Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel sv. Bartoloměje se nachází uprostřed vesnice Kočí, čtyři kilometry východně od Chrudimi. Spolu s dřevěnou zvonicí a krytým mostem tvoří památkově chráněný objekt. Nachází na vyvýšeném místě, které je kolem dokola obehnáno mokřinami. Kostel byl založen v r.1397. Zděná část odpovídá pozdně středověké době. Nad lodí kostela je dřevěný deskový strop. Nad presbytářem se dochovala Křížová klenba. Gotická dřevěná pětiboká zvonice navazuje na západní stěnu kostela a končí osmihranným jehlanem. Celý povrch zvonice je pokryt šindelem až úplně k zemi. Na zvonici jsou umístěny dva zvony. Barokní dřevěný most, 18 metrů dlouhý, je chráněn sedlovou střechou pokrytou šindelem. Slouží k překlenutí mokřiny. Je tvořen na každé straně 8 oblouky, ve spodní části zdoben bedněním a při vstupu vraty. Celý most podpírají na okrajích dva pískovcové bloky a ve střední části také dva pískovcové pilíře. Historické údaje uvádějí, že byl postaven v roce 1721 a obnoven r. 1961. Majitelem je Římskokatolická církev a uživatelem Obecní úřad Kočí.
Obec Kočí, ležící nedaleko Chrudimi, byla založena za vlády Přemysla Otakara II., zřejmě v roce 1263. Původně byla obec převážně německá, k počeštění zde došlo až v I. polovině 15. století. V obci žije necelých 600 obyvatel, což představuje asi 70 procent počtu obyvatel na počátku 20. století.
V obci se nachází jedinečná památka, Kostel sv. Bartoloměje, který ve své podobě (zejména zvonice a přístupový most) nese i mnohé prvky lidové architektury. Stavba, stojící uprostřed obce, je originál svého druhu v celých Čechách a soušasně důkazem dovednosti tesařských mistrů i chloubou celého kraje.
Kostel byl – dle zakládající listiny, vydané druhou manželkou krále Václava IV, Žofií Bavorskou – založen 28. února 1397. Jména jeho stavitelů nejsou přesně známa, ale předpokládá se, že jimi byli bratři Jan, Petr a Oldřich Lútkové, působící v pražské královské huti. Kostel stojí v místě bývalé bažiny a kolem něj se na vyvýšeném místě rozkládal hřbitov, ohraničený roubením s dřevěnou stříškou. Gotická dřevěná pětiboká zvonice s originální konstrukcí končí ve výšce 29 metrů osmihranným jehlanem a je krytá šindelem.
Jednolodní kostel lze považovat za dílo vrcholné gotiky a v jeho interiéru můžeme vidět renesanční (Umučení sv. Bartoloměje nebo patrony sv. Gotharda a sv. Vojtěcha) a barokní nástěnné malby, plochý dřevěný strop z počátku 16. století a patrovou kruchtu. Presbytář je dochován ve své původní gotické podobě, včetně žebrové klenby a kamenného sanktuária. Původní barokní oltář se rozpadl, současný oltář s vyobrazením sv. Bartoloměje pochází z 19. století.
Přístup do kostela sv. Bartoloměje je umožněn po 18 metrovém krytém dřevěném mostě, postaveném v roce 1721 stavitelem Janem Teplým. Barokní dřevěný most je tvořen na každé straně osmi oblouky a ve spodní části zdoben bedněním. Masivní trámy v mostu, který nahradil původní lávku z 15. století, jsou čepovány pouze dřevěnými kolíky. Jedná se o jeden z nejstarších zastřešených mostů v Evropě.
I díky tomuto mostu se stal Kostelík raritou. Na most navazuje dřevěná zvonice s rozšířenou dolní částí. Na jednom z trámů nalezneme datování 1666. Tato stavba byla vybudována na místě původní gotické zvonice, ze které zůstaly zachovány dva zvony – Bartoloměj z roku 1496 a Vavřinec z roku 1562.
Prohlídku interiéru kostela je možno si zajistit prostřednictvím obecního úřadu, a to nejméně dva dny předem. Minimální počet osob je pět, vstupné pro dospělého 25,- Kč a délka prohlídky asi 45 minut. Provádí se poze v období duben až říjen, a to mimo pondělky a státní svátky.