Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Středočeské, téměř pětitisícové, městečko Kosmonosy je v podstatě předměstím okresního města Mladá Boleslav. Odhaduje se, že první osídlení této oblasti proběhlo přibližně před 7 000 lety. Město je písemně poprvé zmiňováno v roce 1186 a jeho název je údajně odvozen od slova kosma, tedy mnoho vlasů. Největší rozvoj města (oficiálně se Kosmonosy stávají městem až roku 1913 a opětovně 1991) nastává po roce 1650, kdy se zdejšími pány stává rod Černínů. Za jejich „vlády“ byla také postavena většina zdejších památek, například Kostel sv. Kříže, věž Lorety zvaná Campanilla nebo piaristický klášter s gymnáziem, který byl zrušen na základě reformy Josefa II.
Po ukončení Černínské děržavy v roce 1739 vypuká v Kosmonosích postupně průmyslová revoluce. Je zde založena textilní manufaktura (1764) a o více něž 1,5 století později i továrna na slavné traktory Svoboda. Nepočítal jsem dnešní provozovny v městečku, ale v roce 1932 zde údajně fungovalo např. 7 lékařů, 6 holičů, 8 hostinců, 5 řezníků, 15 obchodů se smíšeným zbožím a 4 trafiky. Počet obyvatel byl přitom jen asi o 500 kousků nižší než dnes.
Teď už si ale představíme zdejší nejvýznamnější památky.
Zámek byl původně renesanční stavbou z let 1560-1570. Postupně prošel barokní (1679-1709) i klasicistně-empírovou (1835-1836) přestavbou a dnes slouží jako školní budova. Nejzajímavější částí zámku je zřejmě rokokový Zrcadlový sál s nástropními freskami. Mezi zámkem a piaristickým klášterem se nachází poslední dvě zastavení Křížové cesty.
Místním klenotem je barokní mariánská loretánská kaple Santa Casa (Svatá chýše), která byla postavena v letech 1704-1712 podle návrhu jednoho z nejvýznamnějších barokních stavitelů u nás, Itala Giovanniho Battisty Alliprandiho. Sochařskou výzdobu „zajistil“ místní rodák Josef Jelínek. Samostatně stojící barokní zvonice Campanilla pochází z roku 1673 a jejím autorem je Francesco Caratti. Součástí areálu je i Alliprandiho kopulová kaple sv. Martina - byzantského typu - z roku 1702, arkádový obdélníkový ambit a zdobná severní brána. Centrální kaple je hranolová stavba se dvěma portály a trojhrannými štíty. Na bocích je členěna pilastry, na fasádách jsou „dvoupodlažní“ niky se sochami proroků Starého zákona a reliéfy mariánské legendy. Areál je přístupný s průvodcem v období duben až září, ve dnech čtvrtek, sobota a neděle. Od roku 1908 je areál téměř nepřetržitě ve stádiu nějakých oprav a rekonstrukcí.
Barokní kostel Povýšení sv. Kříže byl postaven v letech 1670-1674. Kostel se později stal součástí komplexu piaristického kláštera, založeného roku 1688. Kostel je stále funkční, klášter slouží coby psychiatrická léčebna. Kostel byl postaven podle plánů Francesca Carattiho. Jedná se o jednolodní sálovou stavbu se dvěma páry postranních kaplí. Hlavní oltář z umělého mramoru navrhl G.B. Alliprandi, sochařská výzdoba je dílem místního Josefa Jelínka. Nad portálem se nachází kamenné kartuše s anděly a erbem Humprechta Černína s letopočtem 1674. V interiéru můžeme vidět také další oltáře se sochami světců, barokní zpovědnici z roku 1700, pozdně barokní křtitelnici nebo Jelínkovu plastiku andělského chóru na varhanách. Klášter je čtyřkřídlý objekt, postavený v letech 1688-1694 podle plánů Giovanniho Maderny. Na nárožích po stranách chrámu jsou dvě dvoupatrové hranolové věže. Klášter je od roku 1870 dvoupatrový
V městečku se nachází také barokní budova fary (po roce 1771) a tzv. Štift, tedy barokní budova textilní manufaktury na výrobu hedvábí. Ta však v roce 1996 vyhořela a zůstalo z ní jen torzo.
Zdejší zajímavostí je určitě také evidentně kladný vztah města k psychicky narušeným jedincům. V prostorách někdejšího piaristického kláštera sídlí druhá nejstarší psychiatrická léčebna v ČR (založena roku 1869) a v budově někdejší textilní manufaktury zvané Štift se nacházela v letech 1871 až 1995 ženská část ústavu pro choromyslné.