Konůvky - zaniklá ves a tvrz
Turistické cíle • Památky a muzea • Tvrz
Na jižní Moravě se v minulosti nacházela řada vsí, ze kterých dnes zbývají jen terénní pozůstatky a mnohdy ani tolik ne. Jedním z takových míst je lokalita Konůvky nacházející se ve Ždánickém lese na horním toku Křižanovického potoka.
Historie vsi a tvrze
Ves vznikla nejspíše při kolonizaci ve 13. století, zároveň ale existují teorie založené na archeologických nálezech, že ke vzniku obce došlo až později, v polovině 14. století. První zmínka o obci pochází z roku 1365, kdy Jakub z Kunovic prodává Konůvky Pavlovi ze Sovince, přičemž v místě v té době existovalo panské sídlo - tvrz.
Obec se nacházela na spojovací cestě - díky tomu se místní obyvatelstvo živilo nejen zemědělstvím (archeologické nálezy ukazují, že z výnosu polí a vinic v místě nebylo možné obyvatelstvo uživit), ale také řemesly a obchodem.
V průběhu 15. století, vlivem husitských válek, dochází ke zpustnutí vsi i tvrze. Archeologické nálezy dokládají, že došlo k vyhoření vsi i tvrze - bohužel ale není známo, za jakých okolností se tak stalo, historické záznamy neexistují.
V roce 1480 je již ves uváděna jako pustá, postupně dochází k zaniknutí všech staveb, ze kterých v současnosti zbývají pouze odhalené základy.
Archeologický výzkum v této lokalitě probíhal v letech 1960-1978 pod vedením Dr. Dagmar Šaurové. Byly odhaleny základy kostela se hřbitovem, tvrz, 33 domů (jednalo se tedy o celkem velkou ves zhruba o 100-150 obyvatelích) a větrný mlýn sloužící obyvatelům obce.
Turistické informace
Na základě archeologických studií došlo v 90. letech minulého století k úpravě základů nalezených objektů nebo rekonstrukci nalezené pece. Dnes se na místě nacházejí informační tabule mapující lokalitu obce, budovy, které se zde nacházely, a jejich využití.
Ke Konůvkám se dostanete z Mouřínova nebo Žarošic po žluté turistické značce - z Mouřínova i ze Žarošic je to zhruba stejně daleko, kolem 5 kilometrů.