Loading...

Kostel Všech svatých v Lázních Bělohradě

Turistické cíle Kostel

Původní dřevěný kostel byl postaven někdy ve 14. století a původně byl filiálním ke Svatojanskému Újezdu, s nímž byl svými ranými dějinami úzce spojen. V roce 1354 podal Bořek z Poličan ke kostelu v Újezdě a jeho filiálce v Nové vsi (dnešní část Lázní Bělohrad) kněze Mikoláše z Dohalic, který si směnil plebánii se zdejším plebánem Otou. Ale již o 2 roky později se oba plebáni vrátili na svá předchozí působiště. Roku 1364 si směnil faru Florian z Chrudimě s místním plebánem Otou. Již v roce 1360 nebydleli faráři u farního kostela v Újezdě, ale u filiálky v Nové vsi. Až do té doby držel plebán 2 vikáře, z nichž 1 byl u mateřského kostela v Újezdě a druhý v Nové vsi. Roku 1360 Bořek a Otík z Poličan, Diviš, Vlastek, Franěk a Tomáš z Nové vsi a Bořek z Vrchlabí věnovali 1 lán v Nové vsi, aby plebán mohl držet 3 vikáře. Vedle toho byl plebán povinen vydržovat světlo, sloužit každou sobotu mariánskou mši sv. a každé pondělí mši za zemřelé v kapli zasvěcené Panně Marii a pobožnosti výroční s mnohými povinnostmi. K tomu přidal Bořek z Vrchlabí (zapsán výraz Verclob) 3 kopy úroku z rolí u Nové vsi, též na výročí. 28. února 1370 nastoupil místo rezignovavšího plebána Floriana kněz Václav. 5. září 1390 byl farářem v Nové vsi Jan, který směnil svou faru za faru na Pecce, odkud sem přišel kněz Mikoláš. 23. října 1394 nastoupil po zemřelém plebánu Držku (též psán jako Drzek) kněz Bořek z Jeřic. Roku 1396 jsou na jedné z chotečských listin podepsáni: Petr, kaplan z Nové vsi, a kněz Linhart z Újezda. Z let 1402-1418 pocházejí zmínky o plebánu Martinovi. V roce 1402 bylo zřízeno z odkazu zemřelého plebána Držka kaplanství v Nové vsi, jehož věno činily 2 pruty role u Nové vsi a ¼ lánu lesa řečeného „na Láních“ a 7 kop úroku ze vsí Újezda a Holovous. Roku 1418 plebán Martin převedl 100 grošů zádušního úroku ze vsi Chvalin na Novou ves. Vyšetřoval to chyjický plebán a jičínský děkan Blažej. Týž plebán vyměnil s Jarkem z Pecky kus lesa v témže roce. Tuto směnu přešetřovali: Šimon, plebán pod Peckou, a Ondřej, plebán z Mlázovic. Jak je vidět, střídala se údobí jeho farní nebo filiální funkce, a to až do třicetileté války, kdy zpustnul. Řádný duchovní byl na faru dosazen opět 16. října 1659, byl jím administrátor P. Jiří Ignác Neuman, rodem z Litomyšle.

Teprve roku 1700 byl chrám prohlášen opět za farní, a to když byla dokončena nynější stavba podle plánů od italského stavitele Giovanniho Santiniho, kterou zahájil v roce 1689 Berthold Vilém hrabě z Valdštejna. Roku 1866 došlo k jeho vnitřní výmalbě. V roce 1877 došlo k rozšíření přilehlého hřbitova a roku 1882 na něm byla postavena márnice v podobě kapličky. V témže roce byla opravena a pobita plechem kostelní věž, ke kůru byly položeny nové schody, kostel byl vydlážděn a venkovní fasáda byla nově nabílena. Roku 1883 byla pořízena nová křížová cesta a trojice malých oltářů byla nově vyzdobena. V následujícím roce byl pořízen křišťálový lustr a socha Panny Marie Lurdské. Roku 1885 zaplatila zdejší Občanská záložna pořízení 10 stříbrných a pozlacených svícnů, naopak nákladem obce byly postaveny 2 nové lavice. Vedle toho byl nově ozdoben a pozlacen hlavní oltář a spolu s ním kazatelna a pánská oratoř. Dále byl opraven Boží hrob a obohacen o sochu Spasitele v hrobě ležícího. V roce 1935 došlo k vymalování interiéru. Roku 1997 byla dokončena oprava tří bočních oltářů. V letech 1998-1999 byla provedena nová vnější omítka (firma Šubr z Tetína). Roku 2000 došlo k instalaci nových hodin a k restaurování hlavního oltáře. V roce 2010 byl sejmut z kostela kříž z roku 1882, aby došlo k jeho renovaci. O 2 roky později proběhla rekonstrukce hlavního oltáře a věž chrámu ozdobily nové věžní hodiny (firma Ing. Ivan Šmerda z Hodkovic nad Mohelkou).

