Kolín – Váhy spravedlnosti
Zřejmě u některých děl by měla být vysvětlující tabulka přibitá (umístěná) na nějakém výraznějším místě. Nejlépe přímo na čele (obrazně). Naštěstí máme internet a tam už se dnes něco vygooglí.
Zprvu jsem si myslel, že poněkud záhadně vypadající soustava dvou jakoby polokoulí a obelisku nějak vzdáleně souvisí s nedalekým válečným pomníkem. Ve skutečnosti souvisí s budovou přes ulici (jižněji). Ta budova je budova místního soudu a artefakt je takto stylizovaným obrazem váhy.
Váhy jak víme drží ve svých rukou Spravedlnost. V našich končinách, tedy v Evropě bohyni Spravedlnosti odvozujeme od řecké bohyně Themis, což byla dcera titána Úrana (což je jinak bůh nebes) a bohyně země Gaie. V druhém případě by šlo o bohyni Díké, což je Themidina dcera (otec nikdo jiný než Zeus).
Spravedlnost bývá často zobrazována jako slepá, respektive se zakrytými oči. V rukách třímá váhy, kde klade pro a proti znesvářených stran či provinilcových skutků, v druhé často drží meč, aby spor rozsekla (potrestala).
Kolínské váhy jsou dílem místního kameníka Ivana Erbena a na náměstíčku před soudní budovou jsou k vidění od roku 2001. Na zadní straně obelisku je latinský nápis „FIAT IUSTITIA PEREAT MUNDUS“ (Ať se stane spravedlnost, i kdyby měl při tom zhynout celý svět). V minulosti šlo mj. o heslo císaře Ferdinanda I. Jinak heslo upozorňuje na současnou právní praxi, kdy se právní praxe dosáhnout spravedlnosti za každou cenu. Nehledě na to, že při vší snaze zůstává člověk a tím i jeho dílo nedokonalým. Nakonec o marné snaze dosáhnout absolutní spravedlnosti se dá usoudit, že autor nevytvořil obě misky (mísy) vah úplně stejně velké, takže jak se tam mají vejít všechny skutky (tedy dobré a špatné).