TURISTIKU PODPORUJÍ
61 567 turistů a cestovatelů
112 330 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 039,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Ondřeje, apoštola ve Světí

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Ondřeje, apoštola (Světí)
Kostel sv. Ondřeje, apoštola (Světí)

Původní kostel byl gotický a první zmínka o něm pochází z roku 1369, kdy bylo odtud placeno 10 grošů papežského desátku (též v letech 1384, 1385 a 1405). Z tohoto objektu se zachovala dispozice a obvodové zdivo. Původní podací měli křížovníci řádu křížovnického Panny Marie u sv. Jakuba v Hradci Králové. 8. května 1365 jejich provinciál souhlasil s tím, aby si směnili místa kněz Mikoláš z Voděrad s plebánem Benediktem a 2. prosince 1370 si kněz Bartoloměj ze Starého Trutnova vyměnil místo s plebánem Mikolášem. V roce 1379 viceprovinciál podal kněze Jana na místo zemřelého plebána Bartoloměje. O 6 let později byl zmíněn plebán Jiří, který tehdy svědčil u soudního řízení. Roku 1388 komtur u sv. Jakuba v Hradci Králové souhlasil, aby si směnili místo Václav ze špitálu sv. Anny v Hradci Králové s plebánem Jiřím. 19. října 1394 si vyměnili místo Jan z Třemošné s plebánem Václavem. O 5 let později bylo ze Světí odváděno 20 grošů papežského desátku. V roce 1401 nahradil zemřelého plebána Jana kněz Konrád. Ten však později rezignoval a o 5 let později byl nahrazen knězem Petrem. Po rezignaci plebána Petra nastoupil roku 1409 kněz Václav. Po jeho smrti byl podán královéhradeckým komturem Vojtěchem na toto místo kněz Jan. V roce 1436 bylo Světí s kostelem a farou zapsáno Matěji Salavovi z Lípy. Z roku 1485 je zmínka o husitském knězi Matyáši a z roku 1556 o husitském knězi Jiříkovi. V roce 1565 kněz Jan žádal radní města a rychtáře o kalich a patenu. Obojí ze stříbra následně obdržel.

Na konci 16. století došlo k renesanční přestavbě kostela, z níž je dosud viditelný rozměrný štít západního průčelí; o století později byl zbarokizován a v 19. století došlo k přístavbě severní předsíně. Posledním knězem podobojím byl Jan Gregori Hradecký (1617- 1622). Do roku 1638 byla všestarská fara, kam pak náleželo i Světí, neobsazená, teprve poté se jí ujali kuklenští minorité. V roce 1786 byl kostel přifařen ke Kuklenám a o 3 roky později do Všestar (podle jiných pramenů došlo k tomuto přifaření již v roce 1774). Roku 1835 byla opravena omítka a o 4 roky později věž kostela. V roce 1849 byl obnoven a vyštafírován hlavní oltář. Roku 1863 shořela věž a střecha kostela a došlo k zasypání hrobky pod kostelem. K obnově věže i střechy došlo již záhy. Za prusko-rakouské války v roce 1866 byla v kostele polní nemocnice. Roku 1875 proběhla oprava stropu a krovů, kterou provedl Václav Vachek z Kobylis. V roce 1899 došlo k opravě omítek, nátěru kazatelny, lavic a dveří a v následujícím roce byl povolen nákup šamotové dlažby. Od této poslední opravy se s objektem nic nedělo, takže začal chátrat. Roku 1926 se dokonce zřítila část kazatelny a kostel byl pro svoji nebezpečnost uzavřen. Generální opravy se dočkal až o 11 let později, kdy byla opravena střecha a omítka a prázdná hrobka na levé straně od vchodu byla zasypána otlučenou omítkou.

