Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Osvětim /polsky Oświęcim, německy Auschwitz / je město v jižním Polsku. Za druhé světové války bylo pohlceno rozpínající se německou „Říší“. Na Himmlerův rozkaz z dubna roku 1940 zde byl v bývalých kasárnách polské armády založen koncentrační tábor. Na vybudování tábora se podíleli vězni z koncentračního tábora v Dachau. Funkci dozorců vykonávali příslušníci oddílů SS a také němečtí kriminálníci z koncentračního tábora Sachsenhausen /i ti byli v očích nacistů pořád nadřazeni Polákům, Sovětům, a Židům/. V červnu 1940 začalo vysidlování polského obyvatelstva z okolí tábora. Vznikl tak prostor vytyčený pro zájmy tábora o rozloze asi 40 čtverečních kilometrů. Prvními vězni byli také především Poláci, v březnu 1941 jich zde bylo skoro 11 000. Tábor Auschwitz I byl určen převážně mužským vězňům, v letech 1941-1942 pak sovětským válečným zajatcům, pro které byl v rámci tábora vytvořen speciální sektor. S těmito lidmi bylo nakládáno obzvláště krutě, během pár měsíců zůstala z 10 000 vál.zajatců naživu ani ne desetina.
Návštěva tohoto místa zanechává snad ve všech lidech Hluboké pohnutí. Jen těžko se hledají vhodná slova, kterými lze vyjádřit hrůzy páchané v největším nacistickém vyhlazovacím táboře. Statistiky pracují s milionovými čísly a to má za následek jakési otupění ve vnímání jednotlivce. Je však nutné si uvědomit, že v každém statistickém milionu se skrývá milion skutečných osob ..........
Koncetrační tábor v Polsku
Vstup je zdarma, ceske pruvodce tusim nemaji, ale jista si tim nejsem, urcite je mozne za cca 3 zl (asi 25 Kc) koupit tistenou brozurku v cestine, ktera muze namisto pruvodce poslouzit. Otevreno maji * 8:00 AM - 3:00 PM Prosinec-Unor
* 8:00 AM - 4:00 PM Brezen, Listopad
* 8:00 AM - 5:00 PM Duben, Rijen
* 8:00 AM - 6:00 PM Kveten, Zari
* 8:00 AM - 7:00 PM Cerven, Cervenec, Srpen
Jsem tu ted na dobrovolnem pobytu, tak me v pripade dalsich dotazu klidne kontaktujte. PS Za navstevu stoji i Synagoga ve stredu mesta, kde pracuji. S pozdravem M. Venclova
Další informace o koncentračních táborech najdete na stránce: http://www.koncentracni-tabory.estranky.cz
Muzeum je otevřeno po celý rok, sedm dní v týdnu, vyjma 1. ledna, 25. prosince, a velikonoční neděle.
Vstupné do areálu Památníku Osvětim - Březinka je zdarma. Poplatky jsou účtovány za účast průvodce. Po návštěvníci ve skupinách je požadováno, aby v Osvětimi byli v doprovodu průvodce.Skupiny nad 10 osob jsou povinni si pronajmout sluchátka - 5 zlotých za osobu. Skupiny do 30 návštěvníci mohou jít společně. Fotografování Pořizování snímků pro vlastní účely, a to bez použití blesku a stativů, je povoleno, výjimky jsou sály s vlasy obětí (blok č. 4) a sklepy v bloku č. 11 . Focení a natáčení pro komerční účely vyžaduje předchozí schválení muzea. Na návštěvu koncentračního tábora v Osvětimi by si návštěvníci měli vyhradit nejméně 90 minut. Je nezbytné navštívit obě části tábora Osvětim I a Auschwitz II-Birkenau, s cílem získat správné pochopení místa, která se stala symbolem holocaustu, stejně jako nacistické zločiny proti Polákům, Romům a dalším skupinám.
