Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Místní část
Na menším kopečku mezi Rokytkou a Palmovkou vznikla po roce 1938 nouzová kolonie Hájek a známější Kotlaska. Na Kotlasku nevede silnice, částečně se dá vyjet z druhé strany od Hájku. Kolonie je ohraničena ulicí Kotlaska, která vede z náměstí Dr. Holého, z východu novým železničním koridorem a silničním nájezdem na most nad Balabenkou. Ze severní straně je ulice Na Rokytce, Pivovarnická a hlavně Na Hájku, kterou se dá vyjet až na vrcholek.
Celá kolonie vznikala po roce 1938 postupnou stavbou domků bez stavebního povolení. Teprve později se tyto černé stavby víceméně zlegalizovaly pouhým zaplacením pokuty. V padesátých letech byla snaha podobné kolonie v Praze zrušit. Obyvatelům byly nabídnuty při odchodu nové byty i peníze. Přesto místo mnozí neopustili. Trochu se čekalo, až poslední obyvatel zemře. V 80. letech osm domků muselo ustoupit holešovické železniční přeložce, které se obětoval i kus kopce Kotlasky. Pro emocionální výjimečnost místa se sem však postupně začali stěhovat i noví lidé, takže kolonie žije pokojně dál.
Zvláštní atmosféra je zde cítit na každém kroku. Zvláštním dojmem působí pěšiny a cestičky mezi zahrádkami a domky. Na každém domku je znát individualita obyvatele. Nejsou to běžné městské, nebo venkovské domky. Prostě každý je originál. Podobně zahrádky nejsou běžně vystříhané trávníky s umělými naaranžovanými skalkami, ale takové přirozeně užívané. Při procházení cestičkami mezi domky jsem měl až nepříjemný pocit, že těm lidem vstupuji přímo do soukromí. Místo rozhodně není vhodné pro davy turistů, kteří okukují tamní život. Naštěstí tam nikdo nechodí. Jistě tam život není ve všem růžový, je tam problém s dopravou, možná i s kanalizací. Přesto si myslím, že jim mnohý může závidět kouzlo místní pohody, splynutí s přírodou i sousedy. Rozhodně je to něco jiného, než bydlení činžáku, nebo na sídlišti.