Kolumbárium ghetta v pevnosti Terezín.
Po ukončení II. světové války bylo rozhodnuto zřídit v Terezíně památník s cílem zachovat a udržovat pietní místa ve stavu v jakém byla v době nacistické poroby a jako připomínku na utrpení lidí vězněných v terezínské pevnosti za II. světové války. Po zahájení provozu krematoria Židovského hřbitova bylo třeba nalézt prostory pro uložení ostatků tisíců obětí.
Kolumbárium bylo zřízeno v kasematech lunety poblíž Bohušovické brány. Byly zde ukládány nejdříve dřevěné, později již jen papírové urny s popelem.
Do kolumbária se vchází skrz bývalý blok A III, přes suchý příkop na shromaždiště XXVII, kde nyní stojí kamenný pylon s vázou v podobě džbánu na vrcholu. Po obou stranách pylonu jsou vstupy do chodeb lunety, kde v kasematech bylo kolumbárium. V listopadu 1944 na příkaz SS bylo během několika dní vyklizeno kolumbárium, aby se tak zahladily stopy po spáchaných zločinech na židovských vězních v Terezíně.
Asi 3 000 uren bylo zakopáno v blízkosti koncentračního tábora v Litoměřicích,
22 000 uren bylo vysypáno do řeky Ohře.
Naproti kolumbária, v kasematech ravelinu č.16, jsou speciální obřadní místnosti pro pietní akty pro Židy a křesťany. V zadní místnosti je umístěna bronzová deska s nápisem v pěti jazycích: Zde byla v době okupace umístěna márnice terezínského tábora. Ze 160 000 vězňů, kteří prošli táborem,zahynulo přímo v Terezíně přes 35 000 a dalších 84 000 zahynulo v jiných koncentračních táborech.