Poslední výrazná rekonstrukce proběhla v roce 1949, kdy byly opraveny omítky, zrenovovány oltáře, kazatelna, kůr, pořízeny nové lustry, pro něž byla vybudována nová elektroinstalace. Od 24. ledna 1964 je kostel památkově chráněn. Na další opravu si musel objekt počkat až na roky 1990-1991, kdy došlo k opravě stropu a věže. V roce 1992 byla navíc natřena věž a roku 1995 upraveno okolí kostela (zkácena trojice bříz a 1 lípa) a opravena střešní krytina. Ta však byla tak nekvalitní, že v letech 1997-1998 musela být provedena nová střecha a fasáda. K vysvěcení zrekonstruovaného kostela došlo 26. prosince 1997 biskupem Mons. Karlem Otčenáškem. Přesto by si zasloužil další opravy, protože díky blízkosti silnice mu praskají už i obvodové zdi. Ty jsou způsobeny nejen projíždějícími osobními vozidly, ale zejména zemědělskou technikou i nákladními vozidly. V roce 2005 byl opatřen novými okapy a svody. Roku 2008 byla provedena oprava elektoinstalace, v letech 2009-2010 došlo k provedení opatření k hubení dřevokazného hmyzu a v roce 2010 byly pořízeny do sakristie a chóru kované mříže, které slouží k větší bezpečnosti kostela. O rok později získal kostel úspornější osvětlení. Roku 2013 bylo uvnitř objektu umístěno lešení, aby chránilo návštěvníky před pádem stropní omítky. Nutná je oprava krovu a následně stropu, pro svoji finanční náročnost však nebyly tyto práce dosud uskutečněny, protože všechny žádosti všestarské farnosti o dotace byly vždy zamítnuty.

Tento kostel je jednolodní o obdélném půdorysu s polygonálně uzavřeným presbytářem o délce 7 m a šířce 4,3 m a hranolovou věží (se sakristií v přízemí) po jižní straně presbytáře, přičemž presbytář a věž mají zevně patero opěráků. Stěny kostela jsou členěny jen půlkruhově uzavřenými okny se šambránami a kamennými podokenními římsami. Západní průčelí s pravoúhlým portálem vrcholí renesančním štítem s volutovými křídly. Věž s jehlancovitou střechou a osmibokou lucernou má v přízemí pravoúhlé okno s okosením a po její východní straně poloválcové šnekové schodiště. Loď o délce 9,4 m a šířce 7,5 m a přední část presbytáře mají plochý strop, závěr presbytáře, jenž je oddělený půlkruhovým triumfálním obloukem, je sklenut valeně s lunetami a sakristie v podvěží křížově. Na severní straně lodi je situován boční vchod se vstupní předsíní s pravoúhlým portálem s jednoduchým ostěním a valbovou střechou. Západní průčelí má pravoúhlý portál s renesančním štítem a volutovými křídly.

Ke zhotovení hlavního oltáře s kamennou tumbou mělo dojít kolem roku 1750 Františkem Deckerem (?). V širokém rokokovém rámu zdobeném rokaji, mušlemi a hlavami andílků se nachází obraz sv. Ondřeje, který je signován: „Andreas Maywald pinxit Reginae Hradecii A 1753“; nad vchody za oltář jsou velmi cenné sochy sv. Václava s korouhví a sv. Marka s korunou na hlavě a lvem u nohou (někdy označován za sv. Zikmunda nebo sv. Víta) z téhož období. V lodi se nacházejí 2 pseudoslohové postranní oltáře Zvěstování Panny Marie (někde uváděno Nanebevzetí Panny Marie) a sv. Josefa z let 1851-1852, altare portatile z roku 1728, barokní kazatelna z 1. poloviny 18. století se sochou sv. Pavla. Kostelu náleží mosazný kalich a mosazná monstrance z roku 1881. V severní předsíni najdeme řadu náhrobníků: tři erbovní z 2. poloviny 16. století, znakový z roku 1571, nápisový z roku 1602 a figurální z roku 1569. Za zmínku stojí náhrobní kameny syna Jiřího Dleska Chynského ze Vchynic z roku 1589, Hamzy Bořka ze Zábědovic z roku 1605, paní Salomény z roku 1571 (podle znaku manželky některého Mladoty ze Solopisk) a Jana Mladoty ze Solopisk a na Skalce z roku 1669. Na vnější straně předsíně na obou stranách vchodu jsou navíc 2 figurální náhrobníky rytířů z období před rokem 1600. Jde o náhrobní kámen Zdeňka Hamzy Bořka ze Zábědovic a na Světí z roku 1615 a Pavla Hamzy Bořka ze Zábědovic z roku 1605. K tomuto jejich umístění došlo v roce 1902. U kostela je ještě novoklasicistní náhrobek s andělem od M. Ježka z Hradce Králové z roku 1870 a další cenné náhrobky z bývalého hřbitova, který byl zrušen v roce 1880 a roku 1913 byla zabrána jeho část kvůli rozšiřování vozovky.

