Loading...
Turistické cíle • Příroda • Hora
Komáří vížka /hůrka/ je zdaleka viditelná a proto si na jejím vrcholu postavili havíři zvonici. Původní kamennou věž postavil na vrcholu zvaném Kněžiště v roce 1553 David Koith. Zvon byl ulit roku 1154 a sloužil k oznamování začátku a konce pracovní doby v dolech. Stavba pozměnila také název vrchu, z Komáří hůrky se stala Komáří vížka.
Roku 1857 byla k věži na popud hraběcího správce polesí Raimunda Zechela přistavěna výletní restaurace. Restaurace či spíše horský hotel patřila mezi nejstarší zařízení svého druhu na hřebenech Krušných hor.
Komáří vížka je již od 18. století rájem turistů. Od roku 1952 vyváží návštěvníky z Krupky-Bohosudova na vrchol Komáří vížky sedačková lanovka. Výletníkům se z "Komárky" nabízí výhled na celé teplické údolí a za jasného počasí na vrcholy Českého Středohoří. Nádherný pohled do kraje obdivoval i slavný cestovatel Alexander von Humboldt nebo německý básník Johann Wolfgang Goethe, Woerlův cestovní průvodce z roku 1890 jej popsal jako jeden z nejkrásnějších výhledů v Evropě.
Okolí Komáří vížky nabízí mnoho značených turistických tras i cyklostezek. V zimním období je zde v provozu lyžařský areál a udržované běžecké tratě, po hřebeni Krušných hor vede Krušnohorská magistrála, tratě pro běžkaře začínají u hotelu sv. Hubert pod Komáří vížkou.
Já jsem se na vrchol vydal na kole z Teplic. V Krupce jsem najel na modrou turistickou značku, po které jsem dojel ke Kamennému jezírku odkud jsem jel po zelené až na vrchol. Pak jsem si udělal výlet do Saska a zpět jsem sjižděl z "Komárky", jak jí nazývají místní, po žluté turistické.