Jedná se o jednolodní orientovanou stavbu umístěnou uprostřed hřbitova. Obdélná loď je sklenuta 3 poli křížové klenby, jež jsou navzájem oddělená pásy, které dosedají na úseky kladí toskánských pilastrů. Kruchta stojí na 2 kamenných toskánských sloupech, jež dělí po šířce průčelní stěnu na 3 pole, půlkruhovými oblouky přepásané, za nimiž je podkruchtí zaklenuto 3 poli křížové klenby. V mezipilastrových plochách byly umístěny mělké, půlkruhem uzavřené výklenky. Presbytář je od lodi oddělen půlkruhovým triumfálním obloukem. Západní část presbytáře je zaklenuta kupolí na pendentivech, ta východní je uzavřena půlkruhem sklenutým konchou. K presbytáři přiléhá od severu jednopatrová přístavba sakristie s oratoří v patře. Dvoupatrová věž v západním průčelí je hranolovitého tvaru a v přízemí je zaklenuta valeně. Průčelí jsou hladce omítaná, členěná lizénovými pásy. Svrchem půlkruhová okna ústí do lodi 3 páry, do kněžiště 2 a do oblého závěru 1. Vchody do kostela jsou 4, hlavní se nachází pod věží, další je uprostřed jižního průčelí, třetí vede od sakristie a na kůr vede vchod na sever od věže přistavěným schodištěm. Střecha kostela je sedlová se sanktusníkem s cibulovitou bání, s bání s osmibokou lucernou nad presbytářem a věž je zakončena cibulovitou bání.

Výprava kostela je z většiny již novodobá. Z té původní zbyl pouze nízký korpus hlavního oltáře, řezaný a zlacený tabernákl s beránkem na vrchu, kterému se klaní 2 páry klečících andělů, panská oratoř a dřevěná kazatelna. Hlavní oltář i ostatní oltáře jsou vybaveny hlavním obrazem, okolní výzdoba je naznačena freskou. Původní oltářní fresky jsou dílem Josefa Kramolína, pozdější úprava kostela byla provedena malířem a architektem Jaroslavem Majorem, rodákem z nedaleké Chotče. Obraz Všech svatých na hlavním oltáři je od akademického malíře Antonína Mühla z roku 1889, menší obraz Madony nad jižním bočním vchodem je od místního rodáka, akademického malíře Václava Březiny. V oratoři umístěný obraz sv. Anny vyučující Pannu Marii namaloval Josef Hellich. Před hlavním oltářem je hrobka, založená Bertholdem Vilémem z Valdštejna, jehož mosazný znak je vsazen v mramorové desce, na níž je nad erbem latinský nápis: „MISEREMINI MEI MISEREMINI MEI SALTEM VOS AMICI MEI.“ a na obrubě text: „UNUM DEBETUR IURE ALTERUM COMPETIT USUI.“ Na podprsníku dřevěné kazatelny z konce 17. století stojí ve výklencích, dělených korintskými sloupky sošky 4 svatých evangelistů. Naopak na jejím poklopu stojí soška Ježíše Krista. Cínová křtitelnice se ztvárněními sv. Petra, sv. Pavla a sv. Jakuba na plášti kotlíku a nápisy: „TATO STVDNICE KRZTITEDLNE GEST OCZISSTENI HRZICHV PRWOROZENEHO. Z NIZTO WIERZICZY RODI SE ZIWOTV WIECZNEMV M. D. XXXXV.“ pochází z roku 1545. Původní varhany zhotovil po roce 1768 Vojtěch Schreier a roku 1911 Josef Kobrle vestavěl nový nástroj do staré skříně. Ten byl opraven v letech 2004 a 2010. Ve výklenku zahradní zdi je socha sv. Blažeje a po levé straně schodiště směrem ke kostelu stojí socha sv. Václava z roku 1774. U jižního vchodu je na kostele zazděný od roku 1830 náhrobník Václava Hořeňovského z Hoříněvse a na Bělohradě z roku 1557.