Termíny zájezdu do Polska, odjezdy Brno a okolí:
8.5. 2013 - státní svátek, cena 790 Kč
Více termínů na www.ck-zajezd.cz
Za druhé světové války bylo město přičleněno k Německé říši a byl zde postaven nejprve koncentrační tábor Auschwitz v areálu bývalých kasáren. Pozdění, v roce 1942, byl na druhé straně vybudován rozsáhlý vyhlazovací tábor Auswitz II - Birkenau a menší tábor Monowitz. Hlavním důvodem vzniku nebylo masové vyhlazování, ale potřeba uvěznění velkého počtu Poláků. Roku 1941 začal být realizován plán konečného řešení židovské otázky, tedy vyvraždění židovské rasy, jako takové. Kapacita v roce 1944 dosáhla 90 000 vězňů, denně bylo možné zavraždit a spálit až 10 000 lidí. V táboře v Osvětimi byly vražděni nejen židé ale všechny národnosti tehdy okupované Evropy. Tábor se také stal sídlem neblaze proslulých lékařů SS, zejména Josefa Mengeleho. Tito lékaři prováděli pokusy na lidech a nově příchozí rozdělovali na ty, kteří byli určeni k okamžitému zabití a na ty, kteří jsou určeni k utýrání otrockou prací a zabití později a nakonec na ty (zejména děti), kteří se hodí na jejich pokusy. V letech 1942 1944 bylo vybudováno dalších 40 podtáborů. Ke vraždění sloužil granulovaný cyklon B. Když se blížila Rudá armáda, odvezli nacisté většinu živých vězňů do jiných koncentračních táborů, plynové komory a krematoria vyhodili do vzduchu a snažili se také zničit písemné důkazy jejich vraždění. Přesto zůstalo mnoho nezvratných důkazů o těchto zločinech proti lidskosti. KT Osvětim byl osvobozen 27. ledna 1945 Rudou armádou, jež tímto dala svobodu 7 000 vězňů, kteří v táboře zůstali i po evakuaci jednotkami SS.
Nacistické Německo založilo kolem 20 000 různých táborů, v nichž věznili miliony obětí. Tábory byly používány pro řadu účelů - pracovní tábory, tranzitní (průchozí) a také vyhlazovací, určené výhradně pro hromadné vraždění. Pouhé dva měsíce vlády stačily Hitlerově NSDAP ke zřízení prvního koncentračního tábora v Dachau.
Auschwitz I je místo, kde nacisté otevřel první osvětimské tábory pro muže a ženy, kde se uskutečnily první experimenty v používání Cyklonu B k usmrcení lidí, zde zavraždili nacisté první transporty Židů. Zde měl také velitel tábora kancelář.
Solný důl je vzácnou památkou materiální kultury, jehož světová hodnosta byla v roce 1978 potvrzena zápisem do prvního seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V roce 1994 byl solný důl uznán prezidentem Polské republiky Lechem Walesou za památku dějin. Všechno začalo zhruba před 13,5 miliony lety, kde začala krystalizace solí rozpuštěných v mořské vodě. Vypařením vody vznikly usazeniny soli, které pak vyplnily oblast zvanou Karpatskou prohlubeň. Sůl se zde těžila nepřetržitě od středověku až do roku 1996. Dříve než bylo objeveno ložisko Kamenné soli, sůl se získávala vařením solanky... Historii, současnost, těžbu soli a mnohé další informace barvitě a vtipně popisují místní průvodci. Zhlédnutí nádherných solných dolů ve Věličce patří bezesporu k opravdovým zážitkům.
Během jednodenního zájezdu do Polska se dozvíte o dějinách Polska, významných osobnostech a také to, jaké speciality nezapomenout ochutnat. Historie Polska se začíná psát v 10 století v rukách Měška I, knížete Polanů. V té době byla tato území nejrozlehlejší slovanskou zemí. Měško I přijal křesťanství a jeho rod Piastovci vládli až do roku 1370, často ve sporech s českými Přemyslovci. Významným rodem, který vládl v Polsku byli litevští Jagellonci během jejichž vlády došlo také ke sjednocení s Litvou. České dějiny se prolínají s polskými v nejednom století. Také například v okamžiku kdy si král Václav II vzal za ženu 12.tiletou Elišku Rejčku. Za zmínku stojí také Mikoláš Koperník a nebo papež Karol Wojtyla.
Polská kuchyně je ovlivněna Ruskou a Litevskou, kde se využívá hojně zelí, houby a brambory. Pokud by jste chtěli ochutnávat místní speciality, nezapomeňte na bigoš - guláš se zelím, masem a klobásou. Pochází z dob Jagellonců, kteří pořádali hony do lesů a bylo třeba dobrého a vydatného jídla. Žurek - polévka z chlebového kvásku. Nedílnou součástí místní kuchyně jsou také ryby - sledi a kapři a nesmíme zapomenout na pirožky na mnoho způsobů.
Termíny zájezdu do Polska, odjezdy Brno a okolí:
8.5. 2013 - státní svátek, cena 790 Kč