Kostel měl původně trojici zvonů. Za 1. světové války byly zrekvírovány 2 zvony, a to v roce 1918. První z roku 1539 (podle Domečkova a Sálova „Královéhradecka z roku 1537) byl vysoký 82 cm, v průměru měl 92 cm a nesl nápis: „LETA PANIE MDXXXIX TENTO ZWON GEST SLIT KE CZTI CHWALE PANV BOHV ZKRZ WACLA (WA) KONWARZE.“ Druhý zvon s reliéfem Panny Marie z roku 1898 měl výšku 78 cm, jeho průměr činil 82 cm a nesl nápis: „LETA PANIE MDCIII SLIT TENTO ZWON ODE MNE SIMEONA ZWONARZE H.K.N.L. ZŘÍZEN r. 1603, 5. ČERVNA 1863 poškozen požárem. Přelit L. P. 1898 od A. PERNERA a syna v BUDĚJOVICÍCH“. Zůstal pouze umíráček, který byl zavěšen v lucerně na vrcholu kostelní věže a nebyl snadno přístupný. Jeho plášť zdobily reliéfy sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého a kromě letopočtu 1768 nenesl žádný nápis. Po válce se naštěstí vrátil zpět zvon z roku 1539. V dubnu 1942 však byl zrekvírován již zmíněný umíráček. V současnosti mají být ve věži 2 zvony, oba ze 16. století. Osobně jsem však neviděl ani jeden z nich.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.257, 15.775)
Poslední aktualizace: 23.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Světí

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,9km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Ondřeje, apoštola ve Světí

