Kostel Nalezení sv. Kříže v Doubravníku - interiér
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Nepřehlédnutelný doubravnický kostel Nalezení sv. Kříže se pyšní také zajímavým interiérem, kam se sice běžný turista většinou nedostane, ale i přes skleněné dveře z předsíně si lze o jeho vnitřní výzdobě udělat celkem dobrou představu.
Mohutný hlavní oltář je i takto vidět dost dobře na to, abychom se mohli blíže zastavit u jeho vybavení. Na menze z 2. poloviny 19. století je umístěn tabernákl s krucifixem od brněnského, na vídeňské akademii vyškoleného sochaře Josefa Břenka (1820-1878).
Mohutné zděné sloupové retabulum hlavního oltáře je datováno rokem 1784 a nese obraz proslulého rakouského malíře Franze Antona Maulbertsche s tématem zasvěcení chrámu, tedy Nalezení sv. Kříže císařovnou Helenou, matkou císaře Konstantina, ve 4. století.
Původní obraz téhož tématu z předchozího hlavního oltáře visí dnes poněkud opomíjen v chrámové předsíni, kde si ho však můžeme naopak prohlédnout velmi zblízka, byť není v nejlepším stavu. Je dílem Jana Křtitele Spiesse již z roku 1679.
Ale zpět k hlavnímu oltáři, jehož sochařská výzdoba z dílny známého brněnského učeného umělce Ondřeje Schweigla (1735-1812) představuje štukové postavy sv. Petra, Máří Magdaleny, Veroniky a Pavla, v nástavci pak anděly a okřídlené hlavičky.
Schweiglovým dílem jsou pak také sochy na bočních protějškových oltářích z doby kolem roku 1800, jejichž obrazy vytvořil malíř Ferdinand Licht. Jedná se o oltáře sv. Barbory (obraz) se sochami sv. Kateřiny a Cecílie a sv. Josefa (obraz Smrt sv. Josefa) se sochami sv. Jana Nepomuckého a Stanislava Kostky.
Mramorová Kazatelna s reliéfní výzdobou pochází z roku 1541.
Podrobněji v knize Umělecké památky Moravy a Slezska