Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Z lázní Kudowa-Zdrój mnozí znají ke své škodě pouze velkou tržnici při silnici z Náchoda do Kłodzska, kam zamíří na nákup svými vozy nebo jako účastníci zájezdu některé cestovní kanceláře. A že je tržnice známá a oblíbená, svědčí stovky aut a desítky autobusů ze všech koutů Čech i Moravy, zvláště nyní v předvánočním čase.
Někteří nakupující se projdou alespoň po hlavní lázeňské ulici zvané Zdrojowa, prohlédnou si Ogród muzyczny a zavítají do pěkně upraveného lázeňského parku (Park Zdrojowy). Pro ty, kteří chtějí na lázeňské městečko pohlédnout z výšky a pokochat se okolní krajinou, doporučím nenáročnou procházku přes Parkovou horu (Góra Parkowa), na jejímž úpatí lázně leží. Procházka zabere hodinu až dvě podle zvoleného tempa. Můžete si ji v případě zájmu prodloužit a dojít až do obce Czermna, kde najdete několik zajímavých turistických cílů (upozorním na ně v dalším textu).
Procházku začneme u lázeňském parku na křižovatce ulic Zdrojowa a Stanisława Moniuszki, kde se napojíme na zelenou turistickou značku. Ta nás povede po svahu Parkové hory k Altánu lásky (Altana Miłości) do nadmořské výšky 442 m. Několik desítek výškových metrů lehce zdoláme po upravených cestách a zrekonstruovaných schodištích. Během stoupání si můžeme procvičit tělo na některé ze sportovních aktivit, kterých je na Parkové hoře ve dvou vycházkových okruzích hned několik. Altán lásky je cílem nejen zamilovaných, ale také návštěvníků toužících po výhledu na lázeňské městečko a na hraniční Orlické hory. Altán byl zrekonstruovaný, rovněž jako přístupové cesty a schodiště, v roce 2014. Hlavně byly prořezány stromy bránící výhledu.
Od Altánu lásky vede zeleně značená lesní cesta dál k nedalekému vysílači, kde se lomí vlevo, aby nás po pár desítkách metrů dovedla k přírodní vyhlídce na část Českého koutku a na Stolové hory (Góry Stołowe). K Českému koutku pouze uvedu, že se jedná o bývalé české území s jedenácti obcemi a osadami, které v rámci poválečného dělení připadly Polsku. Pod námi leží polská obec Czermna a na ni navazující česká obec Malá Čermná. Původní celistvou obec přetnula státní hranice.
Z vyhlídky volně sestoupíme po dlážděné cestě k rozcestí u křížku. Zde zelenou značku opustíme a vydáme se vlevo po úzké asfaltové silnici k lázním. Cestou vlevo mineme lanový park, který jsme ještě nikdy neviděli otevřený. Vždy se jen pozdravíme s přestárlými psy za plotem. Po pár stech metrech lze silnici opustit a sestoupit k lázeňskému rybníku (Staw Zdrojowy) s ostrůvkem uprostřed. Od rybníku je to k výchozímu místu procházky necelých tři čtvrtě kilometru. Je na vás, zda půjdete po hlavní parkové cestě nebo se projdete i po bočních cestách.
Pokud se chcete vydat na delší procházku, doporučuji pokračovat od křížku na rozcestí dál po zelené značce tři sta metrů do obce Czermna, kde stojí za prohlédnutí kostnice (Kaplica Czaszek) u kostela svatého Bartoloměje. Po dalším kilometru, stále po zeleném značení, dojdete k památníku Anny Svidnické a Pomníku tří národů (Pomnik Trzech Narodów), a po dalším tři čtvrtě kilometru k zelené chalupě, ve kterém můžete obdivovat pohyblivý betlém (Szopka Ruchoma) a dřevěné varhany.
Možností občerstvení a stravování je v lázeňském městečku několik. Poblíž začátku a zároveň cíle naší vycházky je v provozu Česká restaurace a cukrárna Asia-Basia, do které občas zavítáme (máme rádi sladké). Potraviny můžete nakoupit v marketu Dino nebo v Biedronce.
Kudowa-Zdrój, lázeňský park i okolí jsou pěkné v každém ročním období. Na jaře a v létě si určitě všimnete květinové výzdoby zvláště v lázeňském parku, na podzim se krásně zbarvují listy stromů. V zimě při sněhové nadílce mají lázně také svoje kouzlo.
Pro návštěvníky tržnice uvedu, že Park Zdrojowy (křižovatka ulic Zdrojowa a Stanisława Moniuszki) je od ní vzdálený 1,5 km. Pokud přejedete autem a zaparkujete u aquaparku (Wodny Świat – AQUA PARK), jste 200 m od začátku popisované procházky. Parkovné je zde zdarma.
O uvedených místech v textu (Altana Miłości, Kaplica Czaszek, památník Anny Svidnické, Pomnik Trzech Narodów, Szopka Ruchoma, zahradník na lavičce, pomník Stanisława Moniuszka) se příliš nerozepisuji. Blíže se o nich dočtete v samostatných článcích.