Kaplička manželů Černých u Světí
Kaplička manželů Černých u Světí
Kaple
Jedná se o objekt, který je spíše podobný kamennému kříži či Božím mukám a byl postaven v lokalitě Malý klín (dříve se tu říkalo U Předmierzitz, alespoň podle indikační skici stabilního katastru z roku 1840, viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA493018400) v roce 1872 manželi Janem Černým a Marií, roz. Tomešovou ze Světí čp. 24, ale od svých počátků…
0.4km
více »
Světí
Světí
Vesnice
První zmínka o této vsi nedaleko Hradce Králové má pocházet z roku 1360, ale ta zajisté musí být ještě staršího původu. Dříve tu musela navíc stávat malá tvrz, na jejíž základy se přišlo v roce 1911 na poli Josefa…
0.4km
více »
Světí - kostel sv. Ondřeje
Světí - kostel sv. Ondřeje
Kostel
Obec Světí je prvně písemně  doložena v roce 1365, kdy kostel a ves patřily německým Rytířům v Hradci Králové. Původně gotický kostel byl do současné podoby upraven koncem 18. století. Zasvěcení sv. Ondřeji doklád…
0.5km
více »
Kaplička sv. Rodiny ve Světí
Kaplička sv. Rodiny ve Světí
Kaple
Když dorazíme do Světí od Hradce Králové, Předměřic nad Labem nebo od Nedělišť, tak nalezneme přímo u křižovatky zajímavý sakrální objekt, který bychom mohli zařadit rovnou do několika "škatulek", ale od svého vzn…
0.6km
více »
Všestary žst - Hrádek u Nechanic
Všestary žst - Hrádek u Nechanic
Trasa
Od Všestarského nádraží vyrazíme po modré značce směrem k Rosnicím, kde míjíme pomník obětem bitvy r. 1866 a po silnici směřujeme k výšině zvané Žižkův stůl. Na tomto místě údajně při svém tažení roku 1423 Jan Žižka se svým vojskem tábořil. Ze Žižkova stolu se nabízí výhledy na bojiště na Chlumu, Krkonoše, Orlické hory, ale i jižním směrem ke Kunětické hoře a Železným horám.…
1.3km
více »
Archeopark pravěku Všestary
Archeopark pravěku Všestary
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje cca 8 km od centra Hradce Králové do Všestar do pravěké vesnice, do Centra experimentální archeologie (od cedule k ceduli je to z HK do Všestar 2,5 km) Jdeme do „pravěké vesnice", resp. do Centr…
1.3km
více »
Všestary - Archeopark pravěku
Všestary - Archeopark pravěku
Tipy na výlet
Jedeme z dovolené a stále se pohybujeme v okolí Hradce Králové. Tentokrát jedeme k Památníku bitvy 1866. Projíždíme obcí Všestary, kde je archeopark, bohužel zavřený. Co však vidíme přes oplocení je hodně zajímavé…
1.3km
více »
turistické rozcestí Všestary - žst
turistické rozcestí Všestary - žst
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u nádraží ve Všestarech, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po značce červené ve směru Všestary – Hořiněves (přes bojiště na Chlumu) a po značce modré ve směru Všestary - Hrádek u Nechanic.
1.4km
více »
Všestary žst - bojiště na Chlumu
Všestary žst - bojiště na Chlumu
Trasa
Všestarské nádraží je zřejmě nejvýhodněji položené pro ty, kdo chtějí na bojiště na Chlumu putovat pěšky, nachází se na trati Hradec Králové - Hořice - Jičín. Od nádraží se vydáme po červeně značené turistické zna…
1.4km
více »
Rybník Mlýnek
Rybník Mlýnek
Rybník
Původně těmito místy tekla pouze říčka Melounka, jež bývala dříve nazývána jako Melonka. Ke zřízení vodní plochy v této lokalitě mělo dojít podle lidových podání v souvislosti s vybudováním panského mlýnku, jehož …
1.4km
více »
Nový hřbitov ve Všestarech
Nový hřbitov ve Všestarech
Hřbitov
V roce 1360 byl zmíněn zdejší kostel Nejsvětější Trojice Boží jako farní, ale ještě před ním tu stával malý kostelík sv. Václava, a to nejspíše na místě dnešní fary. Právě kolem obou těchto svatostánků se původně …
1.4km
více »
Archeopark pravěku Všestary - centrum experimentální archeologie
Archeopark pravěku Všestary - centrum experimentální archeologie
Muzeum
O dávném osídlení v okolí Všestar svědčí nálezy popelnicové pohřebiště slezského rázu z mladší doby bronzové. Osada sídlila u potoku Melounka při staré obchodní cestě ve směru Hradec Králové - Jičín. Na dávné osíd…
1.5km
více »
Boží muka u Nedělišť
Boží muka u Nedělišť
Boží muka
Boží muka na okraji obce Neděliště byla postavena na památku Matěje Buzka, který zemřel na mor v roce 1712. Na kapličce je vytesána Panna Marie, Sv. Rozálice a Kristus na kříži. V roce 1886 byla rozebrána, ale v roce 1893 opětovně sestavena a umístěna na současné místo.
1.5km
více »
Kostel Nejsvětější Trojice ve Všestarech
Kostel Nejsvětější Trojice ve Všestarech
Kostel
Podle pověsti stávala prý ve Všestarech na místě dnešní fary původně kaple sv. Václava a hřbitov při ní zabíral místo před nynějším kostelem a část dvora dnešní farní budovy a sahal i pod ní až ke silnici. Tuto po…
1.5km
více »
Všestary
Všestary
Vesnice
Území Všestar, které se nachází u potoka Melounky a staré obchodní stezky na Hořice a Jičín, bylo osídleno již v mladší době bronzové, což podporuje řada archeologických nálezů. Roku 1908 došlo na návrší na poli Ladislava Ryby k objevu malého slezského pohřebiště z mladší doby bronzové. Královéhradecké městské historické muzeum zde vykopalo 5 popelnicových hrobů. Kromě zbytků n…
1.5km
více »
Všestary - soubor pomníků bitvy r. 1866 u kostela
Všestary - soubor pomníků bitvy r. 1866 u kostela
Pomník
U všestarského kostela najdeme soubor pomníků na hrobech obětí bitvy r. 1866. Jedná se o pískovcovou typovou pyramidu všeobecného věnování všem vojákům padlým v obvodu obce. Dále litinový pomník s vojenskými emblé…
1.5km
více »
Všestary - kostel Nejsvětější Trojice
Všestary - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Všestarský pseudorenesanční kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v r. 1843 na místě původního gotického kostela z roku 1415. Z kostela původního se zachovala věž s cimbuřím a zděnou helmicí a pozdně gotický por…
1.5km
více »
Rozběřice - pomníky bitvy r. 1866 u Šrámova kříže
Rozběřice - pomníky bitvy r. 1866 u Šrámova kříže
Pomník
Soubor pomníků bitvy r. 1866, u Šrámova kříže, se nalézá na konci obce Rozběřice ve směru na Něděliště. Největší pískovcový pomník je věnován památce plukovníka Franze Bergerona. Pod pomníky je hromadný hrob 60 ra…
1.8km
více »
Neděliště - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Neděliště - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Historie kostela v Nedělištích je doložena již v roce 1124 (nebo 1142). Mezníkem v historii kostela je rok 1555, kdy byl výrazně přestavěn. Barokní úprava byla realizována kolem roku 1702, kdy byl i rozšířen. V ro…
1.9km
více »
Všestary - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Všestary - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Vlakem se vydáme do obce Všestary nedaleko Hradce Králové. Všestarské nádraží je zřejmě nejvýhodněji položené pro ty, kdo chtějí na bojiště na Chlumu putovat pěšky, nachází se na trati Hradec Králové - Hořice - Jičín - Turnov. Jdeme po stopách bojů, ve kterých proti sobě, počátkem července roku 1866, stáli Prusové s Rakušany. Od Všestarského nádraží se vydáme po červeně…
2km
více »
Neděliště - vojenský hřbitov bitvy r. 1866
Neděliště - vojenský hřbitov bitvy r. 1866
Hřbitov
V severní části obce Neděliště se nachází smutná připomínka na bitvu prusko-rakouské války ze dne 3.7.1866. Nalézá se zde vojenský hřbitov, resp. hromadný hrob obětí bitvy. Pohřbeno je zde  345 rakouských a 5 pruských vojáků. Hřbitov je přístupný ze silnice na Máslojedy, za zámkem po 100 metrech v pravo po kamenných schodech, nebo oklikou kolem hřiště.
2km
více »
Rozběřice - Deutschmeister
Rozběřice - Deutschmeister
Pomník
Deutschmeister - monumentální figurální pomník věnovaný rakouskému 4. pěšímu pluku. Pomník je tvořen sousoším, vojína podpírajícího raněného důstojníka, které je umístěno na skále z červené litické žuly. Plot kolem pomníku je vyroben z bodáků... Pomník se nachází cca 500 m od státní silnice č. 35, kolem pomníku je vedena červená turistická značka ve směru Všestary - Chlum.
2.1km
více »
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Památník
Úvoz mrtvých - místo, kde se střetla Rakouská Severní armáda a Saský sbor se třemi pruskými armádami. Zde během dvacetiminutového útoku a následném ústupu, ztratil První rakouský sbor 279 důstojníků v čele s generálem Poschacherem, deset tisíc mužů a 23 děl, polovinu svého stavu na mrtvých, raněných a zajatých. Místo, které pokrývala těla mrtvých rakouských vojáků, krev zde…
2.6km
více »
Žižkův stůl
Žižkův stůl
Vyhlídka
Žižkův stůl - místo dalekých kruhových rozhledů, které se nachází severně, cca 7 km, od centra Hradce Králové. Od Žižkova stolu se nabízí přímý výhled nejen na bojiště na Chlumu, ale i na Krkonoše, Orlické hory a k jihu směrem k Železným horám. Dle pověsti zde v roce 1423 se svým vojskem tábořil a poobědval Jan Žižka z Trocnova. Tuto událost zde připomíná pomník, který byl…
3.3km
více »
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Cílem naší cesty je areál bitvy r. 1866 u obce Chlum, který se nachází cca 7-8 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděsivější boje se však …
3.3km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází u obce Chlum cca 9 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není však jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděs…
3.4km
více »
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Pomník
Baterie mrtvých.  Pomník rakouské jízdní dělostřelecké baterie č. 7. - Mrtvé baterie najdeme na vrcholu Chlumu nedaleko muzea. Pomník Mrtvé baterii Augusta van der Groebena dal zbudovat Komitét pro udržování po…
3.4km
více »
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Rozhledna
Ke konci 19. století, kdy na bojišti vzniklo větší množství pomníků nechal dobřenický statkář Karel Weinrich roku 1894 postavit na Chlumské pláni domek pro strážce pomníků, který dodnes stojí mezi budovou muzea a rozhlednou. V roce 1899 byla Ústředním spolkem financována stavba vyhlídkové věže vysoké 25 metrů. Věž byla slavnostně vysvěcena společně s ossariem dne 2. listopadu…
3.5km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
7km
více »