Loading...
Turistické cíle • Skalní útvar
Prosecké skály jsou přírodní útvar vzniklý těžením písků usazených v období křídy. Rozkládají se pod dnešním Prosekem až ke svahu do Vysočan a Libně, kde pískovec místy vystupuje na povrch. Usazeniny písku jsou tvořeny dvěma odlišnými vrstvami. Světlejší spodní vrstva pískovce je tvořená rozpadavým bílým pískovcem usazeným v sladkovodním prostředí, horní vrstva je tmavší, hrubozrnná a vznikla uložením písků v mořském prostředí. Podle potřeby se zde těžil bílý kaolinový písek, nebo hrubý písek stavební. Těžilo se povrchově, i kopáním v podzemí. Podpovrchovou těžbou tak vznikl rozsáhlý systém chodeb i podzemních jeskyň, které ovšem zvenku nejsou vidět. Od roku 1968 jsou skály (vlastně díry) vyhlášeny přírodní památkou. Podzemní prostory se staly útočištěm netopýrů i různých nekalých živlů.
Vytěžený písečný prostor se postupně stal nestabilní, docházelo k propadům povrchu, někdy i lidí, údajně se tam propadl i autobus. V souvislosti s výstavbou proseckého sídliště i dalších stavebních záměrů se v letech 1965-1968 provedl rozsáhlý inženýrsko-geologický průzkum. Kvůli zpevnění povrchu se některé podzemní prostory zasypaly, někde se podloží zpevnilo betonovou injektáží. Dlouho se uvažovalo o zpřístupnění podzemí pro veřejnost, dokonce soupeřila Praha 8 s Prahou 9, kdo prostory využije ve svůj prospěch. Spory nakonec vyřešila havárie kanalizačního potrubí, kdy odpadová voda ze sídliště zalila podzemí, a mnohé podzemní prostory byly zničeny splaškovými usazeninami (místy vrstva až 150cm fekálních kalů). Zpřístupnění podzemí měla zajišťovat městská akciová společnost Kolektory Praha za 70-90 milionů. V nedávné době prodala Praha 9 pozemky včetně nově vyražené šachty a sanační štoly developerům z firmy Euro Project BETA s.r.o. a další osud je nejasný.
Kolem skal vede pohodlná cesta jakýmsi lesíkem s náletovými dřevinami. Zvenku je vidět pouze několik pískovcových skal. Na některých místech je zajímavé sledovat, jak některé domy jsou postaveny na samém kraji poddolovaného pískovce. Na stezku kolem proseckých skal je možné přijít například od vyhlídky Emy Destinové, z ulice Na Stráži, Pod Kundratkou, nebo po žluté značce ze Starého Proseku, nebo po modré od Vysočanské radnice, nebo z druhé strany od Bulovky.