Loading...
Hanácký městys Kralice na Hané musí potěšit snad každého příznivce barokního sochařství. Zdejší nabídka je opravdu velmi pestrá a rozhodně se v ní neztratí ani dvojice soch nacházející se u vstupu do zdejšího kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o cenné a kvalitní skulptury apoštolů sv. Petra a sv. Pavla. Předpokládá se přitom, že tyto sochy byly původně určeny pro areál Klášterního Hradiska u Olomouce, kde snad nějakou dobu i skutečně „pobyly“.
Na pravé straně kostelního vstupu tak dnes můžeme vidět sochu sv. Petra. Světec drží v levé ruce knihu, v pravici pozlacený klíč, který byl - spolu se svatozáří - doplněn při rekonstrukci v roce 2007. Nalevo stojící sv. Pavel drží rozevřenou knihu v pravé rice, zatímco levici si opírá o meč. Světcova svatozář byla také doplněna v rámci zmíněné rekonstrukce.
Obě sochy jsou – v životní velikosti - zhotoveny z kvalitního pískovce, pocházejí z konce 30. let 18. století a za jejich autora je považován Josef Winterhalder starší.
Kromě těchto dvou soch najdeme u kostela ještě kamenný kříž s korpusem ukřižovaného Krista (konec 18.století, autor Jan Ležatka) a sochy archandělů Michaela a Rafaela (30. léta 18. století, autor neznámý).
Na závěr ještě „krátká“ informace o tom, komu – všemu že to jsou oba apoštolové patrony (a nejedná se o úplný seznam).
Svatý Petr si vzal pod svá křídla např. církev, papeže, hodináře, hrnčíře, kameníky, kováře, lodníky, motorkáře, rybáře, řezníky, skláře, trosečníky, truhláře, zámečníky, zedníky anebo panny. K tomu si ještě přidal některá města (např. italský Řím, ruský Petrohrad, francouzské Chartres, belgický Leuven nebo anglické Peterborough) a ochranu proti hadímu uštknutí, krádeži, vzteklině nebo bolesti nohou.
Jeho kolega Pavel je skromnější a spokojil se s patronstvím např. teologů, katolického tisku, dělnic, tkalců, košíkářů a ochranou proti ušním chorobám, křečím, strachu a – stejně jako Petr - hadímu uštknutí. K tomu se prý pravidelně přimlouvá za déšť (takže v takových Troubkách asi velkým oblíbencem není) a za plodnost polí.