Krakov – Nový židovský hřbitov (Kraków – Nowy cmentarz zydowski)
Nový židovský hřbitov v krakovském okrsku Grzegorzek se rozkládá na ploše 4,5 ha, vznikl v roce 1800 a najdeme ho na adrese ul. Miodowa 58. Ten starý, nacházející se vedle synagogy ve čtvrti Kazimierz, byl totiž koncem 18. století uzavřen. Je přitom zajímavé, že nové pohřebiště vzniklo na území, které zakoupila židovská komunita augustiniánského řádu v Krakově. V roce 1836 se plocha hřbitova ještě zvýšila a další prostor byl dokoupen také roku 1926. I tento hřbitov byl uzavřen v období II. světové války a některé z tamních náhrobků byly použity na výstavbu silnic a chodníků v koncentračním táboře Plaszow. Tam byly později objeveny a následně je umístili na stávajícím hřbitově, jehož současná rekonstruovaná podoba pochází z roku 1957. Hřbitov se prý v jednom období před II. světovou válkou rozkládal na ploše okolo 20 hektarů a najdeme zde – kromě zděné márnice z roku 1903 - více než 10.000 náhrobků. Nejstarší z nich pochází z roku 1809, většina pak ze 40. let 19. století.
Tyto tradiční macevy s půlkruhovým vrcholem jsou pokryty hebrejskými nápisy a zdobeny typickými symboly židovských náhrobků. Až ve II. polovině 19. století se zde objevují nápisy v němčině a polštině. Po válce přibude velké množství nových náhrobních symbolických desek, připomínajících Židy, kteří zahynuli v době nacistické okupace Polska. Na počest zavražděných Židů z období holocaustu byl také vpravo od vstupní brány vztyčen čtyřboký pomník obětí holocaustu, jehož podobu s použitím zničených náhrobků navrhl Maciej Jakubowicz.
Svým způsobem se dá říct, že na židovském hřbitově v ulici Miodowa, který je zapsán mezi polské památky, najdeme náhrobky nejznámějších krakovských Židů. Najdou se mezi nimi mj. rabíni, lékaři, spisovatelé, malíři, politici, sochaři, právníci, stavitelé, filozofové i univerzitní profesoři. Nechybí ani malé lapidárium.
Zajímavé je, že se jedná o jeden z mála stále funkčních židovských hřbitovů na území Polska. Většina zdejších stél byla vyrobena z pískovce. Již zmíněná márnice je vlastně „multifunkčním domem“, postaveným vlevo od vstupu na přelomu 19. a 20. století podle projektu Wladyslawa Kleinberga. Celý hřbitov je volně přístupný denně kromě sobot a židovských svátků, a to v čase od 9.00 do 17.00 hod. A i zde platí, že by muži měli použít pokrývku hlavy.