Kostel sv. Antonína z Padovy na Strossmayerově náměstí
Mezi Letnou a Bubny na první pohled upoutává kostel sv. Antonína Paduánského. Kostel uzavírá spodní část Strossmayerova náměstí a tvoří významnou dominantu v okolí. Po připojení této oblasti k Praze došlo zde k rozsáhlé výstavbě nových domů, v kterých začalo bydlet kolem 10000obyvatel. Protože původní kostel sv. Klimenta z 13 století již nestačil potřebám, byl v letech 1908-1911 postaven nový a zasvěcen svatému Antonínu z Padovy. Kostel byl postaven v pseudogotickém slohu podle projektu architekta Františka Mikše.
Základní kámen kostela byl položen a posvěcen 25. října 1908 a vysvěcen roku 1914. Kostel má tři lodě, v průčelí dvě věže podobné věžím Týnského chrámu na Staroměstském náměstí. Uvnitř je křížová klenba nesená dvěma řadami pískovcových sloupů. Kostel má délku 51 m, výšku lodí 21 m, věže jsou vysoké 58m. Kostel mi uvnitř připadal velmi tmavý se strohými stěnami. Upoutal mě pouze oltář a vysoko nesená klenba. Pro turistu je možná zajímavý osud zvonů. Kromě zachování nejmenšího zvonu „umíráčku“ byly ostatní zvony již dva roky po vysvěcení použity jako materiál pro válečné účely. Po válce roku 1918 dostal kostel „Zvon svobody“, jako dar od amerického národa českému lidu. Tento zvon byl však do kostela zavěšen až roku 1980. Nepotkal ho tedy osud nových zvonů zhotovených po první válce a vysvěcených v červnu 1926, které byly v druhé válce také zrekvírovány pro potřeby Němců.
V kostele se prý zachoval unikátní Český betlém od Karla Stapfera a velký obraz Domažlic s chodskými staveními. Figurky betlému mají chodské kroje. Po doplnění figurkami v krojích dalších slovanských národů se betlému začalo říkat Slovanský. Já jsem byl v kostele 13. 12, tedy krátce před Vánoci a betlém jsem neviděl. Musím se však přiznat, že jsem se po něm speciálně nepídil.