Kostnice Czermna
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Obec Czermna leží v Polsku za hraničním přechodem Běloves nedaleko lázeňského města Kudowa Zdroj.
Kaple Lebek, Svatostánek mlčení a zamyšlení nad životem, smrtí a věčností - tak je nazývána Kostnice v Czermne, která byla založena roku 1776 v době bojů mezi Rakouskem a Pruskem. Jedná se v podstatě o velký společný hrob obětí Slezských válek z let 1740–1742 a 1744–1745 a obětí epidemií moru z 18. století.
Kostnice byla budována v době, kdy patřila ještě do Čech. Jejím autorem byl kněz českého původu Václav Tomášek, který působil na místní farnosti. Ten shromažďoval kosti z okolních hřbitovů, hrobů, polí a lesů. Protože hroby byly často kopané narychlo a byly mělké, kosti byly často vyhrabávány psy.
Stavba kaple, sbírání a připravování ostatků, jejich desinfekce, impregnace a konečné sestavení probíhalo v letech 1776 do roku 1804, tedy celých 8 let. Stěny Kostnice byly vyloženy lebkami, mezi ně byly stejnoměrně uloženy řady kosti. Velké množství kostí se nachází také v kryptě pod dřevěnou podlahou. Protože tyto kosti nejsou konzervované, jejich vrstva slehla během 50 let o 2 metry. Uvádí se, že v kapli je uloženo celkem 25-30 tisíc ostatků zemřelých.
Součástí kaple je také oltář, na němž jsou vystaveny slavné nebo jinak zajímavé lebky (např. lebky pozůstalých různé národnosti) a kosti (zlomená kost, prostřelená kost...)
Otevírací doba:
květen – září 9:30-13:00 14:00-17:30
říjen – duben 10:00 – 16:00
Otevřeno je denně mimo pondělí.
Vstupné: 4 PLN
Fotografování uvnitř kaple je zakázáno.
Parkoviště před kostelem je placené!!!!
Jednou za rok – o půlnoci ze 14. na 15. srpna se v kapli koná mše svatá za všechny, kteří v ní spočívají, i za ty, kteří umřeli rukou druhých, následkem nevyléčitelných nemocí či nešťastných nehod.