Korunovační klenoty na Pražském hradě.
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
V rámci oslav 700 let od narození Karla IV byla jedinečná příležitost vidět korunovační klenoty. Výstava trvala čtrnáct dní a tak fronty nebyly tak velké, jako když jsou vystaveny pouze jeden nebo dva dny.
Když jsem dorazil do jižních zahrad Pražského hradu, již se zde táhl had zájemců. Podle přítomného policisty to byla fronta na hodinu.... Po dvou hodinách jsme byli ve Vladislavském sále, kde byla prohlídka podobná té na letištích. Pak už jsme se blížili sálem k vitríně, kde byl tento poklad vystaven. Je to zvláštní pocit mít na dosah vzácné relikvie. Jsou opravdu krásné.
Svatováclavská koruna má podobu zlaté čelenky, složené ze čtyř dílů. Každý z těchto dílů má na vrcholu velkou lilii. Čelenka je zhotovena ze zlata o ryzosti 22 karátů. Díly jsou nahoře spojeny dvěma příčnými pásky (kamarami) o šířce 4 centimetry, které jsou v místě svého překřížení (na vrcholu) osazeny křížkem. Kamary jsou zhotoveny ze zlata nižší ryzosti (19 až 20 karátů) než čelenka a byly posázeny dvojicemi 30 zelených smaragdů a rubínů. Pásy pocházejí ze zlatého opasku, který byl svatebním darem Blanky z Valois, snad od jejího nevlastního bratra, francouzského krále Filipa VI. Jednotlivé části koruny jsou spojeny Zlatými závlačkami. Koruna je osazena 96 drahými kameny a perlami, z nichž nejvzácnejší je červený kámen, zřejmě rubelit (donedávna považovaný za rubín), o rozměrech 4 x 3,7 cm na čelné straně. Celkem bylo použito 19 safírů, 30 smaragdů, 44 spinelů, 1 rubín, 1 rubelit (donedávna považovaný za rubín), 1 akvamarín a 20 perel. Do křížku na vrcholu byl údajně vložen trn z koruny Ježíše Krista, který Karlu IV. daroval francouzský král Jan II. Dobrý. Na Zlaté obroučce křížku je vyrytý latinský nápis HIC EST SPINA DE CORONA DOMINI (Toto je trn z koruny Páně). Koruna váží 2358,04 gramů, lilie dosahují výšky 19 centimetrů, průměr čelenky je 19 až 21 centimetrů.
Královské žezlo zhotovil augsburský zlatník Haller roku 1533 pro krále Ferdinanda I. Habsburského. Je vytvořené z osmnáctikarátového zlata. Má délku 67 cm a váží 1013 gramů. Je ozdobeno čtyřmi pyrity, pěti rubíny a 62 křemeny. Mimořádně velký spinel je osazen na vrcholu žezla. Žezlo je složeno ze čtyř částí. Rukojeť je pokryta emailovými lístky, květy a větévkami a je po obou stranách zakončena věnečkem perel. Dřík žezla je rovněž zdoben rostlinným dekorem. Hlavice žezla je stylizována do tvaru květu mezi spidálkami a je osazena perlami, vrtanými safíry a rubíny na trnech.
Královské jablko bylo vytvořeno roku 1527 pro krále Ferdinanda I. Habsburského. Je rovněž zhotoveno z osmnáctikarátového zlata. Je lehce zploštělé o průměru 11,9 cm a výšce 9,8 cm. I s křížem na vrcholu je vysoké 22 cm. Váží 780 g. Jablko je na kříži a na obroučce osazeno celkem 8 safíry, 6 spinely a 31 perlami. Na vrchní části pod křížem je latinský nápis DOMINE IN VIRTUTE TUA LETABITUR REX ET SUPER SALUTARE TUAM EXULTABIT (Hospodine, z tvé moci raduje se král a z pomoci tvé jásá). Na zadní části kříže, na vrcholu je nápis DEUS CELUS REGNAT ET REGES TERRE (Bůh vládne nebesům a králové zemi). Obě polokoule jablka jsou zdobeny tepanými reliéfními scénami ze Starého zákona, nahoře historie krále Davida: 1. pomazání Davida na krále; 2. zápas Davida s Goliášem. Na dolní polokouli jsou tři výjevy z knihy Genesis (Stvoření): 1. Adam klečící před Bohem Stvořitelem, 2. uvedení Adama do ráje, 3. Bůh Stvořitel varuje Adama a Evu před stromem poznání.
Zdroj: Wikipedie.