Libeňská synagoga
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Libeňská synagoga (dnes též nazývaná Synagoga na Palmovce) stojí nedaleko stanice metra Palmovka. Již v šestnáctém století v Libni vznikla židovská čtvrť, která se značně rozšířila v polovině osmnáctého století, kdy sem přesídlili Židé, vykázáni císařovnou Marií Terezií z vnitřní části Prahy. Ghetto s početným židovským obyvatelstvem mělo i vlastní hřbitov nedaleko Libeňského mostu i vlastní budovu samosprávy. Náboženským účelům sloužila původně malá synagoga z roku 1592, která ale byla ohrožována častými povodněmi a proto byla zbourána. Tehdejší židovská obec zakoupila stavební místo a v roce 1846 položila za přítomnosti arcivévody Štěpána základní kámen ke stavbě nové Synagogy. Ta byla dokončena a slavnostně otevřena v roce 1858.
Stavba byla postavena v novorománském slohu s orientálními prvky, v duchu tehdejšího romantického historismu. Monolitní blok jednopatrové budovy je nad obdélníkovým půdorysem završen nízkou sedlovou střechou. Původní fasáda měla původně daleko bohatší štukování a okna plastické lemování s tradičním motivem Mojžíšových knih s desaterem a hvězdou ve vrcholu. Západní průčelí má tři osy, ve středu patra s velkým, půlkruhově zaklenutým oknem. Postranní okna mají dodnes zachované jednodušší pasparty a opakují se ve dvou řadách nad sebou i na obou postranních fasádách. V jednoduché východní fasádě je dodnes zachované kruhové okno, členěné štukovou šesticípou hvězdou s výplněmi z barevného skla. Ke zjednodušení fasády došlo postupně, poslední zásah je z doby výstavby metra na přelomu 80. a 90. let minulého století. Interiér má bazilikální podobu, kopírující vnitřek křesťanského kostela, a jeho uspořádání je orientováno na Jeruzalém, v jehož směru je zakončen dřevěným aronem.
Bohoslužby se zde konaly až do 2. světové války, kdy v roce 1941 byla libeňská synagoga, stejně jako všechny ostatní v protektorátu, uzavřena a přeměněna na sklad konfiskovaného židovského majetku. Po válce nebyly bohoslužby obnoveny a synagoga zůstala nadále skladištěm (ovoce, později kulisy blízkého Divadla pod Palmovkou). V 50. letech zde často pobýval jako kulisák Bohumil Hrabal. V uvolněné atmosféře 60. let 20. století tuto Synagogu oživovaly literární a filosofické debaty a workshopy Bohumila Hrabala, Egona Bondyho či Vladimíra Boudníka. Po roce 1989 byla synagoga vyklizena, částečně opravena a začala se využívat ke kulturním účelům a několikrát se zde konaly i bohoslužby.
Adresa: Ludmilina 601/1; PrahA 8 – Libeň 180 00
Telefon: 603 818 947 (sdružení Serpens)
Návštěvní doba:
- synagoga není běžně přístupná veřejnosti
- otevřeno pouze v době konání kulturních akcí
- divadlo, výstavy, koncerty
- majitel: Židovská obec v Praze
- v pronájmu ji má Sdružení Serpens