Zvonů míval kostel rovnou šestero – první, „sv. Kříže“, o výšce 0,94 m, průměru 1,08 m a s nápisy: „Gan Hamsa Borzek nenz ztarssi z zabiedowicz a na augezdie Swato ianskym w czasy colator zadussy swato ianskeho. 1600. K – SS – Z – B – O – A – N – P (Karel Škopek z Bílých Otradovic a na Pecce). POKRZIKVGTE HOSPODINV WSSICZKNI OBIVATELE ZEMIE – SLVZTE HOSPODINV S WESELIM – PRZISTVPVGTE PRZED OBLICZEY GEHO S PROSPIWOWA(NIM.) - ZIALM C.“; druhý, „Marie“, o výšce 0,93 m, průměru 0,96 m a s textem: „WSTAVPIM NA PALMY A NATRHAM OWOTCZE GEGIHO, CANT : 7. NADIEGE MOGE OD PRSVW MATKY ME. HLE KRZIZ PANIE VTECZTE STRANY PROTIWNE SWITEZIL LEW Z POKOLENI IVDSKEHO APOC: GAP II. ZIWOT MVG KRISTVS LETHA PANIE 1626. I. P. (Ignác Pricquey)“; třetí, „Poledník“, o výšce 0,80 m, průměru 0,83 m a s nápisem: „TVTO GSAV DWIE OLIWY A DWA SWICZNY KTERZI SWITI PRZED TWARZI BOHA ZEMIE STOGICZE. APOC. 11 LETHA PANIE 1626.“; čtvrtý, „Školáček“ z roku 1756, jenž byl přelit v roce 1888; pátý, „Umíráček“ o výšce 0,26 m, průměru 0,31 m s textem: „I. K. S. 1778.“; šestý, „Pozdvihováček“, nacházející se v sanktusníku. Za l. světové války došlo k rekvizici 3 zvonů a dnes vyzvání z věže jen velký zvon a malý umíráček. Více o farnosti zde: https://www.farnostlb.cz.
Poslední aktualizace: 12.2.2024
Kostel Všech svatých v Lázních Bělohradě na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel Všech svatých v Lázních Bělohradě

trasa - Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
trasa - Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Trasa
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise je rozdělena do dvou částí, první…
0.1km
více »
Zámecký park v Lázních Bělohradě
Zámecký park v Lázních Bělohradě
Park
Jak již sám název tohoto parku napovídá, tak vznikl v souvislosti s…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - Památník Karla Václava Raise
Lázně Bělohrad - Památník Karla Václava Raise
Památník
Památník K. V. Raise nachází na severní straně parku v budově zámecké…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - lapidárium vrchnostenských mezníků
Lázně Bělohrad - lapidárium vrchnostenských mezníků
Chodník, naučná stezka
Lapidárium se nachází nedaleko Památníku K. V. Raise v Zámeckém parku. Vrchnostenské mezníky z 18. století jsou rozmístěny kolem…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - zámecký park
Lázně Bělohrad - zámecký park
Park
Jak název napovídá park se nachází u areálu bývalého zámku k jehož zadní…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - Byšičky
Lázně Bělohrad - Byšičky
Trasa
Trasa z Lázní Bělohrad k poutnímu kostelíku sv. Petra a Pavla je pohodovou…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Zvičina
Lázně Bělohrad - Zvičina
Trasa
Cesta z Lázní Bělohradu k vrcholu Zvičiny „kopíruje“ naučnou stezku Po…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Pecka
Lázně Bělohrad - Pecka
Trasa
Z Bělohradského náměstí K. V. Raise se vydáme severně po modré značce do…
0.2km
více »
Z Lázní Bělohrad na Pecku trochu jinudy
Z Lázní Bělohrad na Pecku trochu jinudy
Trasa
Jedna trasa z Lázní Bělohrad na Hrad Pecka už tu je, tato je velice vhodná…
0.2km
více »
turistické rozcestí Lázně Bělohrad - náměstí K.V.Raise
turistické rozcestí Lázně Bělohrad - náměstí K.V.Raise
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v dolní části náměstí K.V.Raise v…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Náměsti K. V. Raise
Lázně Bělohrad - Náměsti K. V. Raise
Náměstí
Centrální Bělohradské náměstí nese název po slavném rodákovi K. V. Raisovy…
0.2km
více »
Relaxace v resortu Tree of Life v lázních Bělohrad
Relaxace v resortu Tree of Life v lázních Bělohrad
Rekreační oblast
Občas mě přepadne pocit, že jsem unavená a vyčerpaná a Vyhlídka…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Tipy na výlet
Směřujeme do kouzelného podkrkonošského města Lázně Bělohrad. Město bylo…
0.2km
více »
Fričovo muzeum v Lázních Bělohradě
Fričovo muzeum v Lázních Bělohradě
Dům, budova
Kdo nezná podrobněji reálie tohoto lázeňského města, tak si nejspíše říká,…
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - Malé náměstí
Lázně Bělohrad - Malé náměstí
Náměstí
Malé náměstí se nachází mezi Fryčovým muzeem a náměstím K. V. Raise. Na náměstí se nachází zachované dřevěné domky z 19. století a…
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - Třetí strana
Lázně Bělohrad - Třetí strana
Ulice
Třetí strana - ulice při levém břehu řeky Javorky, ve které se nachází…
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - Fričovo muzeum
Lázně Bělohrad - Fričovo muzeum
Muzeum
Fričovo muzeum se nachází cca polovoně cesty mezi kostelem a náměstím K. V…
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - Finkův dům
Lázně Bělohrad - Finkův dům
Dům, budova
Sgrafity zdobený Finkův dům se nalézá v ulici III. strana u říčky Javorky. Na domě se také, krom sgrafit, nachází podobizny…
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - informační centrum
Lázně Bělohrad - informační centrum
Infocentrum
Nové TIC bylo otevřeno na novém Městském úřadě, 22. dubna. Ná…
0.3km
více »
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka K. V. Raise o celkové délce 15,8 km vás…
0.3km
více »
Památník K.V.Raise-Lázně Bělohrad
Památník K.V.Raise-Lázně Bělohrad
Tipy na výlet
Jedeme se podívat do Lázní Bělohrad na Novopacku. Jako dopravní prostředek…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - Holovousy - Ostroměř
Lázně Bělohrad - Holovousy - Ostroměř
Trasa
V Ostroměři necháme auto, sedneme do vláčku směr Stará Paka,…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - sv. Jan Nepomucký
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - sv. Jan Nepomucký
Socha
Pomník sv. Jana Nepomuckého na soklu z pískovcových kamenů se nachází na Jiráskově nábřeží na pravém břehu Javorky. Tj, cca 100…
0.4km
více »
Pomník Karla Václava Raise v Lázních Bělohradě
Pomník Karla Václava Raise v Lázních Bělohradě
Pomník
Spisovatele Karla Václava Raise není třeba vůbec představovat, protože o něm bylo již mnoho napsáno, jeho jméno zaznívá ze školních …
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - Nová Paka
Lázně Bělohrad - Nová Paka
Trasa
  Když už jsem ve svém nedávném příspěvku vysvětlil, proč naše…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Městečko
Lázně Bělohrad leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Jičín…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - městské kino, sokolovna
Lázně Bělohrad - městské kino, sokolovna
Dům, budova
Bělohradské městské kino se nachází v budově bývalé sokolovny. Jak vzhled…
0.5km
více »
Lázně Bělohrad - kostel Všech svatých
Lázně Bělohrad - kostel Všech svatých
Kostel
Bělohradský barokní kostel Všech svatých byl postaven v letech 1689-1700 na místě kostela gotického, připomínaného roku 1354. Kostel…
0.5km
více »
Lázně Bělohrad - socha sv. Anežky České
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - socha sv. Anežky České
Socha
Lázně Bělohrad patří mezi málo míst, které se může pyšnit sochou sv. Anežky České. Sochu dle návrhu Evy Procházkové vytesali…
0.6km
více »
Lázně Bělohrad - Anenské slatinné lázně
Lázně Bělohrad - Anenské slatinné lázně
Lázně
Když se řekne Bělohrad tak se každému vybaví pojem Lázně Bělohrad.…
0.7km
více »
zavřít reklamu