní části.
Výše popsaný měšťanský dům najdeme na kolínské adrese Brandlova č. 17 a stále bývá většinou popisován jako stavba spojující gotiku a baroko.
Tato hodnotná stavba byla mezi naše chráněné kulturní památky zařazena hned v květnu roku 1958. Od června roku 1989 je také součástí kolínské památkové